Hradecký fotbalový klub musí poskytovat informace, rozhodl soud

Fotbalový klub FC Hradec Králové, který jako akciovou společnost ovládá město, musí na základě zákona o svobodném přístupu k informacím poskytnout žadateli údaje o svém založení. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud (NSS). Klub vznikl převodem práv a závazků od soukromé společnosti C.H.S. Enterprises. Nová akciová společnost tvrdila, že zákon se na ni nevztahuje, neboť se řídí soukromým právem a nemá veřejný charakter. NSS zaujal opačný názor, řekla dnes ČTK mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Hradecký fotbalový klub musí poskytovat informace, rozhodl soud
Text smlouvy o převodu práv požadoval obchodník z Prahy, který měl s druholigovým fotbalovým klubem nevypořádané závazky ještě z doby, kdy jej vlastnila firma C.H.S. Ze smlouvy se chtěl dozvědět, na koho dluh po převzetí městem přešel. Informace mu neposkytl klub ani hradecký magistrát a neuspěl ani u krajského soudu.

Podle NSS se musí zákonem o poskytování informací řídit i sportovní kluby zřizované a ovládané městy. "Fotbalový klub jako akciová společnost je sice osobou soukromého práva, ale v posuzovaném případě u něj převažují znaky svědčící o jeho veřejné povaze. Jedná se proto o veřejnou instituci ve smyslu zákona o svobodném přístupu k informacím," uvedl soudce Jan Passer.

NSS připomněl, že akciovou společnost založilo město, které klub částečně přímo a částečně prostřednictvím valné hromady ovládá. Klub plní "veřejný účel". Hradec Králové vložil do oddílu jako základní kapitál 17 milionů korun. Fotbalový klub má nyní i jiné příjmy, ale podle soudců přesto stále částečně hospodaří s veřejnými prostředky.

Krajský soud v Hradci Králové se bude případem znovu zabývat a musí klubu nařídit, aby požadované informace vydal. Je otázkou, zda budou pro žadatele po třech letech soudního zkoumání ještě mít nějakou hodnotu.

Město převzalo klub od firmy C.H.S. Enterprises Čechoameričana Jana Vody ve chvíli, kdy mu kvůli finančním problémům hrozila ztráta licence. Firmě odpustilo i některé dluhy. Hradecký klub má dlouhou tradici. V tabulce druhé ligy je nyní na pátém místě

[ 30.5.2008 - ČTK l Foto: skhradeckralove.cz ]