Olomouc excelovala ve Skotsku

Hráči Sigmy Olomouc vyhráli po výborném výkonu čtvrteční utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti skotského Aberdeenu 5:1. Góly padaly jen ze standardních situací a Hanáci mají před domácí odvetou (6. srpna) výbornou výchozí pozici k postupu do play off o základní skupinu Evropské ligy.

Olomoučtí začali zápas na Pittordie Stadium velice aktivně. Už v úvodu se snažili o nátlakovou kombinační hru a častou střelbu. Po několika standardních situacích se ve 13. minutě zastřeloval Hubník, ale domácí brankář Langfield jeho povedenou střelu stihl vyrazit. Olomouci k vedení pomohla standardní situace. Otepka v 18. minutě nacentroval z rohového kopu, Janotka na přední tyči míč prodloužil a Hubník podobně jako před týdnem v Reykjavíku otevřel skóre zápasu.

Jenže po gólu Hanáků přebrali domácí na moment iniciativu a po neproměněné šanci Fostera srovnali z trestného kopu, který ve 23. minutě proměnil přesnou střelou k tyči levý obránce Mulgrew. Od té chvíle se hrál oboustranně útočný zápas, obě mužstva se snažila přidat další gól. Ale do poločasu už se to žádnému ze střelců nepodařilo.

Čtyři góly ve druhém poločase

Začátek druhé půle byl z obou stran opatrnější, ale přesto se brzy opět začal hrát zásluhou obou mužstev útočný fotbal. Po několika akcích aktivního Mulgrewa se opět začala osmělovat Olomouc a šla za vítězstvím. V 64. minutě se záložník Bajer po faulu na útočníka Petra postavil k přímému kopu a dostal Sigmu do vedení. Psychická pohoda Hanáků pokračovala i v dalších minutách, kdy Petr pěknou střelou zvýšil vedení na 3:1.

Sigma Olomouc dovedla zápas v poklidu k cenné výhře, v závěru přidal čtvrtý gól střídající útočník Ordoš, v posledních minutách ještě Bajer nastřelil břevno a nakonec přidal pátý gól tvrdou střelou Hořava. Olomouc tak vítěznou sérii natáhla v úvodu sezony už na tři zápasy. Po výhře na Islandu nad Framem Reykjavík a v ligové soutěži na Strahově proti Bohemians vyhrála i třetí zápas v řadě venku. Před odvetou za týden v Olomouci tak má blízko do dalšího kola, jímž je play off o základní skupinu.

FC Aberdeen - SK Sigma Olomouc 1:5 (1:1)

Branky: 23. Mulgrew - 18. M. Hubník, 64. Bajer, 67. Petr, 81. Ordoš, 90. Hořava. Rozhodčí: Laperriere - Hidber, Lanz (všichni Švýc.). ŽK: Foster - Janotka.

FC Aberdeen: Langfield - Considine, McDonald, Foster, Mulgrew - D. Young, Kerr, Aluko (74. Paton) - Mackie (61. Maguire), L. Miller, S. Duff. Trenér Mark McGhee.
Sigma Olomouc: Drobisz - Rossi, Dreksa, Škerle, Onofrej - Bajer, Hořava - Otepka (58. Kaščák) - Janotka, M. Hubník (84. Heidenreich), Petr (74. Ordoš). Trenér Zdeněk Psotka.