Policie zatkla v Brně Pavla Mokrého!

Policie zatkla v Brně Pavla Mokrého!

[b]Aktualizováno ve 22:55.[/b] Policie dnes zadržela bývalého předsedu Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) a současného ředitele 1. FC Brno Pavla Mokrého, bývalého člena výkonného výboru ČMFS Václava Chválu a někdejšího náměstka ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Ladislava Malého. Jednoho z nich poté obvinila z krácení daně, hrozí mu pět až 12 let vězení. O koho jde, zatím není jasné. Mokrý ČTK řekl, že on obviněn nebyl.

K tématu vyšlo:

Mokrý: Šlo o záměrnou diskreditaci mé osoby
Mokrý není jediný fotbalový činovník s potížemi se zákonem

Případ souvisí s činností svazové společnosti Fotbal Trading a Mokrý potvrdil, že policisté šetří finanční záležitosti okolo vstupenek pro mistrovství Evropy v roce 2004. Podklady k vyšetřování musel dnes ráno odevzdat policistům také šéf ČMFS Ivan Hašek.

Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová ČTK řekla, že policie dnes v rámci prověřování možného krácení daně zadržela tři lidi, aby je vyslechla a vyzvala k dodání dokladů. Později ČTK informovala o tom, že jednoho z nich policisté obvinili. "Jedna ze zadržených osob obdržela usnesení o zahájení trestního stíhání," řekla Zenklová. Dodala, že obviněný bude stíhán na svobodě.

Informaci o zadržení Mokrého, potvrzenou majitelem klubu Romanem Prosem, zveřejnil zpravodajský server Sedmička.cz. Podle iDnes.cz byl druhým zadrženým Chvála, třetím pak podle Aktuálně.cz Malý. Advokát Mokrého Julius Kramarič informaci potvrdil.

Společnost Fotbal Trading založil podle obchodního rejstříku v roce 1992 ČMFS, který byl zároveň jejím jediným akcionářem. V současnosti je ovšem v likvidaci. Všichni tři byli podle obchodního rejstříku v minulosti členy představenstva firmy, Malý působil i ve funkci generálního ředitele.

"Ve statutárních orgánech této společnosti figurovalo devět osob, pět členů představenstva, tři členové dozorčí rady a jeden prokurista. A zadrženi byli pouze tito tři, což je zvláštní," uvedl k tomu Kramarič. Bližší informace k případu ale nesdělil.

Mokrý byl zatčen ráno ve svém brněnském bydlišti, ale po sérii výslechů nebyl podle svého vyjádření obviněn. Po propuštění se večer vrátil zpět do Brna, kde ve středu hodlá nastoupit zpět do svého současného zaměstnání ve fotbalovém klubu 1. FC Brno, kde je ředitelem. "Během dne se ukázalo, že moje jméno s vyšetřováním celého případu nesouvisí a už vůbec nesouvisí nijak s mým působením ve funkci předsedy fotbalového svazu," uvedl Mokrý po propuštění v rozhovoru s ČTK.

Nový předseda svazu Ivan Hašek na večerní tiskové konferenci uvedl, že ráno po příjezdu do sídla svazu na něj čekali policisté a požádali ho o materiály, které se týkaly vyúčtování EURA v roce 2004, co se týče vstupenek, letenek a pobytu osob v hotelu Peňa Longa v Portugalsku.

"Není to nic příjemného, ale mnoho k tomu říct skutečně nemůžeme. Každá taková kauza ale fotbal poškozuje. Chystáme vlastní audit, my chceme začít s čistým stolem a postavíme se ke všemu čelem," uvedl Hašek.

Místopředseda Jindřich Rajchl odmítl za výkonný výbor slova Mokrého advokáta Kramariče, který v rozhovoru pro idnes.cz naznačil, že kauza souvisí se mstou nového svazového vedení.

Policie dnes ráno kontaktovala i společnost Travel Service. "Vyžádala si od ní, coby smluvního leteckého dopravce ČMFS, některé dokumenty a seznamy cestujících v souvislosti s leteckou přepravou na evropský šampionát v roce 2004," sdělila ČTK mluvčí firmy Vlaďka Dufková.

Malého z funkce náměstka ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Malého odvolala v roce 2002 ministryně Petra Buzková poté, co kontrolní výbor úřadu prokázal nehospodárné využití prostředků v souvislosti s projektem Internet do škol.

V minulosti byl obviněn jiný bývalý předseda fotbalového svazu - František Chvalovský. Čelí obvinění z úvěrového podvodu.