Sparta přišla o tři body penaltou v závěru

Prvním soupeřem Sparty v základní skupině Evropské ligy byl holandský PSV Eindhoven. Klub, kde strávil část své hráčské kariéry i sparťanský trenér Jozef Chovanec, přijel do Prahy v nejsilnějším složení a se stejným cílem, se kterým do utkání vstupovali sparťané - ziskem tří bodů. Report ze zápasu přinesl sparťanský web.

Výsledky Evropské ligy

V sestavě domácích došlo oproti posledním utkáním hned ke třem změnám. První z nich byla vynucená - Manuela Pamiče, pykajícího za žluté karty, nahradil na levé straně obrany Niklas Hoheneder. Do základní jedenáctky se vrátil poprvé od utkání s Panathinaikosem uzdravený útočník Jan Holenda a na místě defenzívního záložníka vystřídal Denise Kovbu další z rekonvalescentů, Luboš Hušek.

Již ve čtvrté minutě si Jan Holenda ukázal, kam chce od Igora Žofčáka dostat přihrávku. Slovenský záložník jeho přání vyslyšel a vysoký forvard následně krásnou střelou levačkou jen o několik centimetrů přestřelil branku. Následně se hrálo dlouhé minuty spíše ve středu pole, aniž by se jeden či druhý tým dostal do vážnější šance. Za hráče v rudém se tak ve 23. minutě připomněl opět Jan Holenda, jenž se probil přes obránce, ale poté zamířil opět nad.

Na druhé straně se dostali po špatné přihrávce Luboše Huška do nadějné šance i Nizozemci, Dzsudzsak naštěstí pálil po rychlém brejku těsně vedle pravé tyče. Hned z protiútoku přišla dosud největší šance utkání, když Martin Zeman z levé strany krásně vypálil a švédský reprezentant Anders Isaksson musel předvést svojí extratřídu a vyboxovat míč na rohový kop. V závěru poločasu nevyužili nabídnuté přímé kopy z nadějných pozic Martin Zeman a Igor Žofčák a do kabin se tak šlo za stavu 0:0.

Úvod poločasu druhého obstarala zřejmě největší šance PSV v dosavadním průběhu utkání. Lazovičův střílený centr z trestného kopu prolétl jen těsně vedle levé tyče branky, střežené Jaromírem Blažkem. Na druhé straně kontroval krásnou akcí Kamil Vacek, po jehož přihrávce se na hranici pokutového území uvolnil Bony Wilfried, ale následnou střelu poslal těsně nad horní tyč.

Po hodině hry přišla série tři velkých šancí domácích. Nejprve trefil po centru Igora Žofčáka Jan Holenda křížnou hlavičkou tyč Isakssonovi branky, v následné dorážce neuspěl Kamil Vacek a hektické desítky vteřin zakončila Bonyho střela z dálky, která prosvištěla okolo tyče. Hráči PSV na sebe opět upozornili v 70. minutě, kdy si na centr z přímého kopu naskočil na zadní tyči Manolev a svoji hlavičkou neminul tyč o mnoho.

Zato na druhé straně v 76. minutě udeřilo. Do vedení se sparťané dostali po centru Martina Zemana, na který si naskočil Roman Hubník a z těsné blízkosti s pomocí odrazu míče o zem překonal Isakssona. Vedení bohužel domácím nevydrželo dlouho, hned v 81. minutě se v pokutovém území Sparty prosadil nehlídaný Reis a přízemní ranou vyrovnal.

Ani to ale sparťany nezlomilo a v 87. minutě je po přihrávce střídajícího Václava Kadlece přiblížil k zisku tří bodů přesnou střelou do protipohybu gólmana Martin Zeman. Na odpověď proti velmi přísně nařízené penaltě a druhé trefě Reise v nastaveném čase se ovšem svěřenci Jozefa Chovance již nezmohli a s PSV Eindhoven tak remizovali 2:2.