Expert pro eFotbal: Chelsea penaltu kopat měla!

Expert pro eFotbal: Chelsea penaltu kopat měla!

Hned třikrát se včera hráči Chelsea dožadovali odpískání pokutového kopu, ale norský sudí Övrebö vždy rozpažil a po zápase musel čelit tvrdé kritice ze strany londýnského klubu. Sporné momenty včerejšího utkání mezi Chelsea a Barcelonou proto okomentoval exkluzivně pro eFotbal.cz pravidlový expert ČMFS Jiří Kureš.

Co říká pravidlový expert ČMFS na sporné momenty ve včerejším utkání mezi Chelsea a Barcelonou?

Když začnu od konce, tak ruka Barcelony v poslední minutě se určitě pískat neměla, tam to vyřešil rozhodčí správně. Nebyl to vyloženě úmysl, hráč se otáčel, ruka byla nastřelená.

Lze ale namítnout, že hráč Barcelony tím zmařil šanci Chelsea vstřelit branku? On tou rukou přece zastavil míč směřující mezi tři tyče.

To sice máte pravdu, ale po minulém Mistrovství Evropy vydávala UEFA metodický pokyn, kde přesně tato situace byla popsána. Pokud hráč neúmyslně zastaví rukou míč, který letí podobně jako v tom včerejším zápase na bránu, tak se penalta nenařizuje. Nařizovala by se jen v případě, že by to byl úmysl a tím je myšleno, že by byla hodně od těla, že by šla proti míči. Ale to v tomto případě splněno nebylo.

Pak tam ještě volala Chelsea po penaltě za ruku Piquého.

Ta se určitě pískat dala, Piqué měl ruku hodně od těla. Útočník si ho chtěl obhodit, ale on tou rukou ten míč zastavil, zatímco soupeř mohl pokračovat a jít do šance.

Barceloně se zase nezdálo vyloučení Abidala.

Pokud už rozhodčí písknul ten přestupek, tak hráče vyloučit podle pravidel musel, protože se jednalo o zmaření zjevné brankové příležitosti. Ten přestupek byl ale hodně sporný, jenže kontakt tam určitě byl.

Chelsea ještě chtěla jeden pokutový kop, a to za zákrok na Drogbu.

Bylo to něco podobného jako s tím vyloučením Abidala, akorát se tak stalo na hranici šestnáctky. Rozhodčí ponechával výhodu, ale když jí Drogba nevyužil a nakonec spadl na zem, tak ten faul dopísknout měl, ale to se nestalo.

Co říkáte na reakce hráčů Chelsea na konci zápasu?

Ti hráči byli ve velkých emocích, ale dopustili se nesportovního chování, to by se stávat nemělo. Zvláštní na tom je, že takto protestovali proti té ruce v poslední minutě, kterou ale rozhodčí neodpískal správně.
Trošku mě na tom zarazilo, že i tak skvělí fotbalisté se mohou chovat takto nesportovně, stejně jako to často vidíme třeba v Česku v nižších soutěžích. Šlo o hodně, o finále Ligy mistrů, ti hráči byli pod obrovským tlakem. Jsou to emoce. Ale samozřejmě, nebylo to od nich správné chování.

Dovedete si představit, jaký by se v Česku spustil hon na rozhodčí, pokud by v roli Chelsea byl nějaký český klub?

To si představit nedovedu. Je to ve vyspělosti hráčů i diváků, proto je kritika rozhodčích vidět v zahraničí méně než u nás. Kolikrát v zahraničí kritika vidět není, i když by byla oprávněná. U nás je to ale jiné, ve všem se hned hledá úmysl.

Chelsea asi těžko bude podávat protest proti výkonu rozhodčího jako je to k vidění u některých českých klubů, ale přesto se nemůžu nezeptat. K čemu tyto protesty pro kluby jsou, když jim stejně lepší výsledek nepřinesou?

Podle pravidel fotbalu se výsledek na základě chybného rozhodnutí rozhodčího změnit nedá. Nedávno se tak stalo v Rakousku, ale to nejde, to by byl precedens. Tyto protesty jsou kvůli tomu, aby si rozhodčí své chyby uvědomil a mohl se z nich poučit do budoucích zápasů.

[ 7. 5. 2009 - Petr Hovorka | Foto: uefa.com ]