2. kolo otevře pražské derby

2. kolo otevře pražské derby

První fotbalová liga má už v pátek na programu úvodní zápas druhého kola, když se od 19 hodin v Generali Areně utká v pražském derby Sparta s Bohemians 1905.

Sparta jde do derby po skvěle odehrané domácí bitvě ve třetím předkole Ligy mistrů s Panathinaikosem Atény (3:1). Zápas si užili i fanoušci a dobrou atmosféru čeká trenér Sparty Jozef Chovanec i tentokrát. "Jako trenér jsem ohromně rád, když je u nás na tribunách takové rušno, jako bylo při utkání s Panathinaikosem. Vytváří to pevnou vazbu mezi týmem a sparťanskými příznivci. Hráči pak cítí větší odpovědnost. Věřím, že podobnou atmosféru vytvoří naši fanoušci i při utkání s Bohemians 1905. Jsme rádi za každého diváka," zve fandy do ochozů Chovanec.

Na třetí předkolo Ligy mistrů teď prý ale na Letné nikdo nemyslí, všechny zajímá jen blížící se derby s Bohemians 1905, kde chce Sparta vybojovat tři body. "V pátek odehrajeme již třetí soutěžní utkání sezony, přesto bych si ještě netroufl říct, že tým je už ideálně připravený. Přišli noví hráči, kteří potřebují jistou dobu na aklimatizaci. My na ně nebudeme spěchat. Příprava byla letos specifická, kratší než obvykle. Mužstvu bude ještě trvat, než se optimálně sehraje, ale i proti Bohemians 1905 se budeme snažit prosadit aktivní hrou," říká Chovanec.

Ten dobře ví o kvalitách mužstva z Vršovic. "Je to velmi houževnatý tým, i kvalitnějším soupeřům se dokáže vyrovnat díky disciplinovanosti a velké píli. Pražské derby má vždycky velký náboj," dodává kouč Sparty, jenž nemůže pro zápas počítat s pěti fotbalisty. Ze hry je Patrik Berger (poranění kolene), Juraj Kucka (rekonvalescence po operaci kolene), Jiří Kladrubský (rekonvalescence po operaci křížových vazů), Václav Kadlec (rekonvalescence po výronu v kotníku), Jan Holenda (výron v kotníku).

Očekává se vysoká návštěva


Pro nováčka z Vršovic bude derby na Letné velkým svátkem. "Jsme si vědomi síly Sparty. Budeme sázet na náš osvědčený styl. Sparta je favorit, my jedeme bojovat za Bohemku," říká před zápasem Pavel Hoftych, trenér Bohemians 1905.

Vršovický tým se bude moci v derby spoléhat na tradiční podporu fanoušků. "Očekáváme, že nás v kotli bude povzbuzovat přes dva tisíce fanoušků, další pak na ostatních tribunách," tvrdí Lukáš Přibyl, ředitel Bohemians 1905. "Fanoušci mají o utkání velký zájem a zápas bude určitě provázet skvělá atmosféra umocněná tím, že na stadionu Sparty již nejsou ploty a diváci budou s hráči v přímém kontaktu podobně jako v Ďolíčku," dodává Přibyl.

Sparta remizovala na startu ligy v Teplicích 0:0, Bohemians 1905 v prvním kole uhráli doma bezbrankovou remízu s Brnem. "Musíme zlepšit ofenzivu a navázat na odhodlání z prvního zápasu. Bojovnost, nasazení a agresivita musí být základem našeho výkonu i na Letné," zdůrazňuje kouč Bohemians. Chybět bude stále zraněný útočník Milan Škoda, který ale od nového týdne již začne trénovat s mužstvem. "Stav jeho třísla po operaci je již lepší, už by měl jít do normálního tréninku," dodává kouč. K dsipozici už by naopak mohl být levý záložník Ferenc Róth.

Poslední pražské derby se Spartou skončilo ve Vršoivicích remízou 0:0. "Sparta má formu, my se budeme snažit jí cestu za třemi body znepříjemnit. Máme dvě výhody – fanoušky a odhodlání. Na to musíme spoléhat," dodává kouč Pavel Hoftych.