Arénou prošel Cruijff, Rijkaard i Galásek

Arénou prošel Cruijff, Rijkaard i Galásek

Ajax Amsterdam, dnešní soupeř fotbalistů Slavie v utkání Poháru UEFA, se může pochlubit krásným moderním stadionem pro více než padesát tisíc diváků. Arena slouží často také jako dějiště velkých koncertů a pamatuje evropský fotbalový šampionát v roce 2000.

Ajax je slavným nizozemským klubem, který se může pyšnit celou řadou trofejí. Vždyť jen nizozemskou ligu vyhrál devětadvacetkrát, k tomu přidal sedmnáct trofejí v poháru. Také na mezinárodní scéně byl úspěšný. Za vše hovoří čtyři triumfy v Poháru mistrů evropských zemí, nyní Lize mistrů. Ten poslední z roku 1995. Tradičními původními fanoušky klubu byli převážně Židé.

V sedmdesátých a na začátku devadesátých let minulého století byl Ajax postrachem celého starého kontinentu. Klubem prošli slavní hráči jako Johan Cruijff, později Marco van Basten, Frank Rijkaard, Dennis Bergkamp, Klaas Jan Huntelaar ale i cizinci jako bratři Laudrupové, Jari Litmanen, Zlatan Ibrahimovič nebo Cristian Chivu. Hráli zde také dva Češi, Zdeněk Grygera a Tomáš Galásek.

První stadion Ajaxu byl postaven v roce 1911 a jmenoval se jednoduše Stadion. Později hrál Ajax na stadionu vybudovaném pro letní olympijské hry v roce 1928. Šest let po této olympiádě se klub stěhoval na De Meer Stadion na východě Amsterdamu, kde působil až do roku 1996, tedy více než šedesát let.

V současné době hraje Ajax v Amsterdam Areně, která má kapacitu 51 628 diváků. Na koncerty, které se zde také konají, se může vyšplhat návštěva až na 68 000. Moderní Aréna se zatahovací střechou byla postavena v letech 1993 až 1996 a otevřena královnou Beatrix 14. srpna roku 1996. Celá stavba vyšla na 140 milionů eur, tedy asi na 3,6 miliardy korun. "Nejdůležitějším cílem naší Arény je vylepšovat zážitky pro naše návštěvníky, což zahrnuje skvělý servis od té chvíle, co si divák koupí lístek, přes zázemí při vlastní návštěvě až po jeho odjezd. Aby přijel domů a chtěl si příště koupit vstupenku znova," řekl o stadionu jeho ředitel Henk Markerink.

V roce 2000 se Arena stala dějištěm několika zápasů mistrovství Evropy, které se konalo v Nizozemsku a Belgii. Čeští fotbalisté si na úvodní zápas skupiny D proti domácím hráčům dobře pamatují. Nizozemci totiž vyhráli 1:0 gólem z kontroverzní penalty v 89. minutě, kterou nařídil italský sudí Collina. Domácí později právě v amsterdamské Areně vypadli v semifinále na penalty s Itálií.

Tento stánek zná už také Slavia, která zde před rokem vyhrála ve 3. předkole Ligy mistrů 1:0 po proměněné penaltě Kalivody. Šéf klubu Petr Doležal si tehdy amsterdamskou Arenu pochvaloval. "Když procházíte dlouhými chodbami v útrobách stadionu a míjíte vitríny se spoustou trofejí, tak na vás dýchá obrovská síla Ajaxu. Cruijff, Van Basten, Rijkaard nebo Sneijder, to jsou zkrátka pojmy," prohlásil Doležal pro slávistický magazín Poločas.

V přízemí stadionu se nachází oficiální klubový fan shop a klubové muzeum. Za posledních deset let se zde kromě zápasů amerického fotbalu uskutečnila také celá řada koncertů. Hráli zde například Michael Jackson, David Bowie, Eminem, Robbie Williams, Red Hot Chili Peppers, Rolling Stones, U2, Metallica, Madonna a celá řada dalších interpretů. V červnu příštího roku přijedou také AC/DC.

V útrobách stadionu je také tělocvična, posilovna či zasedací místnosti. Nachází se zde 54 skyboxů, 230 míst pro novináře a 302 televizí ve vnitřním okruhu, který je snímán více než sto kamerami. Unikátní střechu je možné zatáhnout za 18 minut, ale děje se tak jen málokdy. "Je to totiž velmi drahá záležitost stadion zcela uzavřít," prohlásil jeden z nizozemských novinářů.

Už jste četli?
Slavia se chce důstojně rozloučit s Pohárem UEFA
Slavia se loučí s Evropou na místě činu
Kouč Ajaxu: Proti Slavii nikdo odpočívat nebude
V Poháru UEFA bojují o přežití zimy i velká jména

[ 17. 12. 2008 - Mediafax | Foto: ajaximages.com ]