Záchranářská bitva: vykázán Švancara a Ščasný

Kladenští fotbalisté byli v důležitém boji o záchranu v první lize blízko výhře, protože na hřišti Viktorie Žižkov vedli 2:0, ale nakonec zápas skončil remízou 2:2. I ta ale středočeskému klubu přiblížila záchranu, zatímco domácím opět o něco víc hrozí sestup. Hosté vstřelili obě branky před pauzou, ale Žižkov i bez vyloučeného Pilaře dokázal v závěru vyrovnat.

Zápas měl dramatický závěr, z domácí lavičky byl vyloučen vystřídaný Švancara a vykázán byl i trenér Ščasný.

Žižkovský kouč poslal na trávník výrazně ofenzivně poskládanou jedenáctku a podle aktivity hráčů to vypadalo, že domácí chtějí zápas rozhodnout co nejdříve. Dvakrát se v úvodních minutách probíjel do šestnáctky Švancara, který připravil i první nadějné situace, v nichž se objevil v 5. a 6. minutě Naumov, jenže nebyl dostatečně důrazný.

Místo dalšího náporu ale přišel z domácí strany útlum. Stačil jeden výpad do žižkovské obrany, aby hosté pochopili své možnosti a už v jedenácté minutě po centru Szaba a hlavičce Klinky dokonce vedli. Pro domácí to byla těžká rána, z níž se vzpamatovali až těsně před poločasem. To už ale prohrávali o dvě branky a hráli v deseti.

Utkání totiž ovlivnil druhý důležitý okamžik - v 26. minutě Gabriel stáhl v šestnáctce Zachariáše a nařízenou penaltu Szabo proměnil. Žižkovští zůstali jako opaření, nezmohli se na žádnou reakci a navíc dokončili poločas oslabení, protože Pilař si vykoledoval druhou žlutou kartu. Jedinou slibnou šancí Viktorie před pauzou byla Hruškova rána z trestného kopu, kterou vyboxoval Pavlík.

Po změně stran se dal očekávat domácí nápor, ale Žižkov na to neměl dostatek sebedůvěry. Zvlášť když každý kladenský protiútok hrozil definitivním potvrzením hostující výhry. Například Klinka při své hlavičce v 58. minutě byl gólu hodně blízko.

Domácí se ještě snažili změnit osud fotbalových dějin, ale proti byl skvělý gólman Pavlík, který vyrazil pokus Kaloda. V závěru ale hosté přišli o svého klíčového hráče Drska a brzy poté Naumov snížil na 1:2. Atmosféra na stadionu rychle zhoustla a podlehl jí i rozhodčí Bílek, který měl podle všeho vyloučit také žižkovského Hrušku.

To nejdůležitější se ale na Žižkově teprve stalo až v závěru: už deset minut před koncem byli domácí po Strakově pokusu blízko vyrovnání, diváci na hlavní tribuně dokonce už zvedali ruce, ale Dubský míč zblokoval. Pět minut před koncem ale žižkovský tlak vyvrcholil dalším Naumovovým gólem a diváci byli ve varu. Do něj se dostala také domácí lavička, ze které sudí Bílek vyloučil vystřídaného Švancaru, a krátce po něm musel na tribunu také trenér Ščasný.

Viktoria Žižkov - SK Kladno 2:2 (0:2)
Branky: 75. a 85. Naumov - 11. Klinka, 26. Szabo z pen.
Rozhodčí: Bílek - Chytil, Vysloužil.
ŽK: Procházka, Pilař, Hruška - Hajník, Bartek, Zachariáš.
ČK: 43. Pilař, 87. Švancara (z lavičky náhradníků/oba Žižkov).
Diváci: 3451.

Žižkov: Bartalský - Hruška, Pilař, Gabriel (55. Hušbauer) - Vaculík (37. Kalod), Sabou, T. Procházka, Koukal - Stracený - Naumov, Švancara (63. Straka). Trenér: Ščasný.

Kladno: Pavlík - Bartoš, Beneš, Drsek (71. Gross), J. Procházka (58. Zoubele) - Bartek, Szabo, Dubský, Hajník - Zachariáš (80. Šilhan), Klinka. Trenér: Hřídel.