Ve 2. lize se bojuje o každého diváka

Kluby ve 2. lize řeší nečekaný problém - prázdné tribuny. Situace už došla dokonce tak daleko, že návštěvnost některých stadionů se dá srovnávat s duely na úrovni krajského přeboru. Kompletně odehrané deváté kolo je toho důkazem. Příklad? Zápas pražské Dukly s Vítkovicemi si v pátek nenechalo ujít jen 356 nejvěrnějších diváků!

Ve 2. lize se bojuje o každého diváka
Stánek na Julisce přitom podle oficiálních údajů pojme až 29 tisíc lidí. Při takové rozloze ochozů se návštěva sotva přesahující 350 diváků ztratí doslova jako nit v kupce sena. Vedení pražského celku se s mizivou návštěvností svých duelů potýká dlouhodobě. Příliš nepomohlo dokonce ani to, že diváci měli loni na všechny domácí zápasy v rámci jara vstup zdarma.

„Snažíme se pro naše příznivce vytvářet různé akce, abychom je na Julisku nalákali ve větším měřítku, než doposud. Moc se nám to nepovedlo, ale v naší snaze budeme pokračovat,“ říká k tomu odhodlaně v nedávném rozhovoru pro eFotbal generální ředitel Pražanů Petr Voženílek.

Něco málo přes čtyři stovky diváků se přišlo podívat na duel Zlína s Karvinou. Jenže tým z metropole Slovácka hrál zápas proti nováčkovi v kunovickém vyhnanství, a to kvůli rekonstrukci travnaté plochy na svém stadionu. Jinak mohou být ve Zlíně s návštěvností spokojení.

Pak jsou ovšem také zápasy, kam když na tribuny přijde 530 diváků, tak zaplní více než půlku kapacity stadionu. Přesně tohle se stalo o víkendu v Hlučíně, kam přijela žižkovská Viktorka. Jenže pořádnou ránu do statistik druholigové návštěvnosti udělají hned v příštím kole v Opavě, kde bude v kolonce počet diváků svítit slovo: nula.

Slezský klub byl potrestán za výtržnosti svých fandů v pohárovém zápase s Ostravou pokutou ve výši 300 tisíc korun a uzavřením hřiště pro příznivce na příští dva domácí duely. „V Jihlavě to byl pro nás zápas s fanoušky, protože už v příštím kole jsme bez nich. Snad ani nemusím říkat, jak velká je to pro nás ztráta,“ lituje kouč Slezanů Radoslav Látal.

Nejhorší průměr v návštěvnosti svých zápasů mají momentálně na chvostu tabulky krčící se Vítkovice. Jejich měření si s Mostem v osmém kole přišlo zhlédnout pouze 260 diváků. Kapacita Městského stadionu přitom pojme více než 2900 diváků.

U vytržení z návštěvy jednotlivých zápasů nejsou ani v Jihlavě. „Jsem rád, že diváků přišlo víc než minule, ale že by tu byla bouřlivá atmosféra, to se tedy říct nedá,“ vrací se k pátečnímu duelu právě s Opavou kouč Vysočiny Luboš Urban. Závěrem dodává: „Musíte vstřelit gól, abyste diváky nabudili. Stejného názoru je i gólman Vysočiny Václav Winter. „Fotbal před prázdnými tribunami nebaví nikoho, takže jsme rádi, když přijde co nejvíc lidí. Úplně nejraději bychom ale byli, kdyby tu bylo pořád plno,“ podotýká nakonec.