Američané připravili Španěly o neporazitelnost!

Hráči Spojených států amerických senzačně ukončili rekordní neporazitelnost Španělů a postoupili do finále Poháru FIFA. Úřadující mistři Evropy neprohráli předchozích 35 zápasů, dnes je však výběr USA přehrál 2:0, přestože byl po celý zápas pod velkým tlakem. Američané zužitkovali dva protiútoky, které přesně zakončili Jozy Altidore a Clint Dempsey.

"Tohle vítězství je šílenost!" jakoby nechápal trenér Bob Bradley, co se jeho svěřencům povedlo. "Je to vůbec poprvé, co se Američané dostali na takhle velkém turnaji do finále. Porazit tým, jako jsou Španělé, je neuvěřitelné. Bylo to těžké, ale teď jsme opravdu šťastní," dodal.

Naopak velké zklamání zavládlo v táboře Španělů, kteří mohli litovat zahozených šancí v druhé půli. "Měli jsme tam několik jasných šancí, ale nehráli jsme dobře. Američané byli hodně těžký soupeř. Zápas o třetí místo rozhodně nebyl náš cíl," zhodnotil kapitán Španělů brankář Casillas.

Američané přitom do vyřazovacích bojů postoupili až na poslední chvíli, poté co po jasných porážkách s Itálií a Brazílií vyhráli 3:0 nad Egyptem. V semifinále pak byli proti Španělsku jasným outsiderem, vždyť se svým soupeřem v historii vždy prohráli.

Hráči z Pyrenejského poloostrova navíc měli šanci vytvořit nový rekord v neporazitelnosti. Stejně jako Brazílie v 90. letech neprohráli 35 zápasů v řadě, z toho posledních 15 pokaždé vyhráli, což je rovněž světové maximum.

Jenže Američané se na Španěly dobře takticky připravili. Zahustili střed pole, a přestože měli Evropané míč mnohem častěji na kopačkách, nedokázali si vytvářet šance. Naopak Američané dali gól hned z první střely na branku. Útočník Altidore v 27. minutě zužitkoval své zkušenosti z působení ve španělské lize, tělem si odstavil klubového spoluhráče z Villarrealu Joana Capdevilu a prostřelil brankáře Ikera Casillase.

Poté se Američané ještě více zatáhli do obrany a španělské dobývání branky bylo ještě bezradnější. Po změně stran sice svěřenci trenéra Vincenta Del Bosqueho zvýšili aktivitu a vytvořili si chvílemi drtivý tlak, ale k vyrovnání to nevedlo. To Američané dali soupeři další lekci z produktivity v 74. minutě. Na konci rychlého protiútoku byl Dempsey, který si počkal na odražený míč a pohotově poslal míč do odkryté branky.

V závěru byl sice za tvrdý skluz zepředu přísně vyloučen záložník Michael Bradley, ale na vítězství Američanů to již nic nezměnilo. Senzačně tak postoupili do nedělního finále, ve kterém se střetnou s vítězem čtvrtečního duelu mezi Brazílií a JAR.