Manuál radí klubům, jak čelit násilí diváků

Manuál radí klubům, jak čelit násilí diváků

Kluby se budou na stadionech nově chovat podle principu "pána domu" - budou samy rozhodovat o tom, kdo a za jakých podmínek bude vpuštěn na utkání a kdo bude naopak vyveden. Za zajištění klidného průběhu zápasu kluby ponesou odpovědnost, jejíž neplnění může vyústit až v uzavření stadionu.

Ministerstvo vnitra vypracovalo ve spolupráci s Českomoravským fotbalovým svazem (ČMFS) manuál, který klubům radí, jak se s rozšířenými povinnostmi vypořádat.

V souvislosti s reformou policie budou policisté při zápasech odpovídat pouze za pořádek ve veřejných prostorách, pořádek uvnitř stadionu bude ležet na bedrech klubu a jeho pořadatelské služby. "Policie bude na stadionu pomáhat pouze v okamžiku, kdy dojde ke kritické situaci, tedy k masivnějšímu narušení veřejného pořádku," řekl ministr vnitra Ivan Langer.

Vstupem na stadion vchází návštěvník do neveřejného prostoru, ve kterém klub může - a musí - prosazovat svou vůli vlastníka. Může tedy například legitimovat návštěvníka u vstupu a zkontrolovat, zda s sebou nenese nebezpečné předměty.

Ředitel odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra Martin Linhart v nadsázce řekl, že jde o stejný princip, jako když rodiče pořádají na svém pozemku narozeninovou oslavu pro své ratolesti. Sami rodiče musejí zajistit průběh oslavy a také to, aby se jim na oslavu nevetřel někdo nežádoucí. Policii rodiče zavolají pouze v případě, že se jim večírek kvůli předem nepředvídané okolnosti zcela vymkne z rukou.

Manuál proto klubům doporučuje například to, aby nepovolily vstup na stadion lidem, kteří budou zjevně pod vlivem alkoholu. Miroslav Platil z ČMFS připustil, že důkladnější prohlídky návštěvníků mohou zpočátku vést k prodloužení front před stadiony. Podle něj se ale situace zlepší, až kluby ve spolupráci s policií eliminují problémové fanoušky.

Hlavní oporou pořadatelů bude podle manuálu návštěvnický řád, jehož vzor vypracuje ČMFS a v každém roce jej bude aktualizovat. Řád vymezí druhy nevhodného chování na stadionu i předměty, které je na stadion zakázáno nosit. Kluby tento souhrn pravidel umístí na viditelném místě u vstupu na stadion, svaz jim navíc doporučuje uvést stručný výtah z řádu na zadní straně každé vstupenky na fotbalové utkání.

Některá oprávnění pořadatelské služby vyplývají nikoliv z návštěvnického řádu, ale přímo ze zákona. Manuál kluby upozorňuje, že podle trestního zákona může každá osoba, a tedy i pořadatel, omezit osobní svobodu člověka, který byl přistižen při trestném činu nebo bezprostředně poté. Zadrženého člověka musí neprodleně předat policii nebo jí alespoň incident oznámit.

Manuál uvádí, že za tímto účelem může být pořadatelská služba i patřičně vybavena - například pouty nebo vhodnou místností, kde problematický fanoušek vyčká, než bude předán policii. Pořadatel také může proti agresivnímu fanouškovi zakročit v rámci nutné obrany nebo krajní nouze.

Příručka pro kluby dále upozorňuje, že pořadatelé nemají právo požadovat doklady po člověku, kterého už na stadion vpustili. Mohou ale nevhodně se chovajícího návštěvníka vyvést na základě porušení návštěvnického řádu a požádat o zjištění jeho totožnosti policistu.

Klub musí návštěvníky utkání informovat prostřednictvím řádu o tom, v jakém rozsahu a k jakému účelu budou zpracovány jejich osobní údaje. Při sestavování seznamů nežádoucích diváků se každý klub musí řídit zákonem o ochraně osobních údajů - například musí zajistit, aby se ke zpracovaným datům nedostala neoprávněná osoba. Podle Platila je už na 17 fotbalových stadionech v Česku připraven kamerový systém, který pořadatelům i policii pomůže problematické fanoušky identifikovat. Ke zpracování záběrů z kamer umístěných uvnitř stadionu není nutný souhlas zabíraných osob.

Platil dodal, že nová opatření se na fotbalových stadionech začnou zavádět už od startu letošní ligové soutěže. K zásadní změně odpovědnosti klubů a pořádkové služby dojde k 1. lednu příštího roku.

[ 22.7.2008 - ČTK ]