Americký trenér Bradley: Vymazali jsme Xaviho

Americký trenér Bradley: Vymazali jsme Xaviho

Tým Španělska inkasoval v semifinále Poháru konfederací FIFA v Jihoafrocké republice nečekanou prohru od týmu USA a přišli o 35 zápasů dlouhou sérii zápasů bez prohry. Trenér Američanů Bob Bradley podle agentury Reuters pochválil defenzivní práci týmu.

Americký trenér Bob Bradley prozradil, s jakými taktickými záměry poslal ve středu večer svůj tým do utkání se Španělskem. "Zaměřili jsme se na Xaviho, hráli jsme na něj speciální taktiku, aby měl jen minimální prostor k manévrování. Potřebovali jsme, aby žádná z jeho přihrávek nemohla být nebezpečná, vymazali jsme ho," řekl po utkání Bradley novinářům.

"My jsme udělali velmi dobrou práci v uzavření prostoru uprostřed hřiště. Pokud chcete porazit Španělsko, musíte tvrdě pracovat jako tým v defenzivě a být agresivní, když jste u míče," vysvětlil svoji filozofii americký trenér.

Američané se v posledních dvou zápasech vyvarovali inkasování branky a jejich neúspěšný start do turnaje, kdy podlehli Itálii 1:3 a Brazílii 0:3 je jakoby zapomenutý. Zásluhu na tom má i stoper Oguchi Onyewu, který ve dvojici s dalším zadákem Jayem De Meritem vytvořili neprostupný val před gólmanem Howardem. "Abychom neinkasovali šestkrát, jako na začátku turnaje, musel každý z týmu vyvinout obrovské úsilí," řekl Onyewu.

Svěřenci trenéra Vincenta Del Bosqueho se sice snažili o útočný fotbal, ale v cestě do sítě buď míči zabránily obětavé zákroky bránících Američanů, nebo byl na místě brankář Tim Howard. "Jsme nakonec překvapení možná stejně jako všichni na stadionu, ale dokázali jsme, co znamená tvrdá práce a odhodlání. Fotbal je zábavná věc," dodal s úsměvem americký gólman.

Španělé do semifinále Konfederačního poháru vstupovali jako mužstvo, které vyhrálo posledních patnáct mezistátních zápasů v řadě, což znamenalo světový rekord. Navíc kráčelo na mezinárodní scéně bez porážky už plných 35 duelů, což v historii dokázali jen Brazilci. Američané však španělské série uťali. Před duelem s USA naposledy prohrálo Španělsko na mezinárodní scéně s Rumunskem a to v přátelském zápase v listopadu roku 2006.

Američany čeká na Poháru konfederací finále. V něm se střetnou s vítězem čtvrtečního semifinále mezi Brazílií a domácí Jihoafrickou republikou.