Souhrn 1. kola Premier League

V úvodním utkání prvního kola nového ročníku anglické nejvyšší soutěže, Premier League, si Arsenal poradil s prvním z trojice nováčků v soutěži West Bromwichem a získal první tři body. Nedařilo se ani druhému nováčkovi Stoke City, který na hřišti Boltonu prohrál 1:3. Naopak třetí - Hull - doma dokázal otočit zápas s Fulhamem a devět minut před koncem mu výhru 2:1 zařídil Folan.

Manchester jako jediný z 'top4' ztratil body

Manchester United nevstoupil do nového ročníku Premier League vůbec dobře, když na domácím hřišti pouze remizoval s Newcastlem 1:1. United nastoupili bez Téveze a zraněného Cristiana Ronalda, jenž boj svých spoluhráčů sledoval pouze z tribuny. Ve 22. minutě přišlo obrovské překvapení utkání, když Obafemi Martins hlavou poslal míč za záda Edwina van der Sara a jeho tým tak vedl. Svěřenci Alexe Fergusona se naštěstí brzy 'oklepali' a vyrovnali za necelé dvě minuty, avšak více gólů pětasedmdesát tisíc diváků nevidělo.

Manchester United – Newcastle 1:1 (1:1)
Branky: 24. Fletcher - 22. Martins. Rozhodčí: Riley. ŽK: Brown, Campbell, Rooney (všichni United). Diváci: 75 512.

United: Van der Sar – Evra, Fletcher, Vidič, Brown, Ferdinand – Scholes, Giggs (63. Possebon), Carrick (25. O'Shea) – Rooney, Campbell (80. Da Silva).
Newcastle: Given – Beye, Coloccini, Taylor, Gutierrez - Guthrie, Butt, Duff, N'Zogbia – Milner, Martins.

Agbonlahor pomohl Aston Ville k vítězství hattrickem

Během pouhých sedmi minut dokázal Gabriel Agbonlahor vsítit do branky soupeře tři góly a rozhodnout tak prozatím vyrovnané utkání. Svým hattrickem, prvním v novém ročníku Premier League, rozhodl Agbonlahor o vítězství Aston Villy, která se právem radovala ze zisku tří bodů. Manchester City dokázal v závěru utkání brankou Čorluky již jen snížit na konečných 2:4.

Aston Villa - Manchester City 4:2 (0:0)
Branky: 47. Carew, 68., 74. a 76. Agbonlahor – 63. Elano, 89. Čorluka. Rozhodčí: Dowd. ŽK: Ben-Haim. Diváci: 39 995.

Aston Villa: Friedel - Young L., Davies, Shorey, Laursen – Reo-Coker, Young A., Petrov, Barry - Agbonlahor, Carew.
City: Hart - Čorluka, Richard, Ben-Haim, Garrido - Petrov M., Gelson (81. Ireland), Johnson, Elano -Etuhu, Evans (81. Sturridge).

Scolari dovedl Chelsea k vítězství

S novým trenérem vykročila londýnská Chelsea směle na cestu za titulem, když v utkání úvodního kola nového ročníku Premier League rozstřílela Portsmouth 4:0 . O výhře rozhodli Blues prakticky v prvním poločase, po němž vedli zásluhou Anelky, Colea a Lamparda o tři branky. Svěřenci Luize Felipeho Scolariho podali v zápase velmi sympatický výkon a první nulu v sezóně si připsal i český gólman Petr Čech.

Chelsea - Portsmouth 4:0 (3:0)
Branky: 12. Cole J., 26. Anelka, 45. lampard (z pen.), 90. Deco. Rozhodčí: Dean. ŽK: James. Diváci: 41 468.

Chelsea: Čech - Bosingwa (84. Ferreira), Carvalho, Terry, Cole A. - Mikel, Deco, Cole J. (78. Wright-Philips), Lampard, Ballack (37. Malouda) - Anelka
Portsmouth: James - Kaboul, Campbell, Hreidarsson, Distin - Kranjčar (73. Thomas), Johnson, Bouba Diop, Diarra (68. Mvuemba) - Defoe, Crouch

Nováček Nasri zařídil Arsenalu výhru

Arsenal v prvním kole Premier League dominoval na domácím hřišti a nováčka soutěže West Bromwich Albion porazil 1:0. O jedinou branku utkání a první gól sezony se již ve čtrvté minutě postarala letní posila Kanonýrů, francouzský záložník Samir Nasri. West Bromwich doplatil na roli nováčka a předvedl nervózní výkon plný chyb. Poslední čtvrthodinu utkání odehrál v dresu West Bromu i český útočník Roman Bednář.

Arsenal - West Bromwich 1:0 (1:0)
Branky: 4. Nasri. Rozhodčí: Webb. Diváci: 60 071.

Arsenal: Almunia - Sagna, Gallas, Djourou, Clichy - Walcott (72. Toure ), Denilson, Nasri, Eboue - Adebayor, Bendtner (69. Van Persie ).

West Bromwich: Carson - Hoefkens, Barnett, Meite, Robinson - Brunt (80. Beattie ), Morrison, Greening, Kim, Čech (68. MacDonald ) - Miller (74. Bednář )

Tottenham překvapivě podlehl Middlesbrough

Předpokládaný černý kůň soutěže Tottenham překvapivě na úvod ztratil všechny tři body, když nestačil na Middlesbrough. V nominaci Tottenhamu na zápas podle očekávání chyběl český útočník Tomáš Pekhart.

Middlesbrough - Tottenham 2:1 (0:0)
Branky: 71. Wheater, 86. Mido - 90. vlastní Huth. Rozhodčí: Atkinson. ŽK: Digard - Jenas, Bentley. Diváci: 32 623.

Middlesbrough: Jones - Wheater, Huth, Pogatetz, Taylor - Aliadiere, Shawky, O'Neil, Downing - Alves (82 Mido), Sanli (72 Digard)
Tottenham: Gomes - Zokora, Dawson, Woodgate, Assou-Ekotto (76 O'Hara ) - Lennon (65 Bale ), Jenas, Modrič, Bentley - Giovanni (65 Berbatov ), Bent

Ashton pomohl West Hamu k vítězství

Jen z lavičky náhradníků sledoval Jan Laštůvka, jak jeho West Ham zvítězil nad Wiganem 2:1. O obě branky vítězů se postaral důrazný útočník Dean Ashton, který patří do širšího kádru anglické reprezentace. Ashtonovi poslal svůj tým do vedení díky dvěma rychlým gólům v 3. a 9. minutě utkání.

West Ham - Wigan Athletic 2:1 (2:0)
Branky: 3. a 9. Ashton - 47. Zaki. Rozhodčí: Bennett. ŽK: Parker, Davenport - Palacios. Diváci: 32 758.

West Ham: Green - Behrami, Davenport, Upson, Neill - Faubert (Boa Morte, 85), Parker (Mullins, 72), Noble, Etherington - Ashton (Sears, 72), Cole.
Wigan Athletic: Kirkland - Melchiot (De Ridder, 82), Scharner (Koumas, 82), Boyce, Figueroa - Valencia, Cattermole (Sibierski, 85), Palacios, Kapo - Heskey, Zaki.

Bolton přestřílel Stoke City

Ani Stoke City to v úvodním kole nového ročníku Premier League nemělo lehké. V utkání s Boltonem obdrželo tři branky a odvezlo si porážku 1:3. Hosté snížili až v nastaveném čase brankou Fullera. V dresu Boltonu stejně jako Nasri odehrál svůj první zápas v Premier League Švéd Elmander, který se rovněž postaral o jednu branku.

Bolton - Stoke City 3:1 (3:0)
Branky: 34. Steinsson, 41. Davies, 45. Elmander - 90.+1 Fuller. Rozhodčí: Foy. ŽK: Steinsson - Olofinjana, Lawrence. Diváci: 22 717.

Bolton Wanderers: Jaaskelainen -Steinsson, Cahill, O'Brien, Samuel - O'Brien, Nolan, Muamba, Taylor - Davies, Elmander (McCann 75).
Stoke City: Sorensen, Wilkinson (Dickinson 76), Cort, Shawcross, Griffin - Delap, Olofinjana, Whelan (Lawrence 56), Cresswell - Kitson, Sidibe (Fuller 65).

Blackburn zvítězil nad Evertonem 2:3

Snad nejdramatičtější podívanou přineslo odpolední utkání prvního kola Premier League, když změřili své síly hráči Evertonu a Blackburnu. První branka utkání přišla v jednadvacáté minutě zásluhou Dunna a Blackburn vedl. Ještě než se ale hráči odebrali do šaten srovnal Arteta těsně před koncem prvního poločasu na 1:1. Stav na začátku druhé půle byl nerozhodný, ovšem v 64. minutě se Everton dostal do vedení a Blackburn musel znovu dotahovat. Netrvalo to ale dlouhou a za necelé dvě minuty bylo vyrovnáno. Už už to vypadalo, že utkání skončí remízou, avšak štěstí přálo Rovers, kteří v nastaveném čase zvýšili na 3:2 a získali tak první body.

Everton - Blackburn 2:3 (1:1)
Branky: Everton - Blackburn 2:3 (45. Arteta, 64. Yakubu - 22. Dunn, 66. Santa Cruz, 90.+1 Ooijer). ŽK: Yobo, Yakubu - Warnock, Ooijer. Diváci: 38 675.

Everton: Howard – Neville, Yobo, Lescott, Nuno Valente (Baxter 78) – Osman, Rodwell, Jagielka, Baines – Arteta, Yakubu.
Blackburn Rovers: Robinson – Ooijer, Samba, Nelsen, Warnock – Reid, Dunn (Tugay 89), Mokoena, Pedersen (Treacy 75) – Santa Cruz, Roberts (McCarthy 82)

Hull senzačně porazil Fulham

Jako jediný z nováčků v soutěži získal Hull v úvodním kole Premier League tři body. Hráči Hullu doma dokázali otočit zápas s Fulhamem a devět minut před koncem utkání zajistil výhru 2:1 Folan.

Hull - Fulham 2:1 (1:1)
Branky: 27. Geovanni, 81. Folan - 7. Sol Ki-hjon. Rozhodčí: Walton. ŽK: Ricketts, Dawson, Fagan ( všichni Hull). Diváci: 24 525.

Hull: Myhill - Ricketts, Turner, Gardner, Dawson - Garcia (74 Fagan), Ashbee, Boateng, Barmby (62 Halmosi) - Geovanni, King (70 Folan).
Fulham: Schwarzer - Pantsil, Hangeland, Hughes, Konchesky - Davies, Murphy (85 Andreasen), Ki-hyeon (85 Nevland), Bullard, Gera - Zamora (81 Dempsey).

První výhru v nové sezoně Liverpool vydřel

Domácí Sunderland hrál dlouho s Liverpoolem bez branek. 7 minut před koncem však udeřilo španělské ofenzivní eso Fernando Torres a tři body tak putovaly na Anfield Road.

Sunderland - Liverpool 0:1 (0:0)
Branky: 83. Torres. Rozhodčí: Alan Wiley. ŽK: Arbeloa, El Zhar. Diváci: 43.259

Sunderland: Gordon, Chimbonda, Nosworthy, Collins, Bardsley, Malbranque (Edwards 73), Tainio (Whitehead 57), Reid, Richardson, Diouf (Chopra 81), Murphy.

Liverpool: Reina, Arbeloa, Carragher, Hyypia, Dossena, Kuyt, Gerrard, Plessis (Alonso 46), Benayoun (Aurelio 81), Keane (El Zhar 77), Torres.

[ 16.8.2008 - eFotbal.cz / BBC / ČTK l Foto: goal.com ]