Viktoria prohrávala a její fanoušci skandovali: Pískej konec!

[b]Aktualizováno.[/b] Hráčům Viktorie Žižkov se vzdaluje záchrana v první lize. Pražané dnes v jednom z existenčních duelů podlehli doma Olomouci 1:2 a sedm kol před koncem ztrácejí na čtrnácté Kladno stále osm bodů. Středočeši navíc mají k dobru podvečerní utkání v Českých Budějovicích. Třetí výhru po sobě a další posun směrem k pohárovým pozicím zajistil Hanákům v poslední minutě dalekonosnou střelou Rossi.

Domácí kouč Zdeněk Ščasný nasadil do klíčového jarního utkání tři útočníky, ale překvapivě mezi nimi nebyl Švancara. Na lavičce zůstali i další zkušení hráči jako Vozábal nebo Stracený. Také hosté zamíchali se sestavou, poprvé na jaře nastoupil mladý záložník Nepožitek.

Žižkovské od úvodu svázala obrovská křeč, která byla patrná na každém jejich pohybu. Olomouc působila po předchozích výhrách v Brně a se Slavií klidnějším dojmem a na solidním trávníku mohla i celkem obstojně kombinovat.

Jako první vylekal domácí zadáky v deváté minutě Hubník, jenž si naběhl za obranu na Ordošův centr a obloučkem jen těsně přehlavičkoval břevno. A olomoucký nápor pokračoval dál. Za tři minuty si naskočil na rohový kop hostující Hudec, ale Bartalský míč reflexivně vyrazil nad branku.

Pražané se vůbec nemohli dostat do tempa a poprvé vážněji zahrozili až po půlhodině, kdy Vaculíkův ostrý přímý kop proletěl pokutovým územím a skončil jen těsně vedle tyče. Pět minut před koncem poločasu Sigma otevřela skóre. Rossiho centr netrefil nabíhající Ordoš, ale u zadní tyče stál úplně volný Hubník, který prudkou hlavičkou nedal Bartalskému šanci.

S Viktorií to v tu chvíli vypadalo hodně špatně. Role žižkovského zachránce se chopil Švancara, jenž krátce po inkasovaném gólu vystřídal nevýrazného Straku. Miláček domácích ochozů vlétl na trávník s velkým elánem. Po pohotové střele, kterou Drobisz s námahou vytáhl nad břevno, zakroutil následný rohový kop přímo na Naumovovu hlavu a minutu před pauzou bylo vyrovnáno. Žižkov dal branku po dlouhých 395 minutách.

Pražané však i do druhé půli vstoupili nervózně. V 49. minutě propadlo autové vhazování až k Ordošovi a levý bek Xavier se musel natáhnout, aby jeho pokus srazil do zámezí. Nebezpečný byl i Nucův centr z pravé strany, ale Bartalský stačil zasáhnout.

Olomoučtí se přibližně od poloviny druhého dějství až příliš zatáhli a domácí se přece jen nadechli k většímu tlaku. V 72. minutě se chytil za hlavu Pilař, který v nadějné pozici zamířil těsně vedle. O deset minut později pro změnu selhal po Švancarově sprintu a přihrávce ze strany zakončující Kalod. Z malého vápna s tečí přestřelil.

Nápor domácích gradoval, ale křeč v něm vítězila nad přesností. V poslední minutě navíc napřáhl z přímého kopu Rossi a přízemní ranou zaskočil Bartalského. Možná tak definitivně zatloukl hřebíček do žižkovské prvoligové rakve.

23. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Žižkov - Sigma Olomouc 1:2 (1:1)
Branky: 44. Naumov - 40. Hubník, 90. Rossi. Rozhodčí: Zelinka - Košec, Pelikán. ŽK: Kalod, Vozábal - Hubník, Nuc, Ordoš. Diváci: 2723.

Žižkov: Bartalský - Hruška, Pilař, Gabriel, Xavier - Vaculík (72. Stracený), Sabou, Hušbauer (58. Vozábal) - Kalod - Straka (43. Švancara), Naumov. Trenér: Ščasný.
Olomouc: Drobisz - Rossi, Hudec, Komárek, Škerle - Kaščák - Štěpán (46. Nuc), Kobylík (90. Štětina), Nepožitek, Hubník (83. Janotka) - Ordoš. Trenér: Psotka.

[ 12. 4. 2009 - ČTK | Foto: ČTK ]