Portsmouth a Stoke směřují k záchraně

Důležité záchranářské souboje v rámci 33. kola Premier League vyzněly lépe pro Portsmouth a Stoke City. Oba kluby se přiblížily čtyřicetibodové hranici, která by na setrvání mezi elitou měla stačit. Výrazně si pomohl také Sunderland, který těsně zdolal Hull City.

Aston Villa opět bez vítězství

Fotbalisté Aston Villy utrpěli v boji o čtvrté místo další výraznou ztrátu. V utkání s West Hamem inkasovali krátce před koncem branku na 1:1, která protáhla sérii zápasů "Villans" bez vítězství už na číslo osm.

Začátek utkání vyšel lépe hostujícím "Kladivářům“. Dvě dobré příležitosti měl mladíček Junior Stanlislas, ale poprvé jej vychytal brankář Brad Friedel a podruhé zabránil gólu na poslední chvíli záložník James Milner. Třetí příležitost Hammers v krátké době měl David Di Michele, ale poté už na hřišti jednoznačně dominovali domácí.

Po přihrávce Milnera se z vedoucí branky "Villans" mohl radovat navrátilec do sestavy Emile Heskey. O několik chvil později mohl být stav už 3:0, ale Ashley Young a po něm znovu Heskey nasměrovali své pokusy pouze do tyčí.

West Hamu nepomohlo ani střídání a přeskupení řad, po přestávce měl po spolupráci s Johnem Carewem další příležitost Heskey a hosté mohli pouze děkovat brankáři Robertu Greenovi.

Jednogólový rozdíl však přesto ponechával hosty stále ve hře a s přibývajícími minutami se také oni dostávali do zakončení. Útoky londýnského celku táhl především záložník Mark Noble.

První pokus reprezentačního záložníka anglické jednadvacítky byl zblokován, tečovaná byla i jeho další střela, kterou však s vypětím všech sil vyrážel Friedel mimo tři tyče.

West Ham nakonec zachránil až Diego Tristan, který po přihrávce Kierona Dyera svým druhým gólem v sezóně srovnal na konečných 1:1. Domácí se poté ještě hodně zlobili na rozhodčího Roba Stylese, který neodpískal pokutový kop za hru rukou obránce Jamese Tomkinse.

Aston Villa – West Ham United 1:1 (1:0)
Branky:
Heskey (11.) - Tristan (85.)

Hullu dochází dech i náskok

Hull v první polovině sezóny udivoval celou Anglii, ovšem s přibývajícími zápasy svěřencům trenéra Phila Browna začal docházet dech a slibný náskok na sestupové příčky se rozplynul. Pokud si "Tygři“ budou chtít zahrát Premier League i v příští sezóně, budou muset ještě několik bodů přidat. Ve 33. kole prohráli s podobně ohroženým Sunderlandem 0:1.

Úvodní dějství se neneslo ve znamení převahy jedno či druhého týmu. Diváci viděli šance na obou stranách.

Hostující brankář Boaz Myhill musel dvakrát zasahovat proti šancím Djibrilla Cissého, na druhé straně pálil z voleje nad branku Geovanni, slabá hlavička Kevina Kilbana domácího gólmana Craiga Gordona výrazně neohrozila.

V nastevném čase první půle se však Cissé ve své třetí šanci dočkal gólu. Danny Collins posunul přihrávku Andyho Rieda přesně k na zadní tyči stojícímu Francouzovi, který akci zakončil svým desátým gólem v sezóně. Hostující hráči sice avizovali ofsajd, ale u rozhodčího s protesty neuspěli.

Cissé mohl ihned po zahájení druhé půle přidat uklidňující gól, ale Myhill tentokrát jeho přízemní střelu vykopl. Do sítě už míč sice dostal Kenwyne Jones, ovšem tentokrát se jednalo o ofsajd.

Domácí těsné vedení neukolébalo a po celý druhý poločas měli míč na svých kopačkách více než hosté. V dalších šancí se objevili opět Jones a Reid.

Hull se ve zbytku utkání zmohl pouze na nepřesnou hlavičku střídajícího Caleba Folana. Po domácím výprasku 1:4 prohráli "Tigers" se Sunderlandem i druhý zápas v sezóně.

Sunderland – Hull City 1:0 (1:0)
Branky:
Cissé (45.)

Stoke City je krůček od záchrany

Přestože nováček Stoke City byl před sezónou pasován na jednoho z jasných kandidátů sestupu, může na Brittania Stadium už pět kol před koncem zavládnout relativní klid. Vítězství nad Blackburnem 1:0 a počet 39 bodů znamená s velkou pravděpodobností záchranu mezi anglickou elitou.

"Potters" se i proti Blackburnu mohli spolehnout na sílu domácího prostředí, kde získali 32 z celkových 39 bodů.

Domácí měli od začátku převahu. Glenn Whelan otřel svoji střelu o Jamese Beattieho a ta nakonec skončila nad břevnem. Po přihrávce Ricarda Fullera minul míč v dobré příležitosti Matthew Etherington.

Největší šanci hostujícího Blackburnu měl domácí kapitán Abdoulaye Faye, který hlavičkoval tak nebezpečně, že přinutil brankáře Thomase Sörensena k těžkému zákroku.

Na druhé straně hlavičkoval po rohovém kopu Liama Lawrence mimo Danny Higginbotham, poločas uzavřel nepřesnou střelou nad branku hostující Benni McCarthy.

Nervózní atmosféru a důležitost zápasu dokumentovala potyčka Senegalců El Hadjiho Dioufa s Fayem v tunelu do šaten, za kterou druhý jmenovaný obdržel žlutou kartu.

Boj se poté přesunul opět na hřiště, kde musel hostující brankář Paul Robinson zasahovat proti střele Lawrence, hlavička Etheringtona jej naopak neohrozila.

Nerozhodný stav byl prolomen 15 minut před koncem zápasu. Higginbothamův centr lehce tečoval Beattie k nabíhajícímu Lawrencovi, který rozjásal zaplněný Britannia Stadium.

Rovers se sice snažili o rychlou odpověď, ale všem útokům chyběla myšlenka, nepomohlo ani vysunutí obrovitého obránce Christophera Samby na hrot útoku.

Stoke City – Blackburn 1:0 (0:0)
Branky: Lawrence (75.)

Kanu přiblížil Portsmouth k záchraně

Nigerijský útočník Nwankwo Kanu se stal hlavním hrdinou souboje mezi Portsmouthem a Boltonem. Svým prvním gólem v sezóně zajistil domácím "Pompey" důležité vítězství 1:0.

Domácí Portsmouth byl od začátku aktivnějším týmem a v průběhu prvního poločasu si vypracoval tři dobré šance na vstřelení branky. Všechny zakončoval anglický reprezentant Glen Johnson, kterého trenér Paul Hart posunul z obrany na kraj záložní řady, odkud mohl směle podporovat útok.

Poprvé se po individuálním průniku z poloviny hřiště dostal k ráně, kterou ale vyrazil brankář Jussi Jääskeläinen.

Podruhé se Johnson dostal k zakončení po přihrávce Nika Kranjčara, ale jeho pokus postrádal potřebnou razanci. Jeho třetí pokus měl ke gólu nejblíže, protože míč zaťukal na tyč.

Bolton se do útoku dostával jen ztuha a výraznější příležitost si nevypracoval. Aktivita domácích pokračovala i po přestávce, ale vedla pouze ke slabé hlavičce Davida Nugenta po centru Kranjčara.

Domácí kouč Hart měl velmi šťastnou ruku při střídání, když na hřiště poslal zkušeného Kanua a Nadira Belhadže. Po akci těchto hráčů totiž padl jediný gól utkání.

Alžírský obránce umě zakroutil rohový kop přímo před branku, kde jej z bezprostřední blízkosti poslal do sítě veterán Kanu. Vítězství mohl pojistit po individuální akci Belhadž, ale mířil mimo. Kanua v další příležitosti poté vychytal Jääskeläinen.

Portsmouth – Bolton 1:0 (0:0)
Branky:
Kanu (78.)

Na Riverside Stadium diváci gól neviděli

Middlesbrough prováhal další příležitost k zisku tří bodů, které nutně potřebuje v boji o záchranu. Svěřenci trenéra Garetha Southgatea se i proti Fulhamu potýkali s problémy v ofenzivě, proto také zápas skončil bez branek.

Boro je ve statistice vstřelených branek jednoznačně nejhorším týmem v Premier League, ale minulý zápas proti Hullu a výsledek 3:1 dával naději na zlepšení. Proti Fulhamu se však vše vrátilo do starých kolejí.

Největší šanci první půle měl hostující Andrew Johnson, který trefil tyč. Domácí hráči sice nepostrádali nasazení, ale v útoku se trápili.

Po přestávce si Middlesbrough přeci jen brankové šance vypracoval, ale hosty zachránil brankář Mark Schwarzer, který ještě v minulé sezóně působil právě na Riverside Stadium a kterého hostující trenér Roy Hodgson před zápasem označil za nejlepší posilu svého týmu v tomto ročníku.

Australský gólman si poradil jak s hlavičkou Tuncaye Sanliho, tak s nebezpečnou střelou záložníka Stewarta Downinga a jen potvrdil slova svého trenéra.

Middlesbrough – Fulham 0:0