To nejlepší ze Sparty a Slavie pod drobnohledem

Nejočekávanější utkání nejvyšší české ligy již klepe na dveře. Jak Slavia, tak i její pondělní soupeř Sparta se mohou chlubit bezpochyby nejkvalitnějšími a nejširšími kádry ze všech celků v lize. Efotbal pro vás vybral jedenáctku, složenou z hráčů obou nesmiřitelných klubů.

To nejlepší ze Sparty a Slavie pod drobnohledem
Sestava:

Vaniak (Slavia) – Hubáček, Suchý (oba Slavia), Řepka, Pamič (oba Sparta) – Černý, Jarolím (oba Slavia), Kladrubský, Kucka (oba Sparta), Švento (Slavia) – Pekhart (Slavia)

Brankář - Martin Vaniak

Příběh Martina Vaniaka budiž příkladem všem fotbalistům v pokročilém věku. Letos již devětatřicetiletý strážce slávistické branky se od svého loňského příchodu do klubu stal hrdinou a neotřesitelnou stálicí mezi třemi tyčemi. Svůj vysoký standard prokazuje i v aktuálním ročníku Gambrinus ligy, ve kterém je díky němu vršovický klub nejméně inkasujícím týmem v lize.

Pravý obránce – David Hubáček

Ortodoxní levák David Hubáček předvádí i na pravé straně obrany nadstandardní výkony. Spolehlivý obránce, musel vyměnit svoji oblíbenou pozici levého beka za opačnou stranu kvůli dlouhodobému zranění zimní posily Slavie Josefa Kaufmanna. Jeho vyrovnaná ofenzivní a defenzivní práce je pro Slavii velkým plusem. Navíc je Hubáček schopen nastoupil také ve stoperské dvojici.

Pravý stoper – Marek Suchý

Slávistický odchovanec kroutí v klubu již svoji pátou sezonu v A-týmu. V jedenadvaceti letech se poprvé dočkal pozvánky do reprezentace. Spolehlivý stoper v letošní sezoně mnohokrát převyšoval svým výkonem i často chváleného kolegu z obrany Ericha Brabce. Proto je jen otázkou času, kdy poprvé nastoupí k prvnímu utkání za reprezentační áčko.

Levý stoper – Tomáš Řepka

Nekompromisní obránce pražské Sparty v minulosti velmi často doplácel na pověstné „blikance“. Po loňském excesu s Alešem Bestou, po kterém proklouzl Spartě titul mezi prsty, se očividně uklidnil a letos je nejlépe hodnoceným obráncem české ligy. Záleží pouze na něm, zda se již vyvaruje svých výstřelků, a bude nadále pokračovat ve výborných výkonech.

Levý obránce – Manuel Pamič

Levého beka Manuela Pamiče lze považovat za druhou nejvydařenější zimní posilu pražské Sparty. Dvaadvacetiletý hráč, který přišel na Letnou z rakouského Salzburgu, ihned pevně opanoval levý kraj obranné čtveřice, odkud velmi dobře podporuje ofenzivu. Chorvatský rodák zatím nechyběl v žádném ze šesti jarních utkání Sparty.

Pravý záložník – Jaroslav Černý

Bojovný typ fotbalisty, připomínající Pavla Nedvěda. Technický, levonohý záložník s výbornou střelou může nastoupit téměř na jakémkoliv místě v záložní řadě, dokonce si letos vyzkoušel i pozici levého obránce. Velkou ztrátou pro Slavii Praha je, že kvůli zranění z utkání v Olomouci nebude moci v derby nastoupit.

Střední záložník – Marek Jarolím

Synovec trenéra Karla Jarolíma nepředváděl v počátcích svého angažmá přesvědčivé výkony a mnoho fanoušků si přálo, aby byl prodán. Marek setrval a vyplatilo se mu to. V letošní sezoně je mnohými označován za nejlepšího hráče sezony. V jarní části se stal hlavním tahounem a nejlepším střelcem svého celku. Je prvním hráčem, který vstřelil v Synot Tip Areně hattrick.

Defenzivní záložník – Jiří Kladrubský

Časy Tomáše Sivoka na Letné jsou již dávno zapomenuty. Postaral se o to hráč, který má s bývalým kapitánem Sparty lecos společného. Oba začínali v Českých Budějovicích, oba patří mezi vůdčí typy a oba se mohou chlubit velký akčním rádiem. Jiří Kladrubský patří mezi hlavní opory Sparty Praha, o čemž svědčí fakt, že letos vynechal pouze pět ligových minut. Jako univerzál dokáže zahrát kdekoliv v obraně i v záloze.

Střední záložník – Juraj Kucka

Výkony mladého Slováka se dají považovat za největší a milé překvapení jarní části Gambrinus ligy. Sparťanská posila ze slovenského Ružomberoku se již v prvním utkání pevně usadila do základní sestavy českého vicemistra. Největší a v české lize takřka raritní výhodou Juraje Kucky je tvrdá a přesná střelba oběma nohama. Svými dvěma góly zařídil Spartě již 4 body.

Levý záložník – Dušan Švento

Tento post nemlže patřit ani nikomu jinému. Již několik sezon dokazuje bývalý hráč Ružomberoku, že je nejlepším levým záložníkem ligy. Rychlost, technická zdatnost, dobré centry. Toto jsou hlavní devizy mladého slovenského reprezentanta. Hráč působí na postu, po kterém je již tradičně v celé Evropě největší zájem.

Útočník – Tomáš Pekhart

Slavia přivedla v zimním přestupním termínu do klubu tři forvardy. Možná trochu překvapivě se nejvíce prosadil nejmladší z nich. Tomáš Pekhart, odchovanec Slavie je ve svém mateřském klubu na hostování z Tottehamu Hotspur a v šesti jarních utkáních dokázal, že na Britských ostrovech fotbalově vyspěl. Svými brankami proti Jablonci a Zlínu navíc zařídil svému klubu dvě veledůležité výhry.

O pondělním derby Slavia-Sparta můžete také číst:


Derby: Kdo vyhraje bitvu v ochozech?
Sparťané jsou také lidi, říká slávista Suchý
Jarolím: Chceme udělat další krok k titulu!
Hubník: Znám plno slávistů, ale chci je porazit!
Chovanec: Pilířem sezony je porazit Slavii
Hubáček: Největší klubista? Vláďa Šmicer!
Na derby bude dohlížet 500 policistů

[ 11. 4. 2009 - Ondřej Novotný | Foto: sparta.cz ]