Bitva na Moravském poli bez vítěze

Hráči Baníku Ostrava remizovali v pondělní dohrávce 5. kola Gambrinus ligy s Brnem 1:1. Neprůstřelnost Brňanů v nové sezoně ukončil už ve 4. minutě ranou z voleje domácí Mario Lička, ve druhé půli vyrovnal střídající Brazilec Dalmo.

Baník předchozí dva domácí zápasy vyhrál, Brno zase ještě v této sezoně nedostalo gól. Minimálně jedna z těchto sérií musela v pondělí na ostravských Bazalech skončit. Už ve 3. minutě se pokoušel ukončit Burešovu neprůstřelnost domácí útočník Zeher. Vnikl do šestnáctky kolem Dvorníka, ale akci zatáhl až k brankové čáře a odtud už musel jen centrovat. Jenže o minutu později po standardní situaci zacentroval z pravé strany domácí kapitán Lukeš, na zadní tyči zůstal osamocen Lička a z voleje levačkou Bureše prostřelil. Baník vedl 1:0 a Brno přišlo o letošní neprůstřelnost.

Gól domácí aktivitu ještě zvýšil a brněnskou záložní řadu Baník jasně přehrával. Pokoušel se o častou střelbu zpoza šestnáctky, aktivní byl zejména Zeher. V 38. minutě se před brněnským pokutovým územím odrazil míč právě k Zeherovi, ten naznačil střelu, zbavil se tří obránců a po vniku do šestnáctky měl brankář Bureš s jeho ranou hodně práce. Do přestávky už však domácí ze své převahy další gól nevytěžili.

Do druhého poločasu poslal brněnský kouč Beránek do hry urostlého brazilského útočníka Dalma a výkon hostů šel rázem nahoru. Útočníci Brna zvýšili aktivitu a především důraz. Nejprve nebezpečně hlavičkoval Dalmo, ale jeho pokus mířil kousek vedle. V 51. minutě si stahoval vysoký míč brankář Buček a útočník Rabušic do něho velice tvrdě vletěl. Domácí gólman sice po ošetření pokračoval, ale byl stále otřesen a po šesti minutách raději pustil do hry náhradníka Baránka.

Brňané dál zvyšovali svou aktivitu. Když v 72. minutě přišel na hřiště špílmachr Polách, tak si prvními dvěma doteky zpracoval po zemi rozehraný rohový kop a třetím kontaktem poslal míč přesně na hlavu Dalma a robustní Brazilec srovnal. Vzápětí udělal před vlastní šestnáctkou chybu v rozehrávce Lička a kdyby váhající Rabušic včas přihrál Dalmovi, mohl Brazilec strhnout vedení na stranu hostů. V závěru se sice ještě Baník snažil vstřelit vítězný gól, ale Brno už ho do výraznějšího tlaku nepustilo.

FC Baník Ostrava - 1. FC Brno 1:1 (1:0)
Branky: 4. Lička - 72. Dalmo. Rozhodčí: Kovařík - Zlámal, Dobrovolný. ŽK: Dalmo, Křižko (oba B). Diváci: 8733.

Baník Ostrava: Buček (57. V. Baránek) - Zawada, Neuwirth, Bolf, Tomašák - Lukeš, Řezník, Lička - Varadi (73. Strnad), Zeher, Mičola (82. Kraut).
Brno: Bureš - Križko, Dvorník, Jílek, Dřížďal - Léo (90+4. Smutný), Mareček, Dostálek (72. Polách), Lira (46. Dalmo) - Rabušic, T. Došek.