Svoboda: Čeká nás opět boj o záchranu

Svoboda: Čeká nás opět boj o záchranu

Před sezonou na něj klubová generalita uvalila přetěžký úkol. Zachránit pro rezervu pražské Sparty druholigovou příslušnost. Složitou misi se trenérovi Zdeňkovi Svobodovi i přes nevydařený podzim podařilo splnit a juniorka Letenských se může v klidu připravovat na nadcházejí ročník v druhé nejvyšší soutěži v Česku.

Po podzimu ve vás asi byla hodně malá dušička, že se týmu podaří vyhnout sestupu...

Ale ne. Kvalitně jsme přes zimu potrénovali. Navíc kluci během podzimu zjistili, jaká vlastně druhá liga je. Poznali, že se s ostatními týmy dá hrát a podle toho to taky vypadalo. Na podzim předváděli naivní fotbal.

Čemu tu naivitu přičítáte?

Když hrajete druhou nejvyšší soutěž v Česku jako rezervní tým prvoligového mužstva, tak úloha mužstva v soutěži je jiná, než třeba u Jihlavy. My nebudeme nikdy hrát o nic jiného, než o záchranu, protože mistrovské zápasy hrajeme s dorostenci, kteří přicházejí a teprve poznávají, o čem ta druhá liga vlastně je. Na podzim sbírají zkušenosti. I proto podzim byl méně povedený, než odvetná část soutěže. Navíc, když už jsme třeba u té Jihlavy, tak my nemáme v sestavě lídra. Sestavu tvoří třeba osmnáctiletí kluci, kteří se teprve musí otrkat.

Na podzim jste měli v sestavě bývalého reprezentanta Pavla Mareše. Kdo jiný by měl být osobností mužstva?

Ano, Pavel Mareš během své kariéry posbíral hodně zkušeností. Otázkou ale je, jestli on byl tím dostatečným lídrem.

Přece jen byste ale letošní podzim chtěli odehrát jinak…

My jsme paradoxně nezačali vůbec špatně, protože v prvním kole jsme uhráli bezbrankovou remízu na Dukle. Ale když se na to podíváme celkově, tak určitě, nechtěli bychom se hned přišpendlit na chvost tabulky.

Hráči tréninkové dávky polykají zodpovědně?

Kdybych nebyl spokojený s tím, jak hráči k tréninku přistupují, bylo by to hodně špatné. Myslím, že kluci jsou natolik inteligentní, aby věděli, že když se jim bude dařit, mají možnost prosadit se do kádru prvoligového A týmu. Navíc sbírají ve druhé lize zkušenosti, které jim pomohou v jejich dalším rozvoji.

Minulé přípravné utkání s Čáslaví vám vrásky na čele nepřidělalo?

Ne, v žádném případě. Proč? Ano, prohráli jsme 2:3, když jsme pár minut před koncem zápasu vedli 2:0, ale o výsledku rozhodlo několik aspektů. Závěr utkání dohrávali mladí hráči. Navíc v té době už jsme byli v deseti, takže oslabení. Se Zenitem jsme se dohodli, že hráči, kteří už střídali, hrát znovu nebudou a my už na lavičce žádného jiného hráče neměli. Navíc beru to jako další přípravný zápas v řadě, kde konečný výsledek není až tak důležitý jako v samotných mistrovských zápasech.

V seriálu 2. liga pod lupou již vyšlo:

Ředitel Sokolova: Jirouše udržet nešlo!
Voženílek: Odchodem Zelenky ztrácíme!
Vítkovický Palička: Mohl jsem trénovat Jihlavu!
Urban: O postup do ligy se rvát budeme