Slavia prohru s Lille neodčinila a v derby prohrála

Kultovní zápas českého fotbalu, nejtradičnější a největší 270.derby pražských "S", které bylo součástí 10. kola I. ligy, skončilo v pondělí večer na půdě Slavie v Edenu vítězstvím Sparty 1:0. Rozhodující branku dal ve 28. minutě Wilfried a daleko útočnější Slavia nedokázala výsledek zvrátit.

K tématu si také můžete přečíst:

Kouč Jarolím se po prohře v derby necítí ohrožen
Hubník: Řepa si do toho mluvit nenechá
Šenkeřík: V krizi určitě nejsme!

Slavnostního výkopu nejslavnějšího českého derby se zhostil v Edenu bývalý hráč Slavie a vicemistr světa z roku 1962 v Chile Josef Kadraba. Ale do přestávky mu jeho pokračovatelé příliš radosti neudělali. Byli sice od počátku útočnější, jejich akce před velkým čtvercem byly nebezpečnější, ale řízná obrana Sparty dokázala všechny hrozby před brankářem Blažkem zlikvidovat. Pohříchu i za poměrně zřetelné asistence rozhodčího Jiřího Jecha, jenž byl benevolentní při zákrocích sparťanů na útočící slávisty.

Asi po dvaceti minutách začala Sparta hru vyrovnávat a měla první větší šanci. Krajčík však probíjejícímu se Wilfriedovi míč v poslední chvíli ukopl. Ve 28. minutě však obrana Slavie i brankář Vaniak udělali chybu, když špatně reagovali na centr Kaloudy. Po míči tedy šel poněkud dezorientovaný záložník Ragued a hlavičkoval na vlastní bránu, čímž přiměl Vaniaka k mimořádnému zákroku. Ale brankář Slavie balon vyrazil k neobsazenému Wilfriedovi, a ten skóroval.

Slávisté mohli vzápětí vyrovnat, ale Šenkeřík, jenž se neustále pošťuchoval s Řepkou, netrefil branku. Fotbal měl poměrně vysoké tempo, o něž se starali především domácí červenobílí. Velmi slibně vypadal ve 37. minutě sólový nájezd Milana Černého, který šel mezi dva obránce Sparty, ale zbytečně se pustil do souboje s jedním z nich a o míč přišel.

Akce Sparty měly však větší efekt. Ve 43. minutě mohli hosté zvýšit na 2:0. Bělorus Kovba si naběhl na dlouhý aut a nikým neobtěžován hlavičkoval těsně vedle tyče po Vaniakově pravé ruce.

Slavia přišla po přestávce na hřiště se zjevným úmyslem náporem Spartu zatlačit a co nejdříve vyrovnat. Měla sice ve 47. minutě velkou šanci, v níž brankář Blažek odzbrojil Černého zákrokem na hraně penalty, ale pak hosté okamžitě přešli na presinkovou taktiku a také pěkně přitvrdili. Atmosféra na hrací ploše začala být podrážděná. Postupně byli ošetřováni mimo hrací plochu domácí Belaid po ráně od Hohenedera, potom sparťané Wilfried a Kušnír, ale všichni se vrátili do hry.

Slavia však v náporu neumdlévala. V 65. minutě byla k vyrovnání velmi blízko. Belaid trefil z trestného kopu břevno, míč se odrazil do skrumáže a z ní se snažil míč protlačit do brány Šenkeřík. Obránci Sparty však nakonec ukopli na roh. Ve skrumáži skončila i rána Vasiljeviče a při průniku neuspěl ani Černý.

V 75. minutě sáhl trenér Slavie Karel Jarolím k velkému trumfu - poslal na hřiště šestatřicetiletou legendu Vladimíra Šmicra. Ten se okamžitě zapojil stoprocentně dohry a Sparta se zhruba čtyři minuty nemohla dostat dál jak na pět metrů od své šestnáctky. Během pouhých čtyř minut Jarolím střídal ještě dvakrát a Slavia vsadila všechno na útok. Sparta dohrávala pod obrovským tlakem, unikla vyrovnání po šancích Šenkeříka a Šmicra, ale nakonec vítězství ubránila. V nervózním závěru byl z lavičky v 88. minutě vykázán trenér Sparty Jozef Chovanec za protesty proti výrokům rozhodčího a údajně přitom na hřiště hodil plastovou láhev. V posledních okamžicích měla dvě příležitosti i Sparta. Z gólových pozic však Hušek trefil Vaniaka a střídající Prudnikov branku minul.

SK Slavia Praha - AC Sparta Praha 0:1 (0:1)
Branka: 28. Wilfried. Rozhodčí: Jech - Filípek, Mencl. ŽK: V. Kadlec, Hoheneder, Holenda, Kušnír (všichni Sparta). Diváci: 19 370.

Slavia Praha: Vaniak - Krajčík, Suchý, Vomáčka, Hubáček - M. Černý (79. Vlček), Vasiljevič (75. Šmicer), Ragued, Hloušek - Belaid (75. Grajciar) - Šenkeřík.
Sparta Praha: Blažek - Kušnír, R. Hubník, Řepka, Pamič - Vacek, Hušek, Kovba (46. Hoheneder), Kalouda - V. Kadlec (82. Holenda), Wilfried (90. Prudnikov).