Zenit postoupil v Poháru UEFA, Jarolímův Hamburk končí

Ani slavný Olympique Marseille nedokázal zastavit Zenit Petrohrad na vítězném tažení Pohárem UEFA. Ruský mistr s Radkem Šírlem v základní sestavě v odvetě zlikvidoval ztrátu z prvního utkání a po výhře 2:0 díky pravidlu o počtu nastřílených branek na soupeřově hřišti postoupil. Další český fotbalista David Jarolím v soutěži končí, jeho Hamburku ani výhra 3:2 nad Leverkusenem k postupu nestačila.

Fotbalisté Tottenhamu a Evertonu z osmifinále Poháru UEFA nepostoupili a nevylepší tak úspěšnou pohárovou sezonu anglických klubů, přičemž v obou případech jim bránu do čtvrtfinále uzavřel prohraný penaltový rozstřel. Dál jde právě díky postupu přes Everton italská Fiorentina, za kterou odehrál celý zápas Tomáš Ujfaluši.

Šírl se vrátil do sestavy Zenitu po vypršení jednozápasového trestu za vyloučení v předchozí fázi soutěže a pomáhal vést petrohradskou ofenzivu, naopak kouč Dick Advocaat znovu musel usednout kvůli disciplinárním důvodům jen do hlediště. Francouzský klub sice domácí duel vyhrál 3:1, ale po vedoucím gólu Pogrebňjaka z 39. minuty byly postupové šance otevřené. Zenit v druhém poločase nakonec odpor soupeře zlomil a rozhodující ránu mu zasadil znovu Pogrebňjak gólem ze 78. minuty, kterým se dotáhl na čelo střelecké tabulky Poháru UEFA. Hosté už nedokázali reagovat, jejich závěrečná snaha byla zoufalá a Zenit si zopakoval postup přes stejný klub, který vyřadil už před dvěma lety za dob trenéra Vlastimila Petržely.

Hamburk bratrovražedný souboj s Leverkusenem nezvládl, přestože začal ohromným náporem, protože doháněl prohru 0:1 ze hřiště soupeře. Jarolím byl hybnou silou středové řady a tým ze severoněmeckého přístavu si vypracoval hned v úvodu dvě stoprocentní šance, jenže proměnit je nedokázal a v době největšího náporu mu Sergej Barbazber vstřelil klíčový gól. Bosenský fotbalista se z něj ovšem ani neradoval, právě v Hamburku totiž strávil od šest úspěšných sezon. Hamburk ve vytrvalém dešti zvednul hlavou po přestávce, podařilo se mu vyrovnat, ale pak znovu zapomněl na zadní vrátka a vedení Leverkusenu se zdálo být rozhodující. Jenže domácí odvážnou a riskantní hrou vývoj zápasu otočili a měli více než devět minut k tomu, aby zvrátili postupové misky na svou stran vah. Několikrát byli k rozhodnutí blízko, Jarolím se pokusil pádem vymodlit penaltu, ale marně. Z postupu se tak radoval přemožitel Sparty Praha z podzimních bojů ve skupině Poháru UEFA.

Bayern Mnichov potvrdil, že považuje osmifinálový souboj s Anderlechtem za uzavřený a při vědomí pětibrankového náskoku postavil trenér Hitzfeld většinou jen náhradníky. Bavorský klub sice i tentokrát rychle vedl, ale Anderlecht vzal zápas velmi prestižně a výsledek otočil ve svůj prospěch. Ani výhra 2:1 ale nemohla změnit nic na postupu mnichovského velkoklubu. V brance stál Daniel Zítka, Stanislav Vlček nemohl hrát, Jan Polák sledoval duel z lavičky.

Postup v základní hrací době si zajistilo také španělské Getafe, které po výhře 2:1 na půdě Benfiky Lisabon dokázalo vyhrát 1:0 i dnešní odvetu. Rozhodující gól vstřelil třináct minut před koncem Albín.

Do dalšího kola se podívá také Fiorentina s Tomášem Ujfalušim, ale na postup se pořádně nadřela, protože prohrála v základní části 0:2 a zápas dospěl do prodloužení a později i do penaltového rozstřelu. Při druhém gólu sice zaváhal gólman Frey, ale v závěru opakovaně svůj tým podržel a totéž se mu podařilo i v prodloužení.

Ani Tottenham nebude na dnešní večer vzpomínat v dobrém. Přemožitel Slavie z předchozího kola sice devět minut před koncem po Berbatovově trefě zlikvidoval ztrátu z prvního utkání, ale v prodloužení se neprosadil a penalty nezvládnul. V páté sérii sice mohl Chimbonda rozhodnout, ale netrefil branku a v sedmé sérii se osud "Kohoutů" zpečetil. Brankář Radek Černý zahříval lavičku náhradníků, Tomáš Pekhart nebyl ani na soupisce k utkání.

Výsledky:

Zenit Petrohrad - Olympique Marseille 2:0 (1:0)
Branky: 39. a 78. Pogrebňjak. První zápas 1:3, postupuje Petrohrad.

Hamburger SV - Bayer Leverkusen 3:2 (0:1)
Branky: 53. Trochowski, 65. Guerrero, 81. van der Vaart - 19. Barbarez, 55. Gekas. První zápas 0:1, postupuje Leverkusen.

Bayern Mnichov - RSC Anderlecht 1:2 (0:1)
Branky: 9. Ferreira Lucio - 20. Serhat Akin, 35. Aleksandr Jakovenko. První zápas 5:0, postupuje Bayern.

Getafe CF - SL Benfica 1:0 (0:0)
Branka: 77. Juan Albín. První zápas 3:1, postupuje Getafe.

PSV Eindhoven - Tottenham 0:1 (0:1, 0:0), na pen. 6:5.
Branka: 81. Berbatov. První zápas 1:0, postupuje Eindhoven.

FC Everton - ACF Fiorentina 2:0 (2:0, 1:0), na pen. 3:4.
Branky: 16. Johnson, 67. Arteta. První zápas 0:2, postupje Fiorentina.

[ 12.8.2008 - ČTK l Foto: ČTK ]