Derby: Agresivní policisté pod palbou kritiky

Během 267. derby Slavie a Sparty nebyli radikální příznivci obou klubů zřejmě jedinými rozdmýchávači nepokojů v ochozech. Podle svědectví, zveřejněných ve čtvrtek na fanouškovských webech, hodili zasahující příslušníci pořádkové jednotky minimálně v pěti případech taktický granát do bezmocného davu přihlížejících. Pondělní zásah proto vyhodnocuje odbor vnitřní kontroly (OVK) pražské policie, který zjišťuje, zda se někdo z policistů nezachoval protiprávně.

Derby: Agresivní policisté pod palbou kritiky
OVK si podle policejního mluvčího Ladislava Bernáška možná vyžádá i záběry České televize z přímého přenosu utkání. "Vyhodnotí se, jestli tam náhodou někde není nějaké protiprávní jednání někoho z policistů, což nepředpokládám, protože to bylo pod jednotným velením," uvedl Bernášek. Množí se však kritické hlasy, podle kterých byl zásah neadekvátní situaci na stadionu.

Fanoušci Slavie zveřejnili na serveru hooligans.cz zveřejnili prohlášení, v němž zásah policie odsuzují. Nelíbí si jim zejména fakt, že příslušníci zásahových jednotek vhodili do namačkaného davu několik taktických granátů a údajně nadměrně používali obušků. "Policie v sektoru bila obušky všechny, kteří před ní nestihli včas utéct, což v přeplněném sektoru nebylo jednoduché. Svým počínáním a hlavně nesmyslným házením petard mezi přihlížející posléze zatahovala do konfliktu stále více původně nezaujatých jedinců," stojí v prohlášení slávistických fanoušků, kteří své výtky vůči policii dokládají videem na serveru YouTube.com.

Podle očitých svědků zranily petardy několik lidí a způsobili jim také škody na oblečení a majetku. Několik policistů navíc strhlo z ochozů slávistické vlajky, což dav ještě více popudilo. "Policie se absolutně nesnažila konflikt uklidnit, naopak přispívala záměrně k jeho další eskalaci," všimli si fanoušci v prohlášení. "Mnozí diváci, kteří se do žádného konfliktu nemíchali, si tak kvůli policejnímu zásahu odnesli domů suvenýry v podobě modřin od obušků, případně šrámy a popáleniny od policejních petard."

To dosvědčil i šestadvacetiletý novinář Richard, který se během incidentu nacházel poblíž kotle domácích. "Policisté házeli dělbuchy do davu, kvůli čemuž bylo hodně lidí zraněno a popáleno. Ze všeho mi jednoznačně vyplývá, že policie zásah nezvládla," soudí. "Kdyby postupovala diplomatičtěji, byl by klid. Navíc policejní dělbuchy doslova roztrhaly několik sedaček," dodal.

Další svědectví přidal na webu superslavia.com fanoušek podepsaný jako DDS. "Vidím, jak policista s obráceně nalepeným identifikačním číslem nabíhá mezi mladý pár, který se krčí u malé zídky, chránící vstup do sektoru. Mladík k sobě svou přítelkyni tiskne, přestože kolem létá pyrotechnika, hoří sedačky a policie proniká do kotle hlouběji a hlouběji. V tu chvíli se na pár jeden ze zasahujících příslušníků pořádkové jednotky otočí a začně kluka řezat tonfou po hlavě. Holka brečí, klukovi se z hlavy řine krev. Kdybych to neviděl, neuvěřím."

Při zásahu na stadionu Evžena Rošického bylo zraněno 16 lidí, kteří utrpěli především o poranění hlavy a popáleniny od dělbuchů. Policie zadržela 26 fanoušků. Pět z nich předala přestupkové komisi, zbylé obvinila z trestného činu výtržnictví a dva ještě z útoku na veřejného činitele. Podle Bernáška předvolají policisté ještě další fanoušky k podání vysvětlení.

Slávisté si však v oficiálním prohlášení stojí za svým: "Úhel pohledu policie byl bezpochyby jasný, když už je jich na derby povoláno rekordních šest set, musí se na stadionu něco dít, aby byla jejich přítomnost ospravedlnitelná. Očekávaná demolice Strahova se nekonala, ostatně nic takového se ani nechystalo. Jediné, co tak zůstane jako vzpomínka v myslích většiny diváků, je Kalivodova žlutá karta a ohlušující rány policejní pyrotechniky, které kazily celé utkání." Excesy policie se fanoušci snaží dokázat i fotografiemi zranění způsobených policejní pyrotechnikou, které si někteří z nich z pondělního derby odnesli. Foto 1, foto 2.

Nejvýmluvnější svědectví poskytli stránkám slavistickenoviny.cz patnáctiletí fanoušci Pavlína a Michal. "Viděli jsme, jak si policista pohrával s granátem a z ničeho nic ho hodil jen tak na vybrané místo mezi slušné fanoušky. Kamaráda v tom zmatku povalili a nemohl se dostat nahoru, v tom na něj padá dělbuch, naštěstí se hnul o malý kousek a nespadlo mu to na obličej. Dopadlo to na batoh, který je doslova zničený." Jako důkaz přikládají dvě fotografie, foto 3, foto 4, a nakonec dodávají: "Po zápase jsme se ještě chtěli domluvit s jedním z policistů ohledně škody na batohu a ten nám sdělil, že jsme chtěli podpálit stadion a že za všechno můžeme my."

[ 3.4.2008 - eFotbal.cz, ČTK | Foto: Michal Trantina ]