Zlín: Malý klub má velké cíle, chce jít výš

Zlín: Malý klub má velké cíle, chce jít výš

Sebevědomím hýří fotbalový Zlín. Jako hlavní cíl dalo vedení hráčům Tescomy útok na páté místo. Momentální sedmá příčka a ztráta pouhých tří bodů na páté Brno staví toto přání do reálné roviny. Navíc podle trenéra Pavla Hoftycha je Zlín mnohem silnější: "Týmy, se kterými jsme dřív hráli vyrovnané partie, teď dokážeme v pohodě porazit."

Svěřenci kouče Hoftycha začali s přípravou na jaro o něco později než týmy z vrchních pater tabulky. Na kondiční soustředění do Luhačovic odjeli až 14. ledna. Tam nabírali hráči fyzičku. Dopoledne je čekal běh v terénu, odpoledne pak hlavně intervalová cvičení. "Samozřejmě jsme nevynechali ani posilovnu a regeneraci," uvedl zlínský stratég. Oproti ostatním týmům z ligy, které herní přípravu strávily převážně v teplých, jižních zemích, se moravský celek připravoval na Slovensku ve Zlatých Moravcích, kam odcestoval 28. ledna s jednadvaceti hráči do pole a třemi brankáři.

S výsledky přípravných zápasu mohou být ve Zlíně naprosto spokojeni. Z šesti utkání jich Tescoma pět vyhrála a jen jednou remizovala. Nejvíce si Moravané považují vysokého vítězství 5:0 nad slovenskou Dubnicou nebo výhry 3:1 s Nitrou. V generálce na ligu pak Zlín porazil druholigový HFK Olomouc.

Největší zimní posilou je pro Zlínské bezesporu útočník Milan Pacanda, který přišel na hostování z Brna, kde podle svých slov ztratil motivaci. Ze stejného mužstva získala Tescoma také záložníka Petra Musila.

Z týmu naopak odešel záložník Lukáš Opiela, který zamířil do Mladé Boleslavi. Tam bude mít za úkol nahradit Marka Matějovského. Jarní sezónu ve Zlíně neodehraje také útočník Martin Bača, jenž bude hostovat ve slovenské Nitře. Do Teplic odešel Vlastimil Vidlička.

Změny v kádru:

Příchody:
Jakub Linek, Lukáš Motal, Ondřej Čelůstka, Martin Bačík, James McQuilkin (všichni juniorka), Tomáš Dujka (Opava - konec hostování), Radim Ditrich (Vítkovice - konec hostování), Petr Musil (Brno), Gejza Baranyai (Trenčín, Slovensko), Milan Pacanda (Brno - hostování) Martin Gavlák, Tomáš Gavlák (oba Čadca, Slovensko)

Odchody:
Lukáš Fujerik (Jablonec), Václav Zapletal (Opava), Jan Jelínek, Tomáš Dujka (oba Opava - hostování), Vlastimil Vidlička (Teplice), Lukáš Opiela (Mladá Boleslav), Martin Bača (Nitra, Slovensko - hostování), Radim Ditrich (B-tým), Tomáš Janíček (Nitra - hostování), Bronislav Červenka (Inter Baku, Ázerbájdžán), Jaroslav Švach (Ženis Astana, Kazachstán - hostování), Petr Janča (Kroměříž)

Názor experta:

Luděk Zajíc: "Odchody některých hráčů budou určitě znát. Hlavně Opielu bude mužstvo postrádat. Ale zlínská ofenziva je pořád kvalitní. Je tam Šmahaj, Vyskočil a další. Navíc z Brna přišel Pacanda. Obranu má Zlín dobrou a bude na ní stavět. Jinak ještě k cíli, který týmu vytyčilo vedení. Oni jsou teď na sedmém místě, takže je to logický krok, že se vedení nechce uspokojit. Je vždycky potřeba tlačit mužstvo k tomu, aby šlo nahoru, aby tam byl prostě určitý tlak na hráče. Na podzim naznačili, že ten cíl by mohl být splnitelný, ale jsou tam další týmy, které se budou snažit dostat nahoru, takže tohle se těžko odhaduje."

Hoftych: Jsme minimálně stejně silní jako na podzim

Velká spokojenost panuje po zimní přípravě ve Zlíně. Trenér Pavel Hoftych si pochvaluje jak přístup hráčů, tak samotné výsledky. A přeje si hrát líbivý fotbal pro diváky. "Chceme hrát kombinačně, aby to nalákalo lidi. Když jich bude chodit hodně, bude to fajn," uvedl v krátkém rozhovoru.

Jaká byla podle vás zimní příprava? Probíhalo vše podle plánu?

"Určitě ano. Všechno splnilo naše očekávání. My jsme vycházeli z domácího prostředí, takže jsme trénovali spíše v těžších podmínkách. Uvidíme, jak se to projeví v lize. V přípravě se nám vyhýbala zranění, dávali jsme hodně gólů, naopak málo jsme jich dostávali, takže spokojenost."

Co si myslíte o současném týmu Zlína, bude na jaře silnější než na podzim?

"To je těžká otázka. Odešli nám někteří hráči základní sestavy, jako jsou například Opiela, Vidlička nebo Bača, na druhé straně přišli Pacanda s Musilem z Brna, tak uvidíme, jak se budou adaptovat. Každopádně předpokládáme, že silní budeme minimálně jako na podzim."

Vedení stanovilo jako cíl zkusit atakovat pátou příčku, je to ve vašich silách?

"Na tohle já reaguji vždycky tak, že v každém utkání proti nám bude stát soupeř se snahou uspět. Například já osobně si přeju, aby tým hrál v první polovině tabulky. Chci, aby kluci dále předváděli kvalitní, kombinační fotbal, na který budou chodit diváci. Žádné další cíle si neklademe. Hlavně nám jde o ty lidi, aby chodili v hojném počtu. Pak budeme spokojení."

Tip portálu eFotbal.cz na konečné umístění: 7.

[ 13.2.2008 - Jiří Mahr ]

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.