"Klokani" vyhráli a vracejí se do první ligy

Vršovičtí Bohemians 1905 se vracejí zpět do první ligy. Po krizi, která málem skončila zánikem celého klubu, mohou hráči společně s fanoušky slavit po vítězství 3:1 na hřišti HFK Olomouc návrat mezi českou fotbalovou elitu. Pražané mají kolo před koncem na druhém místě dostatečný náskok na své pronásledovatele, v posledním druholigovém dějství se tak fanoušci mohou těšit na prestižní pražské derby, které už budou moci oba týmy hrát s vědomím prvoligové příslušnosti pro příští ročník.

Hosté měli raketový start do utkání. Hned po úvodním hvizdu se do pokutového území HFK prodíral Kotyza, jeho průnik sice domácí obrana zblokovala, ale odražený míč se odrazil k nekrytému Bálkovi a pro toho nebyl problém poslat Bohemians do vedení. Holické rychle obdržená branka hodně zaskočila a i nadále nechávali hostujícím hráčům velké množství volného prostoru. K další vážnější akci se ale "Klokani" nedostali.

Hráči Olomouce se na polovinu soupeře dostali až po pěti minutách hry, ale přímý volný kop Lošťáka neznamenal pro branku Sňozíka velké nebezpečí. Stejný hráč na sebe vzal odpovědnost i v desáté minutě, ale jeho střela ze zhruba osmnácti metrů skončila nad. Hosté tak ustáli první vážnější tlak domácích a po čtvrt hodině hry vedli 1:0.

V osmnácté minutě se do dobré střelecké příležitosti dostal hostující Rychlík, ale z levé strany pálil mimo. Hra po chvíli ztratila na enormním tempu ze začátku zápasu, což se však dalo vzhledem k vysokým teplotám předpokládat. Více ze hry měli ale hráči Bohemians, kteří nepouštěli svého soupeře do blízkosti vlastního pokutového území, a sami hrozili nebezpečnými kontry, zakončenými povětšinou centrem do šestnáctky.

Po půl hodině hry se do velké šance dostal velice agilní teprve osmnáctiletý Morávek, ale domácí gólman Doležal včasným vyběhnutím zmenšil Morávkovi střelecký úhel a ten ho z bezprostřední blízkosti neprostřelil. Domácí v té době kazili spoustu lehkých přihrávek ve středu hřiště a bylo na nich vidět, že se jim na kopačky pomalu ale jistě dostává nervozita.

Bouřlivá byla 36. minuta. Nejprve zahrál ve svém pokutovém území rukou pražský Rada, ale rozhodčí penaltu ve prospěch domácích nenařídil. Z rychlého protiútoku se prodral do šance Bálek, kterého v poslední chvíli sestřelil vracející se obránce, ale ani tentokrát se pokutový kop nekonal. Hra se následně musela na okamžik přerušit, kvůli dýmovnici vhozené na hřiště ze sektoru hostů.

Když už to vypadalo, že se půjde do šaten za stavu 0:1, dokázal si v nastaveném čase na opakovaný rohový kop naskočit Lukáš a poslal hosty do dvougólového vedení. To šel autor branky se svými spoluhráči oslavit až přímo na oplocení kotle svých fanoušků, bariéra však mohutný nápor neunesla a fanoušci hostů se skutáleli na hřiště. Rozhodčí tak musel ukončit první poločas a pořadatelé měli co dělat, aby vše uvedli za přestávku do provozuschopného stavu.

Vstup do druhého poločasu připomněl ten první, pouze se na branku Bohemky čekalo čtyři minuty. Bálek zatáhl pěkně míč po pravé straně a perfektní přihrávkou našel na malém vápně naběhnutého mladičkého Morávka, který nekompromisní střelou pod břevno korunoval svůj první start ve druhé lize a skvělý výkon třetím gólem svého týmu.

Utkání se tak rychle po startu druhé půle změnilo v zelenobílou oslavu postupu zpátky mezi tuzemskou fotbalovou elitu. Domácí se sice ještě pokoušeli výsledek alespoň korigovat, ale výborná aktivní hra hostů jim k tomu neposkytla ani milimetr prostoru a byli to právě hráči Bohemians, kteří neustále hrozili rychlými brejky.

Dvacet minut před koncem se ale domácím podařilo zničehonic snížit. Rohový kop proměnil zblízka přesnou hlavičkou v první branku domácích Ševel. Hráči HFK tak vykřesali jiskřičku naděje, ale ta se jim v plamen zažehnout nepodařila. Hosté si do konce střetnutí vedení už zkušeně pohlídali. V závěru se sice domácí dostali do několika šancí, ale nepřesnou koncovkou dramatický závěr zápasu sami odmítli, a tak hosté mohli po závěrečném hvizdu slavit se svými věrnými fanoušky postup do první ligy.

Výsledek:

HFK Olomouc – Bohemians 1905 1:3
Branky: 71. Ševela - 1. Bálek, 45. Lukáš, 49. Morávek; žluté karty: Kotůlek, Ševela – Rychlík; rozhodčí: Jílek - Chytil, Jiřík; počet diváků: 2905

HFK Olomouc: Doležal - Lošťák (K), Lukášek (75. Los), Kotůlek, Josefík - Spáčil, Ševela, Škuta, Krutý (64. Dadák) - Da Silva, Kazár (62. Korčián)
Bohemians 1905: Sňozík - Marek, Lukáš (K), Rada, Růžička - Kotyza (63. Hašek P.), Morávek (90. Hašek I.), Pávek, Rychlík - Matůš (74. Kulvajt), Bálek.

[ 11.6.2007 - eFotbal.cz | Foto: fc-bohemians.cz ]