Naštvaný car Petržela: Musím se nechat vyhodit

Naštvaný car Petržela: Musím se nechat vyhodit

Nebe nad Aurorou se zatahuje. Alespoň pro českého panovníka Zenitu Petrohrad. Trenér VLASTIMIL PETRŽELA se dostal do konfliktu s majitelem klubu, společností Gazprom, a jeho dny v městě nad Něvou se zřejmě chýlí ke konci. „Už jsem nemohl mlčet. I manželka mi radila, ať o tom, co se tady děje, promluvím do novin,“ kroutí hlavou kouč Zenitu.

Prý máte problémy s prezidentem klubu Sergejem Fursenkem. Co se stalo?

To nejsou problémy s panem Fursenkem, on je moc malý pán. Zjistil jsem, že je jenom figurkou na šachovnici velkého Gazpromu.

Takže máte problémy rovnou s majitelem klubu?

Já jsem napálil vedení v novinách. Řekl jsem, že se mi Fursenko snaží mluvit do toho, koho mám stavět, a koho ne. Samozřejmě jsem ho poslal někam. Ale děje se tady moc věcí za mými zády.

Co například?

Fursenko mi chodí před zápasem za kapitánem a vicekapitánem, snaží se je sám připravovat. Navíc nedokážu rozkrýt finanční politiku klubu. Hráči mají před utkáním finanční předpřípravu, Aršavin kreslí na tabuli, kolik dostanou za výhru, kolik za remízu... Pak za mnou kluci chodí a ptají se: Trenére, proč já nemám to a to. Na to jim říkám, že už tohle dávno nedělám já. Navíc mě vedení naštvalo se zimními posilami.

Že nepřivedli Tomáše Rosického a Jiřího Jarošíka?

Ale... Rosickým se tady masírovali, že ho chtějí koupit. Chtěli vypadat důležití. Já jsem chtěl spíš Messiho, Edmílsona, s tím už jsme mluvili a on souhlasil. Chtěl jsem obránce Modestu a Evru z Monaka... Za ty tři roky mi sem nekoupili hráče vyšší kvality. Přitom si všichni kupují reprezentanty za deset milionů, dvanáct milionů. Slibovali mi, že všechno bude, ale není nic.

Počkejte, Rosického jste přece chtěl vy sám, ne?

Prosím vás, kdo by neměl zájem o Rosického? Podle mě patří k nejlepším fotbalistům na světě. Gazprom by ho zaplatil levou rukou, vždyť patří mezi čtyři největší firmy na světě, prakticky platí rozpočet Ruska. Ale mně bylo jasné, že by sem Rosa nešel.

Myslíte, že po tomhle konfliktu vás vedení odvolá?

Já ale chci odejít! Fanoušci chtějí na příští zápas dělat demonstraci za moje setrvání, ale já chci pryč.

Když chcete odejít, proč neodejdete sám?

Já tady sice nemám kontrakt, ale oni tvrdí, že platí moje stará smlouva s minulým vedením. Říkal jsem jim, že si dělají srandu. Jsou na ní ještě podpisy bývalých šéfů Traktovenka a Čerkasova. Ale já jim nechci dát šanci, aby mohli říct, že jsem odsud utekl. Na to jsem tady byl dost úspěšný. Budu se muset nechat vyhodit.

Kdy se bude o vašem osudu rozhodovat?

Zvali mě na sbor direktorů, který je třetího května. To je další paradox. My hrajeme večer semifinále ruského poháru a já budu ráno jednat o své budoucnosti v klubu? Navíc nikoho z vedení neznám. Všichni sedí v Moskvě, já přijdu do styku jen s Fursenkem, a to je figurka.

Co s vámi bude dál? Prý máte nabídku nahradit Alexandrse Starkovse ve Spartaku Moskva.

Uvažuje se, uvažuje. To jsou takové spekulace... Tady se píše, že mě má nahradit Dick Advocaat. Na to jsem v nadsázce do novin řekl, že jsem lepší než nějaký Advocaat. Za tím stojí Mutko (bývalý prezident Zenitu, dnes šéf ruské Premier Ligy – poznámka redakce). Nemůže mi zapomenout, že jsem ho v Zenitu porazil. Nevím, co se mnou bude dál, počítám s tím, že moskevské kluby o mě budou mít zájem, ale já v Rusku zůstat nechci.

Chcete se vrátit do Česka?

Do Česka se vrátím určitě. Mám tam dům, manželku... Můžu třeba sedět na zahrádce, budu chodit na procházku se svými pejsky... Manželka mi zařizuje kancelář, můžu se pustit i do nějaké práce.

Do jaké práce se chcete pustit?

Třeba něco kolem fotbalu.

Do jiné než trenérské, že?

Říkal jsem sice, že v Česku trénovat nechci, ale teď nevím. Slyším tady špatné zprávy na český fotbal, že nechodí lidi a tak. Ale zase si říkám, že někdo to zvednout musí. Nám se tady dařilo mít tři a půl roku vyprodaný stadion, i když těm chudákům zdražili vstupné. S Bohemkou jsem měl narvaný stadion, v Liberci taky. Proč by se to nemohlo podařit i jinde?

[ 25. 04. 2006 - Michal Petrák. Foto: MARSfoto ]