Urban: O postup do ligy se rvát budeme

Urban:  O postup do ligy se rvát budeme

Vrací se do prostředí, které velmi dobře zná. Z krajské metropole Vysočiny kouč Luboš Urban před lety odešel za trenérskou štací do Prahy. Když podepsal roční smlouvu s druholigovou Jihlavou, prohlásil dnes už bývalý kouč prvoligových Bohemians Praha, že si angažmá ve svém mateřském klubu velmi váží.

Poměrně překvapivě jste spolu s asistentem Danielem Šmejkalem dokázali zachránit pražský tým v první lize. Přesto z klubu odcházíte. Už jste se s tím vyrovnal?

Když má tým fungovat po všech stránkách dobře, tak musíte mít dobré vztahy s vedením a ty jsme už mezi sebou neměli. Cítil jsem, že to chce po čtyřech letech změnu. Nechci ale, aby to v žádném případě vyznělo, že Jihlavu beru jako ústup ze slávy. Navíc, když trénujete profesionálně, tak si každé nabídky musíte vážit. Já si té jihlavské vážím moc. Ano, jdu společně s Danem trénovat druholigový klub, jenže za tu dobu, co jsem z Jihlavy odešel, se tu spousta věcí změnila k lepšímu. Tým hraje na špici tabulky, má výborné zázemí a do první ligy patří.

Takže se budete i v letošní sezoně prát o postup?


Porveme se o něj. Nečekejte ale ode mě, že budu vytrubovat do světa, že naším jediným cílem je první místo v tabulce. Chceme přesvědčit lidi, že naše hra má hlavu a patu, tím jich víc přilákat do hlediště. Co se postupu týče, tak chceme hrát nahoře. Fotbal je o bodech a když jich během podzimu nasbíráme 27 nebo víc, tak budeme ve hře.

Jenže na jaře se už dvakrát postupové ambice dotáhnout nepodařilo do finále. To vás nestraší?

Jestli chceme hrát o postup, tak musíme v domácím prostředí bodovat naplno. Na remízu před vlastními fanoušky hrát nemůžete, to je málo. Navíc z venku vždycky nějaké body dovezete. Musíme mít vlastní styl. Na domácím hřišti budu od hráčů požadovat aktivní pojetí a vysunutý presing.

Dobře, ale Jihlavě už dal sbohem brankář Vojáček, záložník Štohanzl i ostrostřelec posledních let Petr Faldyna. To vám vrásky na čele nedělá?

Byli to důležití hráči, ale my je musíme umět nahradit. Z HFK přišli Krutý a Korčián, připravuje se s námi i Matúš Minarech z třetiligového Znojma. Zatím jsem proto spokojený. Rozhodně nepanikařím. Jsem v kontaktu s vedením a počítám s tím, že se kádr bude doplňovat až do poslední možné chvíle.

Největší bolestí je v současné době záložní řada Vysočiny, souhlasíte?

V současné době nejvíc pracuji na získání hráče, takzvaného tvůrce hry. Potřebujeme konstruktivního záložníka s kopací technikou i hlavou, který naší hře dá řád a usměrní hru středu zálohy. Doufám, že se vše podaří uzavřít v nejbližších hodinách.

Brankářský post a složení obrany vás netrápí?

Máme tu Wintera. S ním jsem pracoval čtyři roky, ale hledám dalšího gólmana. Vrátil se Tulis, ale ten je v současné době zraněný, tím pádem nepoužitelný. Pak je tu Martin Štěpanovský, ale ten je pro mě obrovským otazníkem, teprve ho poznávám. Schází mi i typický levonohý obránce. Navíc tu není prakticky žádná konkurence na postu stopera. Prozradím, že mám rozpracovaného stopera z ligy, který o angažmá v Jihlavě má zájem. Myslím, že přinese kvalitu a hlavně i tu konkurenci. Jsem s ním domluvený. Jeho mateřský klub ale chce, aby se s ním připravoval dva týdny. Vzhledem k tomu, že jsem ho měl možnost trénovat, tak vím do čeho jdu. Nemůžeme si zkrátka dovolit, aby se opakovala situace, že když ze sestavy vypadne Michal Kadlec, tak defenziva začne najednou hořet.