Plán Čechů: Zdolat Polsko a věřit Slovensku

Plán Čechů: Zdolat Polsko a věřit Slovensku

Naděje na baráž, nebo definitivní konec nadějí. A také jedné úspěšné éry české reprezentace. Už v sobotu bude jasno, která z možností bude pravdivá. Tým trenéra Ivana Haška nemá postup do baráže ve svých rukou. Musí totiž spoléhat i na výpomoc Slovenska.

Slováci se mohou těšit z nejlepší výchozí pozice. Stačí jim pouhý bod k tomu, aby mohli oslavovat přímý postup na mistrovství světa, které se koná v Jihoafrické republice. Také Slovinci jsou na tom lépe než my. V případě jejich výhry na půdě týmu Vladimíra Weisse český tým ztratí definitivně naději na postup do listopadové baráže.

Co se tedy musí stát, aby Česko dobylo kýžené druhé místo? V první řadě je nezbytné porazit v domácím duelu Polsko. A stejně tak doufat, že Slovinci neporazí Slováky. Dalším nutným krokem je pak tříbodový zisk z duelu proti Severnímu Irsku.

Ani teď však není zdánlivě vyhráno. V případě, že Slovinci vybojují se slovenským národním týmem remízu, přičemž se počítá s jejich výhrou a vylepšením skóre v posledním zápase nad San Marinem, měli by při splnění výše uvedených podmínek stejně bodů jako Česko. A pak by rozhodovalo právě skóre (momentálně mají Češi i Slovinci stejný rozdíl +9). Nejideálnější variantou by tak byla výhra Slovenska.

Už v sobotu čeká na Letné český národní tým první krok - zápas proti Polsku, v němž musí Rosický a spol. naplno bodovat. Poláci však rozhodně nepřijedou do Prahy odevzdaní, přestože jejich šance na postup do baráže se pohybují jen v teoretické rovině.

Historické hledisko od dob vzniku samostatné České republiky hovoří pro soupeře české reprezentace. Oba celky proti sobě nastoupili od roku 1993 celkem čtyřikrát, přičemž třikrát z trávníku odcházeli jako vítězové hráči Polska. Naposledy se tak stalo v kvalifikačním utkání o účast na MS 2010, kdy české mužstvo podlehlo Polákům v Chorzówě 1:2. Podaří se Haškovým svěřencům vylepšit bilanci a uchovat si naději na postup na světový šampionát?