Hrdlička: Ivan Hašek to vzal za špatný konec

Hrdlička: Ivan Hašek to vzal za špatný konec

Naprosto opačné kroky než by měl, činí Ivan Hašek, kandidát na funkci předsedy Českomoravského fotbalového svazu. Agentuře Mediafax to ve čtvrtek řekl ředitel teplického klubu František Hrdlička. "Ivan to vzal za špatný konec," soudí Hrdlička poté, co Hašek představil své priority a lidi, se kterými by chtěl v novém výkonném výboru spolupracovat.

"Strašně jsem věřil, že Ivan jako první bude chtít prosadit systémové změny a ne řešit personální otázky. Takhle je to celé obráceně a obávám se, že ho to semele. Obklopil se lidmi, kteří ho dle mého soudu chtějí zneužít," říká šéf teplického fotbalu.

Hašek představil jména, se kterými by chtěl ve výkonném výboru spolupracovat. "To je sice hezké, ale bohužel pro něj, mu tam spolupracovníky navolí valná hromada. A nejsem si vůbec jistý, že delegáti při volbě vyslyší jeho přání. Já osobně mám s některými jmény problém," přiznává Hrdlička.

Má tím na mysli bývalé členy výkonného výboru Kubíčka či Kučeru, ale třeba i kandidatury na místopředsedu za ligu, když se mluví o českobudějovickém Poborském, Křížovi z Plzně nebo slávistickém šéfovi Doležalovi. "Proti Karlovi Poborskému nic nemám, je to velká fotbalová osobnost, ale přece si nikdo nemůže myslet, že bych souhlasil s jeho volbou nebo Kříže či Doležala na místopředsedu za ligu. Vždyť jsou to naši konkurenti, jsme rivaly na trhu a někdo z nich by nám měl teď šéfovat?! Pod místopředsedu spadá sportovní úsek a další komise fotbalového svazu. To přeci nejde. Když to kolem sebe slyším, tak se sám ptám, zda je to vůbec normální či jsem blázen já?"

Podle něj má Hašek ideální startovací dráhu. "Má ji nejlepší, jakou neměl nikdo před ním. Chce ho fotbalové hnutí, chce ho veřejnost. Právě proto měl jako první sáhnout po systémových změnách. To znamená, že měl říci: Chcete mě? Tak já do toho jdu, ale musí se zrušit dvoukomorovost fotbalového svazu, chci autonomii ligy, chci si sám vybrat generálního sekretáře, chci změnu v odvolatelnosti lidí ve výkonném výboru. Člena výkonného výboru totiž může v tuto chvíli odvolat je valná hromada, takže zvolení lidé jsou ve svých funkcích čtyři roky, i kdyby spáchali nevím co. Těch změn je však nutné udělat mnohem víc, ale všechny měly být vyřčeny dopředu a teprve až pak mluvit o personálním obsazení," tvrdí Hrdlička.

Ten je totiž přesvědčený o tom, že kdyby to Hašek učinil, mnohé by se záhy dozvěděl. "Pokud by začal nejprve hovořit o systémových změnách, pak by se nestačil divit reakcím lidí, kteří v tuto chvíli jsou kolem něj a říkají mu, jak moc ho podporují a jak velmi za ním stojí."

Současné dvoukomorové uspořádání fotbalového hnutí, způsob voleb a řízení fotbalu, je podle Hrdličky systém, jenž fungoval před rokem 1989. "Když se v ČSTV hádali a nemohli se dohodnout, přišla strana a řekla, že to bude tak a tak. Dnes tu naštěstí žádná taková strana není, řízení fotbalu však zůstalo stejné. Jen se místo stranického rozhodnutí v zákulisí víc intrikuje a pletichaří," dodává Hrdlička.