Jablonec: Musíme zapracovat na střelecké potenci

Na jaře střílet více branek. S tímto cílem musí jít do jarní části Gambrinus ligy fotbalisté Jablonce, které dělí od posledního Mostu pouhé dva body. Na severu Čech posilovali hlavně v útočné fázi, s činností obrany jsou spokojeni. "Jablonec půjde tabulkou nahoru," myslí si expert portálu eFotbal.cz Luděk Zajíc.

Jablonec: Musíme zapracovat na střelecké potenci
Fotbalisté Jablonce se prakticky celý leden připravovali na začátek druhé poloviny ligy v domácím prostředí, kde nabírali tradičně fyzickou kondici. Až na samotném konci měsíce odcestovali letadlem spolu s týmem Liberce za teplem na Kypr. Tam se soustředili především na nácvik herních situací.

S výsledky týmu v přípravě nemůže být kouč František Komňacký příliš spokojený. Stejně jako v lize mělo jeho mužstvo velké problémy v koncovce. "Kdybychom stříleli více gólů, mohl bych prohlásit, že s přípravou jsem spokojený," řekl trenér. Na Kypru sehráli fotbalisté Jablonce celkem čtyři utkání, ve kterých vstřelili pouhé dvě branky. Podařilo se jim však jako jedinému týmu působícímu na soustředění na jihu Evropy porazit korejský Gyeongnam. V generálce na první ligový zápas v Mladé Boleslavi remizoval Jablonec s Drážďany 1:1.

Jablonec získal několik důležitých posil. Na hostování přišel ze Slavie mladý útočník Tomáš Necid, stejný post posílil Pavol Straka ze Slovenska. Ze Sparty bude v Jablonci hostovat záložník Igor Žofčák, který by v letenském týmu vedeném Michalem Bílkem nedostával moc příležitostí.

Naopak v jabloneckém dresu už fanoušci nespatří Emila Rilkeho, kterému skončilo hostování z Teplic. Na podzim se nedařilo Luďku Zelenkovi. Ten bude působit v rakouských Korutanech.

Změny v kádru:

Příchody:
Lukáš Fujerik (Zlín), Tomáš Glos (Sokolov - návrat z hostování), Jakub Adam (B-tým), Anes Haurdič, Muris Mešanovič (oba z dorostu), Tomáš Necid (Slavia - hostování), Pavol Straka (Antalyaspor, Turecko - hostování), Igor Žofčák (Sparta - hostování), Tomáš Michálek (Wisla Plock, Polsko)

Odchody:
Lukáš Vácha (Slavia - konec hostování), Emil Rilke (Teplice - konec hostování), Vojtěch Štěpán (Olomouc - konec hostování), Jan Flachbart (Sparta Krč), Jan Svátek (České Budějovice), Jakub Mičkal (Bohemians Praha - hostování), Luděk Zelenka (Kärnten, Rakousko - hostování), Miroslav Hozda, Jan Vošahlík (oba Čáslav - hostování), Tomáš Glos, Jan Šisler (oba B-tým), Vlastimil Stožický (Most - hostování)

Názor experta:

Luděk Zajíc: "V Jablonci je to zajímavé. Během půl roku došlo ke slušné odměně celého kádru. Odešla půlka hráčů a polovina jich zase přišla. Ti fotbalisté, kteří tu měli posílit ofenzívu, neuspěli, ať je to Zelenka nebo Svátek. Teď přišli noví útočníci, takže je jasné, že se na severu Čech snaží vylepšit útočnou fázi. Se Slovákem Strakou to vypadá docela nadějně. Už v Žilině dával hodně branek, je to rozhodně kvalitní hráč. Stejně tak Žofčák, který přišel ze Sparty. Vždy se mi hrozně líbil, má dobrou kopací techniku, určitě může týmu pomoci. U Necida zatím nevím. Je to mladý hráč. Jablonec podle mého názoru půjde tabulkou nahoru, ale kvůli těm velkým obměnám v mužstvu to nebude vůbec nic jednoduchého. První zápas hrají v Mladé Boleslavi, takže je čeká těžký start. Navíc Jablonci se tam dlouhodobě nedaří."

Komňacký: Obrana je dobrá, musíme zlepšit útok

Jablonci se podzimní část sezóny nevydařila. Je až na čtrnáctém místě, jen dva body nad posledním Mostem. Trenér Severočechů je však přesvědčen, že mužstvu se podaří nasbírat body a půjde nahoru. "Papírově máme tým tak na střed tabulky," myslí si František Komňacký.

Mohl byste krátce zhodnotit zimní přípravu?

V přípravě jsme mimo tréninků měli jedenáct přípravných utkání, která měla prověřit mužstvo a ukázat pod zátěží nové hráče. Z tohoto pohledu byli voleni kvalitní soupeři a až na malé výjimky jsme hráli se soupeři z nejvyšších soutěží. S přístupem hráčů jsem byl spokojen, rovněž se zlepšujícím se herním projevem, ale jsem nervózní ze střelecké produktivity, když jsme v jedenácti utkáních vstřelili pouze 14 branek.

Takže teď se budete soustředit zřejmě na zlepšení koncovky, že?

Ano, to je teď naším hlavním úkolem, na kterém se musí dále pracovat. Věřím, že nám v tomto směru pomohou nové tváře. Především o Strakovi vím, že dokáže branky dávat a je jen otázkou času, kdy je začne střílet také v Jablonci. Obranná fáze je na solidní úrovni.

Mužstvo doznalo mnoha změn, na který post jste posilovali nejvíce?

Hráčský kádr se změnil především z hlediska posílení útoku. Odešli hráči, se kterými jsme v útoku nebyli spokojeni a snažili jsme se přivést hráče, kteří by tyto úkoly byli schopni plnit. Do přípravy se zapojili také dva zahraniční dorostenci, kteří v Jablonci jsou již déle jak rok a v přípravě ukázali, že by v budoucnu mohli být platnými členy kádru a že s nimi můžeme počítat. Z B týmu byli přeřazeni Huber a Adam.

Bude Jablonec stoupat tabulkou vzhůru?

Papírově patříme minimálně do středu do tabulky a můžeme se opřít o hodně zkušenou obranu se Špitem, Zábojníkem, Homolou nebo Fukalem, takže věřím, že ano. Navíc máme Žofčáka, který hrál za Ružomberok a národní tým, Straka dal zase 18 gólů v Žilině.

Tip portálu eFotbal.cz na konečné umístění: 12.

[ 15.2.2008 - Jiří Mahr l Foto : fkjablonec.cz ]