Na univerziádě Češi porazili Kanadu

První utkání na univerziádě v Bělehradu Čechům do cesty postavilo soupeře, se kterým před dvěma lety v Bangkoku ve smolném utkání prohráli ve skupině 0:1 a díky tomu poté nepostoupili ze skupiny. Měli tak zvýšenou motivaci tomuto soupeři porážku oplatit a vstoupit do turnaje vítězně.

Jak se uvádí v tiskové zprávě z Bělehradu, začátek utkání přinesl pro tato utkání typické oťukávání a poznávání soupeře. První střelu tak vyslal až v 10. minutě Čejka, ta však šla těsně vedle, následný pokus Blažeje zkrotil kanadský brankář. V 15. minutě se do vápna dral Žmolík, byl sražen a penaltu proměnil s přehledem Roman Smutný z 1. FC Brno - 1:0.

Kanaďané však zbraně nesložili, působili velmi sympatickým, fotbalovým dojmem a kombinační hrou se snažili překonat dobře fungující českou defenzivu. To se jim po rychlé akci nakonec podařilo a ve 35. minutě srovnal přízemní střelou James - 1:1. Do poločasu ještě měl dva střelecké pokusy Blažej, první však vytěsnil na roh brankář a druhý zblokovala obrana. Hezkou střelou se prezentoval i obránce Buchta, ta však mířila těsně nad.

Do druhého poločasu Češi nastoupili se dvěma změnami v sestavě a od samého začátku svého soupeře přehrávali. Už v 50. minutě se prosadil první střídající hráč Ondřej Kodr z Loko Vltavín, který důrazným skluzem přetavil ve vedoucí branku šikovnou přihrávku Čejky - 2:1. Definitivní pojistka přišla v 90. minutě, kdy po pravé straně proletěl Smutný, našel ve vápně novobydžovského Michala Blažeje, který dal výsledku konečnou podobu - 3:1.

Ve čtvrtek český tým čeká mužstvo Ukrajiny, které remizovalo s Marokem 0:0.

Mario Buzek, trenér akademické reprezentace ČR:

"V náročném utkání naši hráči prokázali předpoklady pro technicko-taktický fotbal a dominovali nad houževnatým a kondičně připraveným soupeřem. Po rozpačitém začátku utkání, kdy soupeř svojí aktivitou, nátlakovou hrou a dlouhými nakopávanými míči získával mírnou územní převahu. My jsme však později zásluhou technicky vybavených hráčů získali střed hřiště a rychlými průniky v křídelních prostorech jsme si začali vytvářet střelecké situace, ze kterých jsme nakonec po pokutovém kopu a po krásných akcích ze strany vstřelili 3 branky."