Pro Boleslav, Žižkov a Příbram už je pohár minulostí

[b]Aktualizováno.[/b] Žižkov, Mladá Boleslav a Příbram se s Pohárem ČMFS rozloučily už ve druhém kole porážkami na půdě týmů, které hrají o dvě soutěže níže. Viktoria podlehla v pražském derby na Vyšehradě 1:2, Mladá Boleslav sice v Hlavici dotáhla dvoubrankovou ztrátu, ale v souboji s nováčkem ČFL neuspěla při střelbě penalt. Stejně dopadla Příbram po remíze 2:2 na hřišti Sezimova Ústí.

">ÚTERÝ: "Klokani" nedali penaltu a vypadli z poháru

ČTVRTEK: Slavia smetla Rakovník sedmi brankami

Žižkov je stále v útlumu

Žižkovští na Vyšehradě potvrdili, že je úvod sezony zastihl v hlubokém útlumu, a výsledkem byla prohra 1:2. V ligové soutěži mají na svém kontě po pěti zápasech jedinou výhru a sebevědomí si nedokázali zvednout ani v domácím poháru. Po vyrovnaném poločase s mírnou převahou hostů jako první udeřili domácí, když chybu žižkovské obrany potrestal Matuszny.

Viktoria spustila mohutný tlak, jenže v šancích selhali Naumov a Švancara a Vyšehrad trestal; čtvrt hodiny před koncem zvýšil na 2:0 Šourek. Švancara pak už jen stihl v závěru snížit z penalty. Pozice žižkovského kouče Stanislav Grigy je znovu o něco méně pevná.

Podle slovenského trenéra je Viktoria v útlumu. "Nepohoda z posledních tří utkání se projevila. Je to o celkové pohodě mužstva, které momentálně není tak psychicky silné, aby se dokázalo oklepat a přehrát soupeře ze třetí ligy, i když na to samozřejmě má," řekl po utkání Griga.

V útočné fázi mu chybělo více důrazu. "V prvním poločase byla hra z naší strany dobrá, ale bez výsledného tlaku na soupeřovu branku. Ten přišel až po vedoucím gólu domácích a ještě více za stavu 0:2 v závěru utkání. Ale zkusit zlomit průběh zápasu v posledních 30 minutách je prostě pozdě," dodal žižkovský kouč.

Slavoj Vyšehrad - Viktoria Žižkov 2:1 (0:0)
Branky: 50. Matuszny, 75. Šourek - 90. Švancara z pen. Rozhodčí: Jech. Diváci: 550.

Sestava Žižkova: A. Hruška - Šťastný, Pilař (84. Demjan), Gabriel, Zengue - Novotný, Vozábal, Besta (69. L. Hruška), Koukal (76. Houžvička) - Naumov, Švancara.

Boleslav zaspala první poločas

Mladá Boleslav se nechala zaskočit na hřišti nováčka ČFL v Hlavici na Liberecku. Po půlhodině hry předběhl domácí Mizera Rolka a přes brankářovy rukavice poslal outsidera do vedení. Ještě než se hosté stačili vzpamatovat, inkasovali z hlavy Chrdleho druhý gól.

Až přestávka Mladou Boleslav probrala. Hned zkraje druhého dějství doklepl míč do sítě Pecka a střídající Gruzínec Ganugrava v 73. minutě srovnal. Domácí, kterým znatelně ubývaly síly, se však před bouřlivou kulisou vybičovali k výbornému výkonu a sami mohli v závěru rozhodnout. Jenže únik dvou hráčů na brankáře Šedu nevyužili. Historické vítězství tak SK Hlavice přinesl až povedený penaltový rozstřel, který domácí vyhráli 4:3.

Mladoboleslavským nevyšel hlavně úvod zápasu. "První půle byla z naší strany špatná. Domácí byli po té soubojové stránce lepší, hráli na hranici svých možností. My jsme ztráceli spoustu balonů. Druhá půle už byla slušná, zjednodušili jsme hru a získali velkou převahu. Vytvořili jsme si i další šance, mohli jsme rozhodnout už před penaltami a ne to jen dotáhnout do remízy," řekl kouč Středočechů Pavel Hapal.

Nový reprezentační asistent odcestoval do Hlavice na otočku ze Štiřína, kde se národní tým připravuje na začátek kvalifikace o postup na světový šampionát. "Dostal jsem na dnešní utkání volno. S nároďákem jsem byl jen dopoledne a po zápase jsem se zase vracel zpět," přiblížil Hapal.

Mladoboleslavští si pokazili povedený vstup do ligové soutěže. "Samozřejmě pro všechny v klubu, pro hráče i pro fanoušky je to zklamání. Chtěli jsme postoupit, brali jsme pohár úplně stejně jako ligu. Nezbývá než se fanouškům omluvit a soustředit se na ligu," dodal Hapal.

SK Hlavice - FK Mladá Boleslav 2:2 (2:0), na penalty 4:3
Branky: 33. Mizera, 40. Chrdle - 54. Pecka, 73. Ganugrava. Rozhodčí: Příhoda. Diváci: 700. Rozhodující penaltu proměnil Martínek.

Sestava Ml. Boleslavi: Šeda - Kalina, Rolko, Procházka, Mach - Kysela, Opiela, Sylvestre, Poláček - Mendy, Pecka.

Postup trefil Kočí

Také Příbram selhala v Sezimově Ústí při penaltách. Ligový nováček sice dokázal vyrovnat na 2:2, ale penaltový rozstřel vyšel lépe Jihočechům. V Sezimově Ústí to přitom zpočátku na překvapení vůbec nevypadalo. Jenže místo toho, aby se Příbram hned v páté minutě po brance Pilíka uklidnila, ještě do poločasu svůj náskok ztratila. Za devátý celek České fotbalové ligy se trefili Kočí a Předota.

Devět minut po změně stran znamenal druhý Pilíkův gól vyrovnání, ale další šance už Příbramští neproměnili. V penaltové loterii se usmálo štěstí za Sezimovo Ústí; výhru 4:2 v rozstřelu zařídil rozhodující trefou Kočí.

Příbramský trenér Massimo Morales nebyl spokojený především s nasazením svého týmu. "Zklamáním pro mě ani tak není zápas jako takový, ale hlavně způsob, jakým jsme prohráli. Hráči neběhali, nepracovali tak, jak měli. Soupeř si výhru zasloužil," řekl italský kouč.

Po příchodu do Příbrami dokázal s týmem postoupit do nejvyšší soutěže a dnes si vyzkoušel i český pohár. "Obě jsou to úplně jiné soutěže, dnešní porážka se nedá porovnávat s nedělní ligovou prohrou s Libercem. Každopádně hráči se musejí nad sebou zamyslet, co fotbalu dávají," dodal nespokojený Morales.

Spartak Sezimovo Ústí - 1. FK Příbram 2:2 (2:1), na penalty 4:2
Branky: 19. Kočí, 40. Předota - 5. a 54. Pilík. Rozhodčí: Makovička.

Sestava Příbrami: Michalík - Pleško, J. Štochl, Nohýnek, Plašil - Huňa, Costa, Nechvátal, Kalabiška - M. Štochl (54. Bakongolia), Pilík (73. Tarczal).

Sparta si výhru pohlídala, trefil se i talent Kadlec

Sparta v roli obhájce trofeje vykročila do soutěže výhrou 3:0 na půdě třetiligového nováčka z Dvora Králové. Sparťanské čekání na rozhodnutí trvalo do 40. minuty. Had našel centrem Doška a ten favorita uklidnil. Hosté měli navrch sice už od začátku utkání, ale Kisel nastřelil břevno a poprvé po návratu z Německa v soutěžním utkání chytající Blažek musel zneškodnit sólový nájezd Míla.

Krátce po pauze po faulu na Holendu přidal Došek z penalty druhý gól a zopakoval tak své představení v pohárovém duelu se stejným soupeřem, v němž zde před dvěma lety sparťané vyhráli 5:2. Ve zbytku zápasu už Sparta výsledek s přehledem kontrolovala. Matušovič s Kolářem ještě nastřelili tyč a v závěru se poprvé ve sparťanském dresu prosadil střelecky i šestnáctiletý talent Václav Kadlec.

Dvůr Králové - Sparta Praha 0:3 (0:1)
Branky: 40. a 48. (pen.) Došek, 83. Kadlec. Rozhodčí: K. Hrubeš.

Sestava Sparty: Blažek - Voříšek, Řepka, Had, Krob - Kolář (73. Kušnír), Kisel, Hušek, Zeman (46. Matušovič) - Došek (60. Kadlec), Holenda.

Olomouc zlomila prokletí

Sigma Olomouc v poháru zbourala komplex prvních kol. Pomohl jí k tomu v Třinci rychlý gól, který už v páté minutě po Melinhově rohu hlavičkář Hudec vsítil netradičně razantním nákopem. Hosté až na gólmana Drobisze vyrukovali v nejsilnější sestavě a na hřišti to bylo poznat.

Režie se favoritovi mohla vymknout jen jednou: ojedinělou šanci domácího druholigisty však v desáté minutě spálil nepřesnou střelou Doubek. Ještě do poločasu uklidnil Hanáky druhou trefou Ordoš, jemuž z pravé strany ideálně naservíroval míč aktivní Janotka.

Domácí ani po pauze nezabrzdili ofenzivní sílu soupeře, převaha Olomouce naopak místy přerůstala v exhibici. Neúnavný Janotka připravil spoluhráčům další možnosti, ale Ordoš ani Kaščák neuspěli. Trefil se až Onofrej a účet symbolicky podtrhl nejlepší muž na hřišti Janotka parádním volejem.

Fotbal Třinec - Sigma Olomouc 0:4 (0:2)
Branky: 5. Hudec, 34. Ordoš, 80. Onofrej, 86. Janotka. Rozhodčí: Matějek. Diváci: 907.

Sestava Olomouce: Lovásik - Škerle (72. Nuc), Šuškavčevič, Hudec, Heidenreich (82. Kazár) - Kaščák, Rossi - Janotka, Melinho, Onofrej - Ordoš (80. Pospíšil). Trenér: Psotka.

Bohemians dovedl k výhře Kincl

Bohemians Praha si postup vybojovali po výhře 3:0 na půdě třetiligového Králova Dvora až zlepšeným výkonem po přestávce. Velkou šanci měl sice už v první půli Mayola, ale promarnil ji. Favoritovi tak pomohlo až vyloučení domácího Podzemského. Deset minut poté totiž Kincl vstřelil vedoucí gól a po druhém zásahu Diarry už domácí tým neměl dost sil vzdorovat silnému soupeři, jehož výhru potvrdil dalším gólem Kincl.

Králův Dvůr - Bohemians Praha 0:3 (0:0)
Branky: 64. a 84. Kincl, 71. Diarra. Rozhodčí: M. Paták. ČK: 55. Podzemský (Kr. Dvůr). Diváci: 750.

Sestava Bohemians Praha: Winter - Macháček, Turtenwald, Obermajer, Zbončák (63. Diarra) - Dobeš (72. Fenyk), Mayola, Demeter, Kropík - Kincl (85. Semerák), Galbavý.

Baláž dovedl Brno k výhře

Brnu vyšel v Týništi nad Orlicí dokonale vstup do utkání, soupeři dalo rychlý mat dvěma Balážovými góly během pěti minut. Už po deseti minutách vedlo 3:0, když třetí trefu přidal Okleštěk. Jenže v 19. minutě domácí obránce Zdeňka ve skluzu tvrdě zasáhl Balážův kotník a brněnský kanonýr musel střídat.

Brňané po získání náskoku viditelně zvolnili a brankář Lejsal ve 23. minutě kapituloval. Čoupek ztratil na polovině hřiště míč a domácí využili přečíslení. Brilantní zákrok předvedl Lejsal ve 35. minutě, kdy vytáhl dělovku Gorola ze 35 metrů na roh. Pojistku na vítězství Brna dal ve 39. minutě přesnou střelou hlavou Trousil.

Týniště nad Orlicí - FC Brno 1:4 (1:4)
Branky: 23. Černý - 4. a 5. Baláž, 11. Okleštěk, 38. Trousil. Rozhodčí: Ochotnický - Chytil, Gallo. ČK: 69. Zdeňka. Diváci: 1254.

Sestava Brna: Lejsal - Živný, Večeřa, Trousil, Čoupek (57. Kuncl) - Kalivoda, Polách, Mareček (74. Urban), Okleštěk - Baláž (19. Borák), Vrána.

Dynamo postupuje, ale přišlo o Hudsona

První výhru po návratu do Českých Budějovic oslavil trenér Pavel Tobiáš. V pohárovém utkání v divizním Velkém Meziříčí postavil nejsilnější možnou jedenáctku, která si proti domácím s chutí zastřílela a zvítězila vysoko 4:0.

Favorit se prosadil už po deseti minutách, když brankáře Invalda zaskočil přízemní ranou z přímého kopu Šíma. Za chvíli mohl Jihočechům pojistit vedení Benát, ale domácí gólman vytáhl ostrou střelu s přispěním břevna na roh.

Střelecké manévry si Dynamo schovalo do druhé půle. Po pěti minutách od návratu z kabin se přesně pověsil do vzduchu Sedláček, třetí gól přidal po pěkné přihrávce Stráský. Podobu debaklu pak dala výsledku dalekonosná střela Benáta v 81. minutě. Stínem utkání bylo pro Jihočechy zranění brazilského záložníka Hudsona.

Velké Meziříčí - Dynamo České Budějovice 0:4 (0:1)
Branky: 10. Šíma, 50. Sedláček, 74. Stráský, 81. Benát. Rozhodčí: Zelinka.

Sestava Č. Budějovic: Křížek - Peroutka, Homoláč, Leština, Žižka - Hudson (46. Stráský), Benát, Hílek, Šíma (67. Jasanský) - Svátek (73. Ondrášek), Sedláček.

Zlín s postupem problémy neměl

Zlín si bez vážnějších problémů poradil s divizními Otrokovicemi. I když trenér Mazura postrádal zraněné opory Pennera, Zúbka a Kroupu, diktoval prvoligový celek hned od začátku zápasu tempo. Hned v 1. minutě po centru Žůrka překonal Zbožínek hlavou brankáře Křížka.

I když Zlín pokračoval v náporu, prosadil se znovu až ve 35. minutě, když po akci Bači a Konečníka poslal míč do sítě Žůrek. Svou střeleckou produktivitu Žůrek prokázal po změně stran, kdy pohotově poslal po centru obránce Malého míč potřetí do sítě.

Viktoria Otrokovice - Tescoma Zlín 0:3 (0:2)
Branky: 35. a 52. Žůrek, 1. Zbožínek. Rozhodčí: Kocián - Vysloužil, Lakomý. Diváci: 1200.

Sestava Zlína: Baránek - Malý, Kroča, Zbožínek, Malcharek - Kraus (46. Malár), Kóňa, McQuilkin, Konečník - Žůrek (78. Šmahaj), Bačík.

Teplice v závěru šetřily síly

Jen půlhodinu potřebovali Tepličtí na to, aby nedopustili na půdě divizního Děčína žádné trápení. V rozmezí devíti minut se trefil dvakrát Mareš a jednou Vachoušek, a tým mohl začít šetřit síly na ligu. I proto po pauze domácí ožili a dvěma góly vykřesali slabou naději, ale hosté už si postup vzít nenechali.

FC Děčín - FK Teplice 2:3 (0:3)
Branky: 50. Rund z pen., 90. Matoušek - 22. a 23. Mareš, 30. Vachoušek. Rozhodčí: Kocourek. Diváci: 1000.

FK Teplice: Belik - Vidlička, Lukáš, Ljevakovič, Hanzlík - Doležal (76. Smejkal), Stožický, Vachoušek - Verbíř (59. Vondrášek), Mareš (66. Jun).

Domažlické marně podporovaly dvě tisícovky diváků

Viktoria Plzeň rozhodla o svém postupu přes Domažlice už na začátku utkání. Ve 4. minutě se trefil Varadi a přinesl na kopačky favorita klid. Domácí hnáni vpřed rekordní více než dvoutisícovou návštěvou za stavu 0:1 mohli ještě zápas zkomplikovat, neboť nastřelili tyč, ale pak už hosté ovládli hru. Po trefách Rodrigueze a Horvátha si odvezli jistou výhru 3:0.

Jiskra Domažlice - Viktoria Plzeň 0:3 (0:1)
Branky: 4. Varadi, 66. Hochmeister, 84. Horváth. Rozhodčí: Ardeleánu. Diváci: 2150.

Sestava Plzně: Ticháček - Limberský, Hochmeister, Navrátil, Jiráček - Rezek (67. Mlika), Horváth, Lecjaks, Trapp - Šmejkal (33. Vaculík), Varadi (75. Rodriguez).

Jablonec se na postup pořádně nadřel

Jablonec se na postup do 3. kola pořádně nadřel, když v Letohradě vyhrál až na pokutové kopy. Ten rozhodující proměnil David Lafata.

Jablonecký trenér Komňacký dal šanci mladým hráčům z užšího kádru, kteří měli prokázat svoji formu. Brankář Zich musel být s podezřením na otřes mozku a s tržnou ranou střídán už v 10. minutě. Hosté se ujali vedení ve 48. minutě, kdy pokutový kop proměnil Žofčák.

Ale domácí o tři minuty později srovnali střelou Vinše. V 72. minutě tlak Jablonce zúročil Kocourek a vzápětí měli hosté tři tutovky, aby své vedení pojistili. Ale gól nedali a naopak v 82. minutě srovnal Kočí na 2:2. Duel tak vyústil v penaltový rozstřel, ve kterém proměnil rozhodující penaltu jablonecký Lafata.

Letohrad - Jablonec 2:2 (0:0), na penalty 3:4
Branky: 51. Vinš, 82. Kočí - 48. Žofčák z pen., 72. Kocourek.

Sestava Jablonce: Zich (10. Bočok) - Krejčí, Eliáš, Huber, Hamouz - Žofčák, Loučka (50. Zábojník), Valenta, Hloušek - Hesek, Kocourek (80. Lafata).

Další výsledky:

Karlovy Vary - Sokolov 1:1 (0:0), na penalty 6:7
Branky: 49. Hrubý - 50. Čada. Rozhodčí: Moláček.

Most - Ústí nad Labem 1:1 (0:1), na penalty 0:3
Branky: 85. Loos - 10. Martykán. Rozhodčí: Franěk.

Písek - Dukla Praha 0:0, na penalty 6:5
Rozhodčí: Jílek.

Líšeň - Jihlava 0:3 (0:1)
Branky: 37. Faldyna, 47. Drábek, 71. Oliveira. Rozhodčí: Adámek. Diváci: 530.

Hulín - Slovácko 0:1 (0:1)
Branka: 11. Psohlavec. Rozhodčí: Hájek. Diváci: 600.

Opava - HFK Olomouc 1:1 (0:0), na penalty 5:4
Branky: 77. Šultes z pen. - 65. Vurčík. Rozhodčí: Marek. Diváci: 1642.

Olympia Hradec Králové - Kolín 1:1 (0:1), na penalty 6:5
Branky: 90.+3 Einer - 30. Štoček. Rozhodčí: Pařík.

Frýdek-Místek - Vítkovice 4:2 (3:2)
Branky: 11. Staněk, 29. Husárik, 40. Zmeškal, 53. Němec - 20. Kuchař, 44. Silveira. Rozhodčí: Mikel.

Votice - Vlašim 0:0, na penalty 3:2

Velim - Meteor Praha VIII 2:2 (1:1), na penalty 4:3.

Program 3. kola (24. září):
Votice - Slavia, Sezimovo Ústí - Sokolov, Písek - Teplice, Vyšehrad - FC Hradec Králové, Uničov - Jablonec nad Nisou, Jihlava - Zlín, Mutěnice - České Budějovice, Boskovice - Baník Ostrava, Slovácko - Brno, Ústí nad Labem - Kladno/Hořovicko, Velim - Hlavice, Fulnek - Plzeň, Opava - Liberec, Karviná - Sigma Olomouc, Olympia Hradec Králové - Bohemians Praha, Frýdek-Místek - Sparta Praha.

[ 3.9.2008 - ČTK | Foto: MARSfoto ]