Od prvního soutěžního zápasu uplyne 110 let

Fotbal jako nejrozšířenější hra planety má v současné době pevná pravidla i jasně postavenou hierarchii týmových soutěží. Na sklonku 19. století si však fotbalisté s výjimkou ostrovní Anglie mohli o pravidelné mistrovské soutěži nechat zdát. Ve středu 22. března uplyne 110 let od doby, kdy se v Praze uskutečnil vůbec první soutěžní fotbalový zápas mezi týmy ČFK Kickers a AC Praha.

Od prvního soutěžního zápasu uplyne 110 let
Za vznikem první oficiální soutěže stál sportovní kroužek Český Sculling Cercle, zvláště pak jeho předseda Josef Rössler-Ořovský. Po dlouhá desetiletí nezdolný propagátor sportu všeho druhu vypsal již v roce 1895 "Národní zápasy mužstev kopaný míč cvičící". Na realizaci tohoto předchůdce ligových soutěží si museli fotbalisté počkat na jaro roku následujícího. Na Královské louce (nyní známé jako Císařská) se pak měla sehrát šestice utkání mezi přihlášenými pražskými týmy AC Sparta, SK Slavia, AC Praha a ČFK Kickers. A přípravy na boj o nejlepší klub v zemi (jinde než v Praze se totiž ani fotbal organizovaně neprovozoval) mohly začít.

Posledně jmenovaný klub bral dokonce přípravu tak vážně, že odmítl lákavou nabídku přátelského souboje s týmem z Berlína. Důvod byl jednoznačný: "Rozhodnuto sehrání společného matche odmítnouti, a to z toho důvodu, že nyní zaneprázdněni jsme matchi s kroužky pražskými, trainirujíce na Národní zápasy footballové."

Za stavu 1:0 pro Kickers opustil soupeřův tým hřiště a zmizel neznámo kam a neznámo proč

Jak už to tak bývá, výsledkem velkého očekávání bylo nakonec spíše rozčarování. Historicky první soutěžní utkání na českém území mezi Českým Footballistickým Kroužkem Kickers a AC Praha zůstalo nedohráno. Jak píše Jiří Macků v Kronice českého fotbalu, za stavu 1:0 pro Kickers soupeřův tým opustil hřiště a již se nevrátil. Neznámo kam, neznámo proč. Dle tehdejších poměrů však šlo o docela běžný jev, hráčům AC Praha se zřejmě nezamlouvalo některé z rozhodnutí hlavního rozhodčího. Ani tehdejší tisk tomuto zápasu příliš pozornosti nevěnoval: "Krásné počasí, rozhořčený boj, ještě málo souhry a přihrávání."

Nevalnou kvalitu nejen tohoto klání potvrzují také hlasy přímých protagonistů zápasů: "To, jak jsme tenkrát hráli, byla jen taková honička za míčem. Neuměli jsme ho brát ze vzduchu, neuměli jsme hrát hlavou. Až při prvním startu Oxfordu v Praze v roce 1899 jsme pochopili, že fotbal je hra celého týmu," vzpomínal po letech ANTONÍN PRESSLER, v roce 1896 útočník SK Slavia.

Po odstoupení uražených týmů AC Praha a rovněž Sparty nakonec v soutěži zůstaly jen dva týmy, Kickers a SK Slavia. Po finále, které skončilo výsledkem 2:1 pro Kickers, dostala vítězná jedenáctka první čestné odznaky.

Počátky soutěžního fotbalu neměly v Praze na růžích ustláno. Většinu protagonistů zmíněných Národních zápasů footballových tvořili gymnaziální studenti. A jejich profesoři absolutně neměli pochopení pro hrátky s kulatým "hadrákem", které byly přísně zakázány. Proto hrála většina pod pseudonymy a skutečná jména hráčů mnohdy znali jen zasvěcení fotbaloví průkopníci.

[ 21.3.2006 - ČTK / eFotbal ]