Hiddink v Turíně velebil rychlé vyrovnávací trefy Chelsea

Dvakrát fotbalisté londýnské Chelsea v úterní odvetě osmifinále Ligy mistrů na půdě Juventusu Turín prohrávali, přesto po remíze 2:2 vkročili mezi elitní osmičku prestižní soutěže. Právě skutečnost, že hosty trefy Juventusu nezlomily a dokázali na ně pohotově reagovat, byly podle jejich trenéra Guuse Hiddinka klíčem k úspěchu. Jeho protějšek Claudio Ranieri naopak musel utěšovat plačící českou legendu Pavla Nedvěda, který kvůli zranění odstoupil už ve 12. minutě a definitivně přišel o možnost Ligu mistrů vyhrát.

Výprava Chelsea se vracela do Londýna hodně rozveselená. Třikrát za sebou "Modří" proklouzli do čtvrtfinále a můžou snít o tom, že minimálně zopakují loňskou finálovou účast.

"Bylo to hodně těžké, ale jsem opravdu spokojený s tím, jak jsme dokázali reagovat v kritických okamžicích utkání. Hlavně potom, co šel Juventus dvakrát do vedení," uvedl Hiddink, který stojí za herním a výsledkovým vzestupem Chelsea.

Ve svém šestém zápase s ní sice poprvé nevyhrál, ale zase získal cenný skalp Juventusu. Hiddinkovi se prý hodně ulevilo, když uzdravený záložník Essien těsně před poločasem dotlačil za záda gólmana Buffona míč odražený od břevna po předchozí Lampardově střele.

"Jsem ze Essiena šťastný. Vrátil se po dlouhé době a hned dal branku, která nás postavila na nohy," pochvaloval si Hiddink, který se ghanského středopolaře nebál nasadit do prvního těžkého zápasu poprvé od září, kdy si Essien poranil koleno. "Naopak pro nás to byla obrovská rána," reagoval kouč "Staré dámy" Claudio Ranieri.

Jeho týmu nebyla nic platná převaha ve druhém poločase. Ani v něm Chelsea nezlomilo druhé vedení Juventusu, které z penalty zařídil čtvrt hodiny před koncem kapitán Del Piero. Po devíti minutách totiž srovnal Drogba a duel v podstatě rozhodl.

"Zase jsme reagovali výborně. Drogba ukázal, jak je pro nás důležitý," chválil Hiddink útočníka, který nevycházel s jeho předchůdcem Scolarim a dal pod ním méně branek, než nyní pod Hiddinkem.

"Ale už předtím nás srazilo vyloučení Chielliniho. To byl vlastně konec našich nadějí," posteskl si zase Ranieri, který na lavičce chlácholil i zdrceného Nedvěda, jenž hodlá po konci sezony ukončit kariéru. "My jsme si ale osmifinále zkomplikovali už v Londýně, kde jsme nedokázali skórovat. V pohárech to je nezbytná věc," uvědomoval si Ranieri.

Z těžkého direktu se naopak vzpamatovává madridský Real. Jeho naděje na zvrat v sérii rozprášil Liverpool na svém stadionu čtyřmi trefami a připravil pro "Bílý balet" jednu z nejpotupnějších porážek na evropské scéně. Na Anfield Road ale byli i někteří šťastní Španělé: hned čtyři se objevili v základní sestavě Liverpoolu, útočník Torres vedoucím gólem navíc Real nalomil. A na všechno dohlížel kouč Rafael Benítez, který kdysi pro Real také pracoval.

"Jsem teď nejšťastnější hráč na světě," rozplýval se Torres. Netajil se tím, že pro něj jako bývalého hráče Atlétika má drtivá výhra právě nad Realem zvláštní příchuť. "Jsem hrdý na to, co jsme dokázali. Tohle je pro Liverpool velký večer, ukázali jsme jim, co je Anfield," radoval se Torres a zastal se brankáře Realu a svého kamaráda ze španělské reprezentace Ikera Casillase. Ten uchránil Real před ještě větším debaklem. "Byl nejlepším hráčem Realu," tvrdil Torres.

"Bílý balet" popáté za sebou skončil už v osmifinále LM, ale ani v nejčernějších představách by hráče nenapadlo, co je v Liverpoolu čeká. "Je to obrovské zklamání. Rozhodly dva rychlé góly Liverpoolu, po nich jsme zkoušeli hrát dál, ale domácí měli hodně prostoru na brejky. Nedá se nic dělat, zítra (ve středu) zase půjdeme na trénink a už se budeme chystat na další zápas," povzdechl si trenér Juande Ramos, jenž při angažmá v Realu utrpěl první prohru po předchozích deseti výhrách a víkendové remíze s Atlétikem.

Úterní večer skončil blamáží i pro další tým z Pyrenejského poloostrova. Sporting Lisabon vyhořel v obou soubojích s Bayernem a po domácím pětibrankovém přídělu v Mnichově dostal ještě o dvě branky víc. Celkové skóre 1:12 po dvojzápase ve vyřazovací části je novým nelichotivým rekordem soutěže.

"Chtěli jsme po debaklu doma ukázat, že máme na víc, ale úplně jsme vyhořeli. Neukázali jsme absolutně nic, hráče jako by ještě strašila noční můra z prvního zápasu," smutnil kouč Sportingu Paulo Bento. "Chlapci ukázali, co v nich je. Bylo skvělé, jak se zápasem bavili od první minuty," pochvaloval si naopak kouč Bayernu Jürgen Klinsmann.

[ 11. 3. 2009 - ČTK| Foto: goal.com ]