Německé týmy vkročily výhrou, Hübschman dal gól

[b]Aktualizováno.[/b] Branka českého fotbalisty Tomáše Hübschmana přispěla k vítězství Šachtaru Doněck 2:0 nad francouzským Olympiquem Marseille v úvodním duelu čtvrtfinále Poháru UEFA. Ukrajinský celek tak má velmi blízko k postupu do semifinále, jelikož Marseille musí v domácí odvetě, která se hraje za týden, vstřelit minimálně tři branky.

Sedmadvacetiletý člen širšího kádru české reprezentace se prosadil v závěru prvního poločasu, kdy využil chyby brankáře Steva Mandandy. Francouzská reprezentační jednička neudržela první lehkou Hübschmanovu střelu a český záložník zblízka doklepl míč do sítě.

Hübschman tak zaznamenal svou teprve čtvrtou branku od července 2004, kdy do Šachtaru přestoupil z pražské Sparty, z toho však třetí v evropských pohárech.

Definitivní podobu získal výsledek v 65. minutě, kdy utekli Brazilci Luis Adriano s Jadsonem a druhý jmenovaný po brejku skóroval. Marseille se poté snažila vstřelit gól, který by týmu dal větší šanci do odvety, ovšem domácí obrana fungovala bezchybně.

Šachtar tak nadále zůstává v této sezoně Poháru UEFA na svém stadionu neporažen. Ve čtyřech domácích zápasech nastřílel 11 branek a žádnou neinkasoval.

Do semifinále má namířeno i druhý ze zbývajících českých fotbalistů v soutěži David Jarolím. Jeho Hamburk totiž doma porazil Manchester City 3:1, přestože si postupové vyhlídky zkomplikoval již po 24 sekundách hry. Čtyřčlenná obrana domácích si totiž nedokázala poradit s dvojicí Robinho - Stephen Ireland a irský reprezentant hned na úvod zápasu poslal hosty do vedení.

Jenže Hamburk se rychle oklepal a již v sedmé minutě srovnal po rohu hlavou stoper Joris Mathijsen. Vyrovnaný stav trval do 63. minuty, než rozhodčí nařídil za ruku v pokutovém území penaltu a Piotr Trochowski zajistil Hamburku výhru, kterou deset minut před koncem ještě pojistil Paolo Guerreiro.

Stejný výsledek uhrál i druhý z německých klubů Werder Brémy, který doma porazil Udine. Zásluhu na tom měl především brazilský záložník Diego, autor dvou gólů.

Naopak zcela nerozhodnuto je mezi pařížským celkem St. Germain a Dynamem Kyjev, jejichž první vzájemný zápas skončil ve francouzské metropoli bez branek.

Úvodní čtvrtfinálová utkání fotbalového Poháru UEFA:

Šachtar Doněck - Olympique Marseille 2:0 (1:0)
Branky: 39. Hübschman, 65. Jadson. Rozhodčí: Brych (Něm.).

Hamburk - Manchester City 3:1 (1:1)
Branky: 7. Mathijsen, 63. Trochowski z pen., 79. Guerrero - 1. Ireland. Rozhodčí: Benquerenca (Port.).

Paris St. Germain - Dynamo Kyjev 0:0
Rozhodčí: Vink (Niz.).

Brémy - Udine 3:1 (1:0)
Branky: 34. a 67. Diego, 69. Almeida - 87. Quagliarella. Rozhodčí: Duhamel (Fr.).

[ 10. 4. 2009 - ČTK | Foto: goal.com ]