Baník vyhrál nad Příbramí v infarktovém závěru

Baník Ostrava vyhrál v sobotním utkání 1. kola Gambrinus ligy nad Příbramí 2:1. První gól celé letošní sezony vstřelil domácí útočník Róbert Zeher, v závěru využila Příbram početní převahy, když vyrovnal Brazilec Cafú, ale v nastaveném čase rozhodl domácí Lukeš.

Několik desítek minut před začátkem utkání skrápěl trávník na Bazalech prudký déšť a tak fotbalisté obou týmů v úvodu bojovali především s kalužemi vody na trávníku. Míč se v nich často zastavoval a pro obrany tak hrozilo nebezpečí spíše z nečekaného pohybu míče.

V úvodu se však žádná výrazná chyba neurodila a navíc brzy přestalo pršet, vykouklo sluníčko a také trávník už byl vcelku regulérní. Domácí se snažili kombinačně prosadit do šestnáctky, hosté zase v brejcích zkoušeli své štěstí střelami zdálky. Jenže Borek mířil nad, Klesa zase vedle a Štochlova hlavička po centru také ze slibné pozice na malém vápně zamířila vedle.

Nejvýraznější příležitost prvního poločasu tak měl po Lukešově rohovém kopu ve 44. minutě ostravský stoper Bolf. Jeho hlavičku do brankářova protipohybu zachytil na brankové čáře v kleče tělem Fantiš. Domácí hráči i trenér Koubek se rozčilovali a dožadovali se pokutového kopu. Hostující hráč však podle všeho zahrál regulérně.

Oba trenéři po přestávce poslali do hry čerstvé hráče do ofenzivy. Domácího Mičolu nahradil Kraut a šikovného brazilského útočníka Rodrigueze překvapivě vystřídal Dort. V 53. minutě málem domácí prohrávali. Jediná nebezpečná kaluž, která na hřišti stále ztěžovala pohyb, donutila k chybě a podklouznutí obránce Tomašáka, Klesa si následně v pokutovém území obhodil Nevese, ale jeho střela slabší levačkou mířila jen vedle.

Naopak první gól utkání vstřelil Baník. Standardní situaci z půlky hřiště rozehrál Tomašák, odražený míč Lukeš rychle posunul na Ličku a ten nádherně uvolnil kolmicí mezi obránce Zehera, který proti Krbečkovi zachoval klid a obstřelil ho k levé tyči.

Příbram měla možnost k vyrovnání v 65. minutě, kdy Borek kopal trestný kop z hranice šestnáctky. Zvolil střelu skrz zeď. Míč sice prošel, ale brankář Buček si prostor za zdí pohlídal. Za další tři minuty mohl přidat pojistku domácího vedení mladík Kraut. Dostal ideální přihrávku od Zehera, ale tentokrát Krbeček vyběhl a obstřel na stejnou ruku si pohlídal.

Kraut byl v hlavní roli ještě jednou. V 75. minutě dobíhal rozehrávajícího Šmejkala, tomu míč utekl a ve skluzu odkopl míč a zarazil se o stojícího Krauta. Obránce Šmejkal zařval bolestí a rozhodčí Kocián na radu pomezního Wilczka překvapivě vytáhl pro domácího útočníka druhou žlutou kartu a následně i červenou. Zápas tak Baník dohrával v deseti a musel usilovně hubené vítězství bránit. V 88. Příbram vyrovnala, když chybu udělal při centru brankář Buček, Klesa vrátil míč před branku a Brazilec Cafú hlavičkou srovnal.

Baník se ale šťastně přeci jen dopracoval k vítězství. Lukeš kopal ze 40 metrů trestný kop a ten propadl houštinou těl až k zadní tyči. Domácí kapitán tak rozhodl o zisku tří bodů.

1. kolo první ligy:

Baník Ostrava - 1. FK Příbram 2:1 (0:0)
Branky: 56. Zeher, 90.+1 Lukeš - 89. Cafú. Rozhodčí: Kocián - Wilczek, Marek. ŽK: Kraut, Marek, Varadi, Zeher - Šmejkal, Cafú, Fantiš, Klesa. ČK: 75. Kraut - 90.+2 Šmejkal. Diváci: 6166.

Ostrava: Buček - Zawada, Bolf, Neves, Tomašák - Marek - Varadi, Lukeš, Lička, Mičola (46. Kraut) - Zeher (90. Metelka). Trenér: Koubek.

Příbram: Krbeček - Šmejkal, Müller, Štochl, Pleško - Klesa, Tarczal (64. Cafú), Rodrigues (46. Dort), Borek, Fantiš (74. Pilík) - Huňa. Trenér: Marko.