Příčiny kolapsu Sparty? Řepka, koncovka, přílišná jistota

Před dvěma týdny měli sparťanští fotbalisté na druhou Slavii čtyřbodový náskok, nyní před závěrečným kolem na ni dva body ztrácejí. Letenský tým nečekaně zkolaboval. Naopak sešívaní jsou v euforii. A právem – téměř jistý titul budou zřejmě moci oslavit na svém novém stadionu v Edenu.

Příčiny kolapsu Sparty? Řepka, koncovka, přílišná jistota
Málokdo by si po odehraném 27. kole Gambrinus ligy troufnul říct, že titul vyhrají fotbalisté Slavie. Ti totiž na vedoucí Spartu ztráceli čtyři body a po herní stránce na tom nebyli zrovna nejlépe. Nevítězili, neproměňovali penalty, týmu chyběla pohoda. Jak na hřišti, tak i v kabině.

U týmu z Letné to bylo přesně naopak. Vyrovnané výkony, pravidelné tříbodové přísuny a pohodová atmosféra uvnitř týmu měly svěřencům kouče Michala Bílka (v neděli byl z postu kouče odvolán, tým dočasně převzal prezident Sparty Jozef Chovanec – pozn. aut.) zajistit titul.

Jenže situace se změnila. Jak vypadají bodové součty největších rivalů z posledních dvou odehraných kol? Sparta: 0, Slavia: 6. Čím to, že obhájce titulu najednou takovým způsobem přišel o všechno, co ho po většinu jarní části zdobilo?

Bouřlivák Řepka

Polepšený bouřlivák. Nejlepší obránce ligy. Takové a další titulky plnily média a i fotbaloví experti se s nimi před 28. kolem české nejvyšší soutěže ztotožňovali. Proč taky ne? Vždyť tvrdý stoper ze Sparty od svého podzimního extempore v Teplicích neviděl jedinou žlutou kartu. Mužstvo se na něj navíc mohlo spolehnout. Stal se základním pilířem letenské obrany.

Pak ale přišlo osudové utkání s Brnem. Zápas, který měl Bílkův tým nasměrovat k titulu. V případě výhry Sparty by už o něm nikdo nepochyboval. Jenže to by Řepka nesměl dostat naprosto zbytečnou červenou kartu už v první minutě. Brno není celek, který by početní výhody nedokázal využít. A to také potvrdil. Z AXA Arény si odvezl výhru 2:0.

V dalším důležitém klání s Baníkem měla Sparta opět výhodu domácího prostředí. Znovu jí však chyběl potrestaný Řepka. A bez něj domácí zvítězit nedokázali. Ostravě stačily dvě šance k tomu, aby si odvezla tři body. Obraně chyběl dirigent. Letenský stoper jistě nese velkou část viny na tom, kde se jeho tým v současné době nachází. Jaké jsou další důvody?

Tragická koncovka

Sparta – nejlépe střílející mužstvo ligy. Podle celkové tabulky tento fakt platí, podle statistik posledních tří zápasů ne! Vždyť v nich hráči v rudých dresech vstřelili jediný gól, který navíc padl z pokutového kopu.

Útočníkům Sparty se v koncovce jednoduše přestalo dařit. Góly nedával Kulič ani Slepička. Přitom druhý jmenovaný do té doby válel, střílel jednu branku za druhou a zcela právem vystoupal do čela tabulky střelců. Tu už však teď okupuje kanonýr Baníku Václav Svěrkoš.

Co stojí za poklesem Slepičkovy formy? Těžko říct. Stejně tak je ale velmi těžké najít jediný objektivní důvod k tomu, proč dostával stále další a další šanci Kulič, který se gólově neprosadil od začátku listopadu! Bílek na tiskových konferencích opakoval stále totéž: "Markovi pořád věřím, určitě se prosadí." Přitom mu na lavičce seděli další útočníci (Jeslínek, Holenda), kteří na jaře několikrát potvrdili, že branky dávat umějí.

Přílišná jistota. "Titul? Nepochybujeme," znělo ze sparťanské kabiny

A právě to možná rozhodlo. Sparťané byli skálopevně přesvědčeni, že jim titul neunikne. Ten, kdo by měl euforii brzdit, veřejně prohlásil: "O titulu už nepochybuju." To před dvěma týdny uvedl trenér Bílek.

Pokud někdo takovou náladu vnese do kabiny, určitě se to projeví. Hráči podvědomě, ať chtějí, nebo ne, své pocity přenesou na hřiště. A ne nadarmo se říká: "Neříkej hop, dokud nepřeskočíš."

Právě tímto pořekadlem by se měli řídit i slávisté. Jsou sice na nejlepší cestě k prvnímu titulu po dvanácti letech, ještě však není rozhodnuto. A letošní sezona už několikrát ukázala, že o překvapení v ní není nouze.

V případě, že svěřenci trenéra Karla Jarolíma uhrají na domácí půdě (zřejmě v novém Edenu – pozn. aut.) minimálně bod, titul mají jistý. Pokud ho chtějí sparťané, budou muset naplno bodovat v Liberci a doufat ve výhru Jablonce.

[ 12.5.2008 - Jiří Mahr | Foto: MARSfoto ]