Jablonec si přeje co nejdříve klidnou záchranu

Jablonec si přeje co nejdříve klidnou záchranu

Bod nad sestupovým pásmem jsou čtrnáct kol před koncem první ligy fotbalisté Jablonce. Loňský účastník Poháru UEFA na podzim ztratil ze své předchozí výkonnosti a pád na chvost tabulky mu přidělal starosti. Místo na poháry tak před startem jara myslí na to, aby si co nejdříve zajistil účast mezi elitou pro příští ročník. A pokud v tom chce uspět, musí ve zkrácené jarní sezoně získat více bodů než za uplynulých šestnáct kol.

Problémem Jablonce může být, že v minulých letech byl zvyklý na jaře dohrávat ligu bez potíží a většinou získal méně bodů než v první polovině sezony. "To je pravda, na jaře se nám dařívalo vždy méně, ale myslím že máme tým s řadou zkušených hráčů a tlak při boji o záchranu nás nebude svazovat," řekl brankář Michal Špit, který na tiskové konferenci zastoupil kapitána Miroslava Baranka. Ten ulehl s angínou a do nedělního zápasu v Mladé Boleslavi se zřejmě nestačí dát do pořádku.

Pokud se Jabloneckým povede rychle získat dost bodů k záchraně, začnou myslet na zopakování loňského postupu do finále Poháru ČMFS. "Samozřejmě, hlavní cíle máme v lize. Ale pokud by se nám podařilo rychle utéct z nebezpečných míst tabulky, můžeme se zaměřit i na pohárové cíle," uvedl jablonecký trenér František Komňacký.

Severočeši vstupovali do sezony s jedním z nejzkušenějších kádrů v lize, ale trenér Luboš Kozel se svými vrstevníky nenašel společnou řeč a po devátém kole muselo dojít k zásadní změně. Nezkušeného kouče nahradil Komňacký, a i když v závěru podzimu jen posunul tým na nesestupovou pozici, na Střelnici se rychle vrátil řád, který zde panoval za působení Petra Rady.

Už před zimou Komňacký naznačil změny v hráčském kádru, a i když mu na jaro zůstalo pětadvacet hráčů, některé bývalé opory chybějí. Svátka vykoupily České Budějovice, Flachbart šel do Sparty Krč, Zelenka zamířil do druhé rakouské ligy a Stožický na hostování do Mostu.

"Změnilo se složení ofenzivy, odešli ti, se kterými jsme nebyli tolik spokojeni. Přišli na hostování tři útočníci, Fujerík k nám přestoupil a do ofenzivy lze počítat také s Michálkem," připomněl kouč návrat zkušeného fotbalisty, který hrával v Polsku. Hodně si na Střelnici slibují také od slovenského záložníka Igora Žofčáka, který zde hostuje ze Sparty Praha.

Komňackého straší střelecká potence

Trenér František Komňacký si zimní přípravu pochvaloval jen částečně. "Jednak nás někdy brzdila zranění, jednak jsme v některých zápasech nepodávali zcela ideální výkony. A především nás trápila slabá střelecká muška," vyjmenoval kouč největší zápory uplynulých šesti přípravných týdnů. Ty v Jablonci navíc prodloužili neobvykle i přípravným týdnem v závěru loňského roku.

Kouče Komňackého nižší střelecká potence před ligovým startem trochu straší. Poslední gól některý z útočníků vstřelil naposledy v prvním přípravném duelu s Duklou Praha, od té doby kanonýři včetně hostujícího slávisty Necida mlčí. V posledních šesti zápasech vstřelili Severočeši jen tři branky, všechny dal přitom defenzivní záložník Loučka.

"Přiznám se, že jsem předpokládal, že se některý z útočníků chytí už v přípravě, ale jejich špatnou mušku přičítám částečně nesehranosti, částečně dvoufázovému tréninku, který možná poznamenal dynamiku. Věřím, že tohle se ještě zlepší," zůstává Komňacký optimistou. Slibuje si hodně třeba od Pavla Straky. "Na Slovensku vždy góly dával, věřím že mu přijde pohoda také zde," dodal.

Pro budoucnost by mohly být přínosem mladíci, stoper Huber se dokonce možná probije do základní sestavy na úkor zkušenějších hráčů. "Minimálně bude v užším kádru pro první zápas v Mladé Boleslavi," nechtěl Komňacký prozradit úvodní sestavu pro nedělní duel. Hodně by mohli dokázat v budoucnu také bosenští fotbalisté Haurdič a Mešanovič.

V Jablonci neposilovali jen na soupisce, ale také na funkcionářském poli. Do funkce generálního ředitele nastoupil Aleš Pangrác, který dříve působil na Kladně. "Byl jsem příjemně překvapen, jak v Jablonci všechno profesionálně funguje. I proto věřím, že tým rychle přemění kvalitní podmínky na bodový zisk, který bude znamenat klidný zbytek soutěže," řekl funkcionář.

[ 13.2.2008 - ČTK | Foto: eFotbal.cz ]

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.