Sparta zachraňovala bod na poslední chvíli

Sparta v sobotním zápase 15. kola Gambrinus ligy zachránila doma bod proti Příbrami z podezřelé penalty v 90. minutě. Tragický podzim mistra nebere konce. Už nyní je jisté, že jediný tuzemský účastník Ligy mistrů přezimuje ve spodní části tabulky.

V rozháraném a nehezkém zápase hráli důležitou roli rozhodčí. V nepříjemném počasí chvílemi vypadali, jako by měli oči sněhem zaváté. Už v 5. minutě se prosmýkl mezi domácími stopery Petrášem a Petroušem příbramský útočník Mendy, který ostrý souboj neustál a skončil na zemi. Rozhodčí Jech však zřejmě zasloužené volání hostů po penaltě nevyslyšel a zadělal si tak na velmi špatnou známku 3,5.

Sparta se po ospalém úvodu vybičovala k větší aktivitě po sérii standardních situací, které přinášely závary před Pařízkovou brankou. Příbramský gólman už byl dvakrát překonán, mohl se však spolehnout na pomoc svých zadáků. Nejprve odrazil z čáry Slepičkovu střelu Penner, o chvíli později naložil stejně s Doškovým pokusem Mácha. "Za normálního stavu musíte vést 2:0 a je po zápase. Jenže my v normálním stavu nejsme. S přibývajícím časem naše nervozita rostla," všiml si sparťanský trenér STANISLAV GRIGA.

Dvojnásobnou křivdu cítila Příbram ve 21. minutě. Otepka marně reklamoval údajnou Petroušovu ruku v pokutovém území a Sparta si navíc z protiútoku vypracovala stoprocentní šanci. Došek, stojící v ofsajdem hodně zavánějícím postavení, však po Poláčkově přihrávce Pařízka neprostřelil.

Příbramská pomsta chutnala sladce. Po nevinném souboji Haška s Mendym daroval nepřesný sudí Jech hostům přímý kop. Z toho se po Formánkově přiťuknutí hlavou prosadil prudkou ranou Riegel, jemuž sparťanský stoper Petrouš zcela v duchu podzimní tradice poskytl nevídaně mnoho prostoru. Sparta upadla do herní deprese, kterou umocňovaly jednoduché ztráty míče a sílící pískot hrstky diváků. Jak hluboko obhájce titul klesl, dokumentoval i fakt, že slibný trestný kop zahrával stoper Petráš. Samozřejmě nastřelil zeď… "Hra Sparty upadala. Věděli jsme, že není v pohodě a chtěli jsme toho využít," neskrýval příbramský kouč PAVEL TOBIÁŠ.

Domácí zahazovali i vyložené šance

Po přestávce pokračovalo husté sněžení i sparťanská marnost. Přesto domácí mohli a měli vyrovnat. Pergl trošku krkolomně přešel přes tři soupeře a hezkou uličkou uvolnil Slepičku, jehož střelu však Pařízek vyrazil. V ještě jasnější příležitosti se po rychlém protiútoku a Slepičkově asistenci zjevil Došek, jenže netrefil branku. "I když nehrajete dobře a máte takové šance, měli byste vyhrát," tvrdil Griga.

Domácí trenér střídal defenzivní typy útočnými, jenže ani publikem vzývaný Šimák hru Sparty neurovnal. "Hráči Příbrami dvacet minut z druhého poločasu proleželi. Nemohli jsme se dostat do tempa," posteskl si Griga. Když už vše směřovalo k vítězství Příbrami, slitoval se nad hostiteli arbitr Jech a kontakt mladičkého útočníka Jeslínka s obráncem Buryánem posoudil jako penaltový zákrok. Pařízek směr Petrášovy střely vystihl, jenže z branky ji nevychýlil. "Ztratili jsme dva body, ale musím vidět i náš výkon. A ten byl velmi dobrý," konstatoval Tobiáš. Griga řeči o boji o záchranu odmítl. "Díváme se spíš, jak nám utíkají soupeři před námi," pronesl.

Výsledek:

Sparta Praha – Marila Příbram 1:1 (0:1)
Branky: 90. Petráš z penalty - 26. Riegel. Rozhodčí: Jech – Filípek, Košec. ŽK: 16. Pergl, 71. Libor Došek – 9. Mácha, 45. Mendy, 86. Penner, 90. Navrátil, 90. Otepka. Diváků: 3039.

Sparta: Blažek – Pergl (61. Šimák), Petrouš (82. Jeslínek), Petráš, Michal Kadlec II – Zdeněk Pospěch, M. Hašek (74. Herzán), Lukáš Zelenka, Poláček – Libor Došek, Slepička.
Příbram: O. Pařízek – Buryán, Mácha, Formánek, Penner – Otepka (90. P. Hašek), Riegel, Koloušek, Čupr – Stracený, Mendy (80. Huňa, 90. Navrátil).

[ 3.12.2005 - Jakub Konečný/Hattrick. Foto: ČTK ]