Sigma nakonec vybojovala remízu

Hráči Sigmy Olomouc remizovali ve čtvrtečním odvetném utkání 4. předkola Evropské ligy s Evertonem 1:1. Po prohře v Liverpoolu 0:4 nebylo o postupu anglického týmu pochyb, přesto Hanáci vybojovali alespoň remízu.

Po týden staré prohře 0:4 v Goodison Parku neměla Sigma Olomouc v domácí odvetě příliš šancí bojovat o postupový výsledek. Přesto trenér Psotka sliboval boj o výhru a snahu o rychlý gól, který by mohl zápas ještě malinko zdramatizovat.

Olomouci úvod utkání vyšel stejně jako před týdnem v Liverpoolu. Už v 7. minutě se po hrubce stoperů anglického týmu řítil do šance útočník Petr, ale před pokutovým územím ho faulem zezadu zastavil pravý obránce Hibbert a po správně udělené červené kartě musel ze hřiště. Následný trestný kop zahrával Bajer, kopl jej výborně, ale poslal míč jen do břevna Howardovy branky.

Po vyloučení měla Olomouc před sebou téměř celý zápas proti deseti hráčům soupeře. Měla okamžitě velkou převahu, ale pouze před pokutové území Evertonu, tam její akce brzy končily. Naopak anglický tým mohl vstřelit gól v 18. minutě. Pienaar směřoval přízemní centr do šestnáctky, ale naštěstí pro Olomouc Jo na malém vápně na míč nedosáhl.

Ve 25. mohla jít do vedení Sigma. Hořava po rohovém kopu napálil odražený míč kousek vedle pravého horního rohu Howardovi branky. K vedoucí brance Sigmy chybělo málo. Další převaha Hanáků byla v prvním poločase hodně planá.

Naopak minutu před přestávkou se nechal hloupě obehrát u postranní čáry zkušený Onofrej a Osman pronikl až k pokutovému území, kde našel trestuhodně neobsazeného Pienaara. Jihoafrický záložník jedním dotekem míč zpracoval a druhým jej poslal bezpečně do sítě.

Ve druhém poločase vzruchu před oběma brankami ubylo. Sigmu gól do šatny zmrazil a Everton dále kontroloval jasný postup do základní skupiny soutěže. Olomouci chyběla hlavně větší kreativita kolem pokutového území soupeře. Tam invence Hanáků končila, a proto Evertonu stačil kompaktní obranný blok k tomu, aby se útočné snažení domácích pohlídal.

V poslední čtvrthodině se rozhodla Olomouc střídáním daleko více riskovat směrem dopředu a deset minut před koncem se to vyplatilo. Po rozehrání trestného kopu Otepkou do strany napálil míč k tyči další střídající hráč Šultes a bylo srovnáno. Vyprodaný Andrův stadion nakonec ocenil i získaný bod, přestože olomoučtí fotbalisté pro letošek v evropských pohárech skončili.

SK Sigma Olomouc - FC Everton 1:1 (0:1)
Branky: 80. Šultes - 44. Pienaar. Rozhodčí: Fautrel - Harchay, Gringore (všichni Francie). ŽK: Onofrej - Gosling, Jo. ČK: 7. Hibbert (Everton). Diváci: 10 212 (vyprodáno).
První zápas 0:4, do základní skupiny Evropské ligy postupuje Everton.

Sigma Olomouc: Lovásik - Rossi, Dreksa, Škerle, Onofrej - Kaščák, Bajer (73. Otepka) - Hořava - Janotka (73. Šultes), Ordoš, J. Petr (84. Štěpán). Trenér: Zdeněk Psotka.

Everton: Howard - Hibbert, P. Neville, Yobo, Baines - Osman (66. Wallace), Gosling, Rodwell, Fellaini, Pienaar (66. Baxter) - Jo (76. Yakubu). Trenér: David Moyes.