Barcelona je i přes prohru španělským mistrem

Fotbalisté Barcelony sice v utkání 36. kola Primera División prohráli na půdě Mallorcy 1:2, ovšem svěřenci kouče Guardioly mohou slavit celkové prvenství v soutěži. Obhájce titulu Real Madrid totiž v sobotní předehrávce prohrál ve Villarrealu 2:3 a na Katalánce tak ztrácí dvě kola před koncem soutěže nedostižných osm bodů. Barcelona vybojoval svůj devatenáctý ligový titul.

Tabulka Primera Divison

O celkovém prvenství Barcelony rozhodlo již sobotní utkání mezi Villarrealem a madridským Realem. V útočném a atraktivním utkání nakonec tahali za kratší konce přeci jen hosté, kteří podlehli “žluté ponorce“ 2:3. Vstup vyšel na El Madrigal lépe domácím, kteří se dostali po centru Capdevily a přesně mířené hlavičce Roberta Pirese do vedení. Real ovšem hned dvě minuty po zahájení druhé půle srovnal zásluhou Rafaela van der Varta, který zblízka vyrovnal.

Villarreal byl ale lepším týmem a po hodině hry se opět vrátil do vedení. Po závaru v pokutovém území se míč dostal ke Canimu, jehož pumelici zastavila až síť. V 88. minutě sice vyrovnal po sporné situaci Higuaín, ovšem misky vah se přeci jen přiklonily na stranu domácích. V poslední minutě překonal chybujícího Casillase Capdevila a zařídil domácím vítězství 3:2. Villarreal je i přes vítězství stále na 6. místě.

Barcelona nastoupila do zápasu s Mallorcou s takřka rezervní sestavou. I přesto ale hosté vedli po trefě Eto´a z 10. minuty. Domácí ovšem skóre utkání dokázali v průběhu druhého poločasu dokonale otočit. Nejprve srovnal v 73. minutě Juan Arango a opět minut později zařídil tři body pro domácí Cléber Santana. Mallorca si výhrou upevnila 9. pozici.

V důležitém souboji o 4. příčku zaručující start v Lize mistrů se střetli hráči Atlética a Valencie. Tři body nakonec zůstali po boji v Madridu, jedinou branku zápasu totiž vstřelil ve 29. minutě domácí útočník Diego Forlán, jenž proměnil pokutový kop nařízený po faulu brankáře Césara. Atlético, v jehož dresu odehrál celé utkání také český obránce Tomáš Ujfaluši, díky plnému bodovému zisku vystřídalo svého soupeře na 4. příčce.

Další dva aspiranti na evropské poháry tentokráte zaváhali. Sedmá La Coruňa dlouho prohrávala před vlastním publikem s Getafe, které poslal do vedení ve 46. minutě Soldado. Alespoň bod za remízu 1:1 zařídil Deportivu čtyři minuty před koncem utkání Riki. Osmá Málaga dokonce prohrála na hřišti sestupem ohroženého Gijónu 1:2. Vyrovnané utkání rozhodla 54. minuta, kdy si dal vlastní gól obránce hostů Rosário.

Až poslední kolo zřejmě definitivně rozhodne o sestupujících týmech. Důležitý krok k definitivní záchraně udělali hráči Betisu a Espaňolu. Betis přehrál po brankách Gonzáleze a Arza 2:0 Almeríi a Espaňol udolal Bilbao. O třech bodech pro barcelonský celek rozhodl Lusi García, který v 69. minutě proměnil penaltu. Bod uhrálo i Getafe a Osasuna. Ta ubránila bod za bezbrankovou remízu s třetí Sevillou.

První sestupové místo patří Gijónu, který se díky vítězství nad Malagou bodově dotáhl právě na Osasunu. Ke změně došlo na chvostu tabulky. Numancia totiž ve vzájemném duelu dvou nejhorších celků porazila 1:0 Huelvu, která se tak ocitla na dně ligové tabulky.

[ 18. 5. 2009 - Petr Hašek | Foto: uefa.com ]