Komu se vydařila přátelská středa?

Slovenští fotbalisté se před dubnovým zápasem kvalifikace o mistrovství světa s Českou republikou nepředvedli v nejlepším světle, když na přípravném turnaji na Kypru skončili v konkurenci dalších tří týmů poslední. Po semifinálové prohře 2:3 s Ukrajinou uhráli stejný výsledek i v boji o třetí místo s domácím výběrem. Na rozdíl jediné branky snížili až v závěrečných minutách.

Výběr trenéra Vladimíra Weisse na turnaji ani jednou nevedl. Dnes poprvé inkasoval po půlhodině hry, kdy proměnil pokutový kop za faul Dobrotky domácí Maragkos. Po změně stran Slováci dokonce prohrávali již o tři branky, teprve v posledních minutách se jim podařilo snížit díky zásahům Ježe a Jendrišeka.

Obrana poraženého celku působila dezorientovaně a téměř každá vážnější šance Kypřanů skončila gólem. Naopak v útoku Slovenska se nedařilo Štyvarovi, který zahodil hned několik dobrých šancí.

Pro slovenské fotbalisty je to varování před pokračováním kvalifikace a také před prestižním přátelském utkání, které v březnu sehrají s Anglií ve Wembley.

Vítězi kyperského turnaje se stali Ukrajinci, kteří ve finále porazili Srbsko 1:0 brankou záložníka Nazarenka.

Prohrál i další brzký soupeř českých fotbalistů v kvalifikaci Slovinsko, které si z Belgie odvezl dvoubrankovou prohru. Postaral se o ni stoper Bayernu Mnichov a belgický kapitán Daniel Van Buyten, jenž byl před hostující brankou dvakrát na správném místě a dorážkami obstaral oba zásahy. Slovinci měli několik šancí vyrovnat, ale v koncovce se jim nedařilo.

Jediným z účastníků třetí kvalifikační skupiny, který se dočkal vítězství, bylo Polsko, jež vydřelo těsnou výhru 1:0 nad Walesem. O jedinou branku zápasu se deset minut před koncem postaral rodilý Brazilec Guerreiro, jenž po brejku přehodil velšského brankáře z hranice velkého vápna chytrým lobem.

Český trenér Karel Brückner se popáté za sebou nedočkal vítězství na lavičce Rakouska, jeho svěřenci doma podlehli Švédsku 0:2 a utrpěli čtvrtou porážku z posledních pěti zápasů.

Rakušané přitom favoritovi v první půli odolávali, krátce po uplynutí hodiny hry však udeřil Elm a zaskočené domácí následně dorazil z penalty Källström. Brücknerovi svěřenci se již na snížení nezmohli a bývalý kouč české reprezentace se ocitl před kvalifikačním zápasem s Rumunskem pod ještě větším tlakem.

Povedený návrat do chorvatské reprezentace po ročním léčení zlomené nohy prožil útočník Eduardo, jenž při vítězství 2:1 nad Rumunskem připravil rozhodující gól pro Niko Kranjčara.

Překvapení se zrodilo v Düsseldorfu, kde Němci nečekaně podlehli Norsku 0:1. První vítězství Seveřanů nad Němci od roku 1936 zařídil po hodině hry záložník Heerenveenu Christian Grindheim. Němci poprvé pod vedením trenéra Joachima Löwa prohráli dvě utkání po sobě, na závěr minulého roku nestačili na Anglii.

Trenér argentinské reprezentace Diego Maradona prožívá povedený úvod svého angažmá, když po vítězství nad Skotskem jeho svěřenci uspěli i na horké půdě Francie. Za cenným vítězstvím hosty nasměroval záložník Jonas Gutiérrez křížnou střelou po uvolnění ve vápně. Výhru pak v závěru potvrdila největší hvězda Argentiny Lionel Messi po povedeném slalomu mezi obránci.

Výsledky přátelských zápasů naleznete zde a zde.

[ 11.2.2009 - ČTK | Foto: ČTK ]