Souboj titánů slibuje napětí až do konce

Souboj titánů slibuje napětí až do konce

A je to tady. Střetnutí, jež definitivně rozhodne o osudu letošní španělské ligy, propukne ve 22:00 na "apríla", ale pro Real Madrid to asi žádná legrace nebude. Z barcelonského Camp Nou se vozí body těžko a Bílý balet jich přitom potřebuje získat plný počet, aby si udržel alespoň teoretickou šanci na titul.

Naděje Madridských by nebyly extra velké ani v případě, že by v Katalánsku uspěli. Barcelona sice v posledních měsících škobrtá častěji, než tomu bylo na podzim, ale očekávat, že v následujících sedmi kolech ztratí osm bodů a Real naopak nezaváhá... To k současné sezóně přeci jen nesedí. Pokud ovšem zápas skončí nerozhodně či zvítězí domácí, musela by Barcelona ve zmíněném zbytku soutěže zkolabovat nejméně čtyřikrát či téměř neustále remizovat. Nejtěžší soupeře má navíc za sebou, takže taková ztráta koncentrace by zaváněla černou magií.

Real Madrid ovšem nebude v sobotu bez šance. Jeho soupeři se rozpadl střed obrany, ve kterém zřejmě opět nastoupí záložník Thiago Motta. Jedná se o skvělého a všestranného fotbalistu, ale zápas Ligy mistrů proti Benfice naznačil, že si na postu stopera zvyká pomalu. Bude proto maximálně důležité, aby krajní obránci Juliano Belletti a Giovanni van Bronckhorst hráli disciplinovaněji než obvykle, nepouštěli se tolik do útočných výletů a byli k dispozici především vzadu. Zřejmě největší význam však bude mít souboj uprostřed hřiště. Ronaldinho, Deco i Andrés Iniesta (nastoupí-li) dokáží v útočné fázi zamotat hlavu každému a Real nebude výjimkou. Otázka zní, zda Mark van Bommel a Deco zkrotí tvůrčí jádro Bílého baletu. Pokud selžou oni, nesázejme na čisté konto Víctora Valdése ani pětikorunu. Hosté velmi dobře vědí, že "Clásico" znamená poslední letošní šanci zachovat si určitou hrdost a lze očekávat, že do utkání vloží skutečně všechno.

Na druhé straně nelze pominout, že se Samuel Eto’o a Henrik Larsson dostali do nadprůměrné formy. Defenzíva Realu má k neprostupnosti daleko a takovou smůlu, jakou měli katalánští střelci v úterý v Lisabonu, již při podání obdobného výkonu znovu hned tak nezažijí. Realu skutečně nezbývá než hrát na vítězství, takže bychom se teoreticky mohli těšit na střelecky bohaté střetnutí. Klub z hlavního města zvítězil na půdě úhlavního rivala naposledy v sezóně 2003/2004 a branky tehdy stříleli Roberto Carlos a Ronaldo. Oba možná po sezóně v Madridu skončí a lepší loučení než zopakovat tehdejší výsledek by si nemohli přát. Zato David Beckham a Guti si hlavně přejí, aby vůbec mohli nastoupit – oba totiž souží zdravotní potíže.

V lisabonském utkání se ukázalo, že hraje-li Barcelona svůj obvyklý ofenzivní fotbal (a nebrání tak pečlivě jako před pár týdny proti Chelsea), dostává se občas při současném složení své obrany do úzkých při rychlých protiútocích soupeře. Bude zajímavé sledovat, zda toho Real využije a nasadí tomu odpovídající tým. Pokud se totiž do zálohy naskládají Zinédine Zidane, Thomas Gravesen a výše zmíněná dvojice polovičních marodů, které by pro větší úspěch vepředu doplňoval Ronaldo (jakkoliv se mu nyní opět začíná dařit), pak bude ofenzíva ex-Galácticos připomínat spíše nákladní vlak s uhlím nežli sestavu s brejkovým potenciálem.

Šest neslavnějších duelů mezi Barcelonou a Realem Madrid:

1973/74 Real Madrid - Barcelona 0:5

Špílmachr Johan Cruyff dovedl Barcelonu k drtivému vítězství 5:0 nad Realem. Bílý balet pokládá tento debakl za nejhorší v historii svých domácích zápasů. Cruyff zvýšil na 2:0 po krásném sólu, které začal na vlastní polovině hřiště. Barcelona, která v tu dobu byla již 14 let bez ligového titulu, se po utkání radovala z triumfu v domácí lize.

1984/85 Real Madrid - Barcelona 0:3

Barcelona předváděla v polovině osmdesátých letech ryze britský fotbal. Nový kouč Terry Venables totiž přivedl na Nou Camp skotského útočníka Steva Archibalda, Angličana Garyho Linekera a Welšana Marka Hughese. Archibald alias Archigoles se v utkání vyznamenal úvodním gólem a prsty měl i ve dvou zbývajících. Katalánský klub si na San Barnabeu zadělal na ligové vítězství.

1993/94 Barcelona - Real Madrid 5:0

Nezastavitelný brazilský útočník Romário vsítil hattrick a Barcelona, vedená bývalým hráčem Cruyffem, získala v této sezoně čtvrtý titul v řadě.

1994/95 Real Madrid - Barcelona 5:0

Sladké vítězství pro Real. Madridští totiž vrátili svému sokovi porážku, již utržili v sezoně 1973/74. Na triumfu Bílého baletu měl mamutí podíl chilský útočník Ivan Zamorano, jenž vsítil hattrick, a gólově ho doplnili Emilio Amavisca a Luis Enrique - budoucí hvězdy Barcelony. Real vyhrál v této sezoně ligu před Deportivem La Coruňa.

2003/04 Barcelona - Real Madrid 1:2

Předchozí souboj Barcelony a Realu poznamenaly nepokoje diváků, kteří nedokázali Luisi Figovi odpustit přestup do královského klubu. Ani tentokrát nebyla situace jiná - fanoušci připravili portugalskému záložníkovi jedovaté přivítání, ale poslední slovo měl fotbalista. Ten pomohl Realu k prvnímu vítězství na Nou Campu po devatenácti letech.

2005/06 Real Madrid - Barcelona 0:3

Barcelonský Ronaldinho se dočkal ovací stojících tribun poté, co zaznamenal dva góly. Skóre utkání otevřel střelou z rohu pokutového území bývalý hráč Realu Samuel Eto'o, nejlepší muž utkání Ronaldinho zvýšil po krásném sólu na 2:0 a 12 minut před koncem proplachtil obranou, aby uzavřel na 3:0

Program 31. kola Primera División:

Sobota 1. dubna:
20:00 Real Sociedad - Málaga
20:00 Zaragoza - Villarreal
22:00 Barcelona - Real Madrid

Neděle 2. dubna:
17:00 Alavés - Athletic Bilbao
17:00 Deportivo La Coruňa - Racing Santander
17:00 Mallorca - Espaňol
17:00 Osasuna - Getafe
17:00 Valencia - Cádiz
19:00 Atlético Madrid - Celta Vigo
21:00 Real Betis - Sevilla

[ 31.3.2006 - Josef Bouška / Reuters / eFotbal. Foto: Reuters ]