Deset nejhorších nákupů útočníků v Premier League

Deset nejhorších nákupů útočníků v Premier League

Vysoká částka investovaná do nové posily ještě týmu nezaručí úspěch. V nedávné minulosti se nejvíce spálila Chelsea, ale i Liverpool nebo Tottenham. Přehled deseti nejhorších nákupů útočníků za celkem 140 milionů liber dal dohromady britský bulvární list The Sun.

10. místo: José Reyes (Arsenal, 10,5 milionu liber)

Ačkoliv španělský mladík nepatřil k největším propadákům, po přestupu na Highbury zůstal mohutně za očekáváním. Ve Španělsku v době, kdy ho Arsenal kupoval, moc známý nebyl, přesto do něj Angličané investovali přes 10 milionů liber a doufali, že se v jejich týmu vypracuje v opravdovou hvězdu. Nestalo se tak, v 69 zápasech dal jen 19 branek.

9. místo: Djibril Cissé (Liverpool, 14 milionů liber)

Liverpool se hvězdu Auxerre pokoušel ulovit skoro dva roky. Po přestupu na Anfield Road si ale hráč ošklivě zlomil nohu a již se z toho nikdy nevzpamatoval. Ve 49 zápasech zaznamenal Cissé jen 11 branek a nenavázal tak na výkony Robbieho Fowlera nebo Michaela Owena.

8. místo: Darren Bent (Tottenham, 17 milionů liber)

Na první pohled by se zdálo, že zařadit Benta mezi nejhorší nákupy je přehnané. Bylo by, kdyby za něj Tottenham nezaplatil 17 milionů liber. Bent tak musel ve své první sezoně na White Hart Lane zářit, ale místo toho dal jen šest branek ve 27 ligových zápasech. Letos se musí prosadit, jinak se od něho fanoušci Spurs odvrátí.

7. místo: Adrina Mutu (Chelsea, 16 milionů liber)

Rumunská star se stala první rybou, která uvízla v síti nového majitele Chelsea Romana Abramoviče. O Mutovi se toho v době, kdy odcházel na Stamford Bridge z Parmy, mnoho nevědělo. V Blues ale skončil kvůli užívání kokainu a fanoušci mu to dlouho nedokázali zapomenout. Během 27 zápasů dal šest branek, jeho odchodu nikdo nelitoval.

6. místo: Steve Marlet (Fulham, 11,5 milionů liber)

Když se Fulham rozhodl, že bude za hráče utrácet stejně jako Manchester United, pořídil si za rekordní částku hvězdu Lyonu Marleta. Ten se ale na Craven Cottage neprosadil, když dal v 54 utkáních jen 11 branek. Jednoznačné zklamání.

5. místo: Sergej Rebrov (Tottenham, 11 milionů liber)

Na Rebrova se podobně jako na Ševčenka nebude vzpomínat jako na hvězdné duo z Dynama Kyjev z devadesátých let, ale jako na jeden z nejhorších nákupů v rámci Premier League. Fanoušci Spurs se na Rebrova hodně těšili, ale ten se jim odvděčil jen 10 brankami v 59 ligových zápasech.

4. místo: Chris Sutton (Chelsea, 10 milionů liber)

Chelsea hráče koupila za 10 milionů před devíti lety, což byla opravdu velká částka. Sutton se ale na Stamford Bridge nedokázal prosadit a po přestupu z Blackburnu, kde bylo jeho počínání na hřišti pro soupeře smrtící, dal v 28 ligových zápasech jediný gól.

3. místo: El Hadji Diouf (Liverpool, 10 milionů liber)

Senegalská hvězda světového šampionátu v roce 2002 zaznamenala po příchodu do Anglie jen tři góly v 55 ligových zápasech. Lens si tak mohou mnout ruce, že hráče prodali na ostrovy ještě jako velkou hvězdu.

2. místo: Albert Luque (Newcastle, 10 milionů liber)

Newcastle podepsal smlouvy hned s několika hráči, kteří potom zcela zapadli - Jeanem-Alainem Boumsongem, Stephanem Guivarc'hem a Marcelinem. Žádný z nich ale nebyl tak zoufalý jako hráč Deportiva La Coruňa Luque. Španělský fotbalista přijel do Anglie s příslibem gólových žní, které se během úvodní sezony smrskly na jedinou trefu v 21 ligových zápasech.

1. místo: Andrej Ševčenko (Chelsea, 30 milionů liber)

Ukrajinský útočník sice občas nějaký ten gól dá, ale do čela žebříčku se dostal hlavně kvůli tomu, jaký humbuk provázel jeho příchod do Anglie. Posila Chelsea přišla do Londýna jako nejdražší hráč v historii britského fotbalu, ale z AC Milán si střeleckou mušku nepřivezla. Ševa dal za Chelsea jen devět gólů ve 49 ligových zápasech.

[ 22.7.2008 - eFotbal.cz | Foto: Reuters ]

Premier League - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.