Plzeň: Projeví se ztráta klíčových hráčů

Plzeň: Projeví se ztráta klíčových hráčů

Po podzimu si musel leckterý příznivec Viktorie Plzeň připadat jako ve snu. Týmu se dařilo a šestá pozice je velkou výzvou do jarních bojů. Plzeň však opustili klíčoví hráči, zejména trio Fillo, Jarolím a Daněk, a tak je otázkou, jak budou Plzeňští úspěšní s novými tvářemi.

Plzeňští se poprvé v Novém roce setkali 3. ledna, kdy začali fyzickými testy a následně účinkovali na turnaji Fortuna Víkend šampionů, kde nakonec obsadili šestou pozici.

Nepovedenou přípravou na umělé trávě se dá hodnotit největší zimní turnaj u nás – v Tipsport lize totiž Plzeň třikrát prohrála, dvakrát shodně 0:1 s Jabloncem a Duklou, s Libercem dokonce 1:3. Bez jediného bodu tak Plzeň skončila na posledním místě skupiny B.

Ladit formu se vydali plzeňští hráči do Turecka, kde na ně čekali kvalitně upravené tréninkové prostory, ale také nepříjemnost v podobě třídenního silného větru. Radost trenérovi Levému udělala výhra nad rakouským Sturmem Štýrský Hradec, naopak prohra s polským Ruchem Chorzów ho mrzela.

V generálce na ligu pak Plzeň prohrála s německým celkem Wacker Burghausen 2:3. Během zimní přípravy se ukázalo, že ztráta klíčových hráčů má na výkony mužstva negativní dopad. Z kádru odešli klíčoví hráči Fillo, Jarolím a Daněk, jejich místa zaujali Petržela a Sylvestre, kteří přišli na hostování ze Sparty a také ofenzivní duo Varadi – Rodriguez, který přišel z druholigového Třince.

Přehled změn v kádru:

Příchody:
Paul Rodriguez Da Silva (Třinec), Adam Varadi (Ostrava), Jakub Navrátil (Příbram), Milan Petržela a Ludovic Sylvestre (oba Sparta – hostování)

Odchody:
Martin Fillo (Viking Stavanger, Norsko), Marek Jarolím (Slavia), Michal Smejkal (Teplice), Petr Šíma (Dynamo České Budějovice), Michal Daněk (West Bromwich Albion, Anglie - hostování), Lukáš Vaculík (Trnava, Slovensko - hostování), Vítězslav Brožík (Liberec - hostování)

Názor experta:

Miroslav Kadlec: "Velkým překvapením by bylo, kdyby si Plzeň dokázala udržet svou podzimní šestou příčku. Z mužstva odešli klíčoví hráči a nové tváře je v mužstvu jen tak nenahradí, jelikož pokaždé nějaký čas trvá zapracování mezi nové spoluhráče. Plzeň hraje agresivní fotbal, z tohoto pohledu může být pro soupeře nepříjemným protivníkem. Na konci sezony se bude pohybovat v polovině tabulky."

Levý: Chceme zůstat nahoře, ale bude to těžké

Udržet nastavenou laťku a skončit v horní polovině tabulky. S takovým cílem půjde do jarních bojů v Gambrinus lize plzeňský trenér Stanislav Levý, který bude mít k dispozici značně obměněný kádr.

Jaký dopad bude mít na Plzeň ztráta klíčových hráčů Filla, Jarolíma a Daňka?

"Samozřejmě to bude těžké, protože z klubu odešlo několik opor a pokaždé nějakou dobu trvá, než je někdo nahradí. Pro nás se jednalo o klíčové trio, ovšem věřím, že na naší hře to nebude mít velký vliv."

Jak hodnotíte průběh zimní přípravy?

"Prakticky celá příprava proběhla podle plánů, i když jsme se nevyvarovali některým zraněním. V Turecku jsme našli ideální podmínky pro vyladění formy, jen mě trochu mrzí, že nám tři dny foukal silný vítr."

Jaké cíle máte pro jarní část sezony?

"Až první tři, čtyři zápasy ukážou, co od jara očekávat. Zatím je předčasné mluvit o konkrétní pozici, majitelé si vždycky kladou nejvyšší cíle, které mám samozřejmě i já, ovšem z mého pohledu je podzimní šesté místo vysoce nad očekávání, proto budu spokojený s umístěním v první polovině tabulky."

V mužstvu jste uvítal pět posil. Co od nich očekáváte?

"Myslím, že jsme v týmu uvítali kvalitní hráče, kteří nám pomohou dosáhnout dobrých výsledků. Věřím, že například Adam Varadi má svou kvalitu, kterou na jaře předvede a střelecky se prosadí. Dobře se koneckonců jeví i Brazilec Rodriguez, ale důležitý bude týmový výkon a první jarní zápasy rozhodnou, jak se nám bude dařit dál."

Tip portálu eFotbal.cz na konečné umístění: 8.

[ 12.2.2008 - Jiří Štádler ]

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.