Ve "slávistické" skupině vyhrála Aston Villa, body z venku bere AC Milán

Dva největší kandidáti na postup ze skupiny F, ve které je i pražská Slavia, hned na úvod 2. kola Poháru UEFA slavili vítězství. Hamburk veden kapitánem Davidem Jarolímem vstoupil do hlavní části výhrou 2:1 na půdě Žiliny, které nepomohl ani gól českého záložníka Emila Rilkeho. Aston Villa pak stejným výsledkem doma zdolala Ajax Amsterodam. Hráči Slavie dnes měli volno.

Žilina zahájila historicky první účast slovenského celku v základní skupině Poháru UEFA nebojácně, ale Vladavič ve velkých šancích selhal. Naopak na druhé straně udeřil hned z první vážné šance nepokrytý Petrič. Po dalších neproměněných šancích Žiliny navíc zvýšil Olič.

Žilinskému kouči Radolskému však vyšlo střídání. Rilke byl na hřišti jen tři minuty, když si naběhl na zadní tyč a snížil. Domácí vrhli síly do útoku, dvakrát se v závěru dožadovali penalty, ale finský sudí Asumaa zůstal ledově klidný. Souboj mezi vedoucími týmy slovenské a německé ligy tak lépe zvládli hosté. Jarolím odehrál celý zápas, stejně jako český stoper Benjamin Vomáčka v domácím dresu. Ondřej Šourek střídal v 54. minutě.

Aston Villa si přenesla pohodu z Premier League i do Poháru UEFA. V úvodu duelu zatlačila Ajax před jeho branku a výsledkem byl už v osmé minutě vedoucí gól z hlavy Laursena po rohovém kopu z levé strany. Domácí dál tlačili, ovšem nedůraz v obraně Aston Villy vystihl po rohu Vermaelen.

O vítězství tak musel rozhodnout až anglický reprezentant Barry, který v závěru první půle chladnokrevně zakončil pohlednou kombinaci. Aston Villa však mohla o vedení ještě přijít. Huntelaarův tečovaný přímý kop skončil jen těsně mimo a Emanuelsonovu střelu pro změnu vystihl gólman Friedel.

V dresu Galatasaraye Istanbul se dnes vůbec neprosadil český reprezentační útočník Milan Baroš, jenž za celý zápas ani jednou nevystřelil a v 78. minutě hřiště opustil. I bez jeho gólů však Galatasaray vyhrál nad Olympiakosem Pireus 1:0. Zápas rozhodl agilní australský záložník Harry Kewell a zajistil tureckému týmu povedený vstup do skupiny B.

Ve stejné skupině si smolný zápas prožil český brankář Jaroslav Drobný v dresu Herthy Berlín. Po většinu utkání s Benfikou Lisabon neměl příliš práce, ovšem pak hned z první rány na branku inkasoval. Portugalský celek si tak odvezl z Německa bod za remízu 1:1.

Ještě zklamanější byli Jan Šimák, který kvůli zranění nemohl pomoci svým spoluhráčům ze Stuttgartu v prohraném zápase se Sevillou, a čeští reprezentanti Zdeněk Pospěcha Libor Sionko v dresu Kodaně. Ta nezvládla domácí zápas se St. Etienne a prohrou 1:3 si zkomplikovala boj o postup. Dánský tým doplatil na neproměněnou penaltu.

Radost z jasné výhry si naopak prožil Marek Jankulovski, jehož AC Milán veze tři body z utkání na hřišti Heerenveenu, na jehož lavičce seděli čeští hráči Michal Švec a Milan Kopic. Milán potvrdil rostoucí formu a vyhrál 3:1. Domácí snížili až v závěru, kdy už byl na hřišti i Jankulovski, který nastoupil v 78. minutě.

Boje ve skupinách pokračují za čtrnáct dní, kdy se zapojí i Slavia.

Výsledky:

Skupina F:

Žilina - Hamburk 1:2 (0:2)
Branky: 69. Rilke - 16. Petrič, 45.+1 Olič. Rozhodčí: Asumaa (Fin.).

Žilina: Perniš - Pekarík, Vomáčka, Piaček (87. Leitner), Tesák - Štrba - Karoglan (66. Rilke), Adauto, Šourek (54. Ďurica), Vladavič - Štyvar.

Hamburk: Rost - Demel, Reinhardt, Mathijsen, Atouba (83. Boateng) - Benjamin, Jarolím, Trochowski - Olič, Guerrero (74. Pitroipa), Petrič.

Aston Villa - Ajax Amsterodam 2:1 (2:1)
Branky: 8. Laursen, 45. Barry - 22. Vermaelen. Rozhodčí: Einwaller (Rak.).

Aston Villa: Friedel - L. Young, Cuellar, Laursen, Shorey - Reo-Coker (81. Gardner), Petrov, Barry - Milner, Agbonlahor (90. Davies), A. Young.

Ajax: Vermeer - Silva, Oleguer (78. Van der Wiel), Vermaelen, Emanuelson - Lindgren, Sarpong (55. Cvitanich), Vertonghen - Suarez (60. Leonardo), Gabri - Huntelaar.

Tabulka skupiny F

Skupina A:

Schalke - Paris St. Germain 3:1 (2:0)
Branky: 12. vlastní Mabiala, 39. Kuranyi, 69. Altintop - 90.+2 Chantome. Rozhodčí: Rocchi (It.).

Twente Enschede - Santander 1:0 (1:0)
Branka: 7. Denneboom. Rozhodčí: Kelly (Ir.).

Tabulka skupiny A

Skupina B:

Galatasaray Istanbul - Olympiakos Pireus 1:0 (1:0)
Branka: 25. Kewell. Rozhodčí: Hurralde González (Šp.).

Hertha Berlín - Benfica Lisabon 1:1 (0:0)
Branky: 74. Pantelič - 51. Di Maria. Rozhodčí: Allaerts (Belg.).

Tabulka skupiny B

Skupina C:

FC Sevilla - Stuttgart 2:0 (2:0)
Branky: 15. Romarič, 16. Renato. Rozhodčí: Suchina (Rus.).

Partizan Bělehrad - Sampdoria Janov 1:2 (1:1)
Branky: 34. Lamina - 20. Bonazzoli, 55. Dessena. Rozhodčí: Batista (Portug.).

Tabulka skupiny C

Skupina D:

Udine - Tottenham 2:0 (1:0)
Branky: 24. Di Natale z pen., 86. Pepe. Rozhodčí: Brych (Něm.). ČK: 57. O'Hara (Tottenham).

Dinamo Záhřeb - Nijmegen 3:2 (1:1)
Branky: 3. Mandžukič, 81. Balaban, 84. Vrdoljak - 24. vlastní Carlos, 78. Janssen. Rozhodčí: Oriechov (Ukr.).

Tabulka skupiny D

Skupina E:

Heerenveen - AC Milán 1:3 (0:2)
Branky: 86. Pranjič z pen. - 19. vlastní Jong-a-Pin, 23. Gattuso, 69. Inzaghi. Rozhodčí: Santiago (Šp.).

Braga - Portsmouth 3:0 (1:0)
Branky: 8. Luis Aguiar, 46. Renteria, 87. Alan. Rozhodčí: Ceferin (Slovin.).

Tabulka skupiny E

Skupina G:

FC Kodaň - St. Etienne 1:3 (0:2)
Branky: 59. Santin z pen. - 2. Gomis, 37. Perrin, 65. Payet. Rozhodčí: Thomson (Skot.).

Rosenborg Trondheim - FC Bruggy 0:0
Rozhodčí: Hriňák (SR).