Wilfried nedal penaltu, Sparta prohrála finále

Wilfried nedal penaltu, Sparta prohrála finále

[b]Aktualizováno.[/b] Sparťanští fotbalisté ve finále Novoročního turnaje v Hongkongu nedokázali navázat na svůj 19 let starý triumf a po porážce 1:2 od jihočínského výběru obsadili druhé místo. Český tým měl lepší vstup do utkání, ale Wilfried neproměnil penaltu. Pak se dvakrát prosadil soupeř a až v závěru snížil Kušnír. Na třetím místě skončil po penaltovém rozstřelu jihokorejský mistr Sowun BlueWings.

Letenští trenéři poslali na hřiště výrazně odlišnou sestavu oproti prvnímu duelu, kvůli zdravotním potížím nenastoupili Berger a Hubník. Přesto mohli mít osud utkání ve svých rukou, jenže spalovali šance a Wilfried dokonce nedokázal proměnit penaltu za sražení aktivního Jeslínka v 25. minutě.

Pak se už prosadil soupeř: nejdříve Brazilec Telas dostal mužstvo do vedení, těsně před pauzou vedení zvýšil Korejec Jon-Kun.

Po pauze sparťané několikrát střídali, ale změnu ve vývoji utkání to již nepřineslo. Ze závěrečného náporu už vytěžili pouze snížení, o které se postaral v nastaveném čase hlavičkou Kušnír.

Trenér Jozef Chovanec byl však přes dílčí neúspěch s asijskou misí spokojen. "Mohli jsme si vyzkoušet různé varianty sestavy, z tohoto pohledu byl pobyt velmi cenný. Viděli jsme všechny hráče v zápasovém zatížení," připomněl kouč.

Podle Chovance bylo pozitivní i to, jak celý kádr mohl v místě turnaje trénovat. "Trénovali jsme dvakrát denně při teplotách mezi dvanácti a patnácti stupni a završili tak blok přípravy, jehož hlavním úkolem bylo dostat hráče do optimální fyzické kondice," uvedl na klubovém webu.

V utkání mu chyběla vedoucí branka. "Pokud by Bony při penaltě uspěl, jsem přesvědčen, že bychom vyhráli," míní kouč, který se prý rozhodl Bergra s Hubníkem šetřit. "Jejich problémy nejsou vážné, ale nechtěli jsme raději nic riskovat. Roman měl lehké potíže s bokem, Patrik s nataženým svalem," vysvětlil Chovanec.

Do Prahy se tým vydá v pátek, dorazit by měl v sobotu. Už v pondělí ráno bude však celá výprava znovu na letišti a vyrazí na soustředění do španělské Málagy. Chovanec uvedl, že na herní kemp vezme všech 20 hráčů, kteří byli v Hongkongu, k nim se v Praze připojí také brankář Milan Švenger a obránce Jan Krob.

Utkání o 3. místo:
Hong Kong League Selection - Suwon Bluewings 0:0, na penalty 4:5
Rozhodující penaltu proměnil Hee Ju Kwan.

Finále:
AC Sparta Praha - South China Pegasus 1:2 (0:2)
Branky: 90+4. Kušnír - 34. Schutz, 45. Yeongun Kim.
Sestava Sparty: Kozáčik - Kušnír, Řepka, Hušek, Peter - Jeslínek (46. V. Kadlec), Vacek (46. Kucka), Kladrubský, Žofčák (67. Kulič), Matušovič (62. Zeman) - Wilfried (46. Holenda).

Konečné pořadí:
1. Výběr Jižní Číny, 2. Sparta Praha, 3. Suwon BlueWings, 4. Výběr Hongkongu.

[ 29. 1. 2009 - ČTK | Foto: sparta.cz ]