Slavia o deseti vyválčila cenný bod

Hráči pražské Slavie remizovali ve čtvrtek večer na svém stadionu v Edenu ve čtvrtém utkání skupiny B Evropské ligy se španělským týmem Valencia CF 2:2. Branky dali ve 22. minutě Joaquín z penalty a ve 47. minutě ranou z dálky Maduro, za Slavii srovnali 79. minutě Janda a v 82. minutě Grajciar.

Slávisté potřebovali toto utkání vyhrát, aby mohli ještě pomýšlet na jarní druhou fázi soutěže, do které postoupí 24 klubů ze skupin Evropské ligy a 8 týmů ze třetích míst základních skupin Ligy mistrů. Trenér Karel Jarolím udělal v sestavě několik důležitých změn. Na post stopera zařadil Čelůstku a Suchého poslal na místo defenzivního záložníka vedle Trappa, na lavičce zůstal Belaid. V brance dostal příležitost Lotyš Deniss Romanovs, ale opět zápas nedochytal. Ve 29. minutě ho musel vystřídat Martin Vaniak. Do Romanovse už v první čtvrhodině ostře "zajel" Žigič a zranil ho.

Domácí začali zápas velmi aktivně a předvedli několik nadějných akcí zejména po pravé straně, kde se svou rychlostí dobře prosazoval záložník Grajciar. Dvakrát svými střelami, bohužel nepříliš prudkými, zaměstnal brankáře Moyu. Španělé se dostali před branku Slavie poprvé ve 13. minutě, když si šel pro centr vysunutý útočník Žigič. Romanovs byl u balónu dříve a Žigič do něj šel nemilosrdně skluzem. Norský rozhodčí vysokého Srba v barvách španělského klubu ani nenapomenul. Romanovs pak vyřešil několik centrů a nadvakrát chytil střelu, kterou na něj vypálil Baraja a ve 22. minutě musel čelit penaltě. Rozhodčí Moen ji nařídil za faul Hubáčka na Matu a Joaquín ji bezpečně proměnil.

Do penalty hrála Slavia nadějně, ale pak ovládla situaci Valencia. Ve 27. minutě mohla vést už 2:0, ale norští rozhodčí se zřejmě nenaučili pravidlo o mrtvém ofsajdu. Marchena po rohu poslal patičkou míč ideálně Matovi, ten prostřelil Romanvse, ale sudí gól neuznali a odmávali ofsajd hráče, jenž se vůbec nezapojoval do hry. Slavia ještě několikrát zaútočila, centroval a střílel opět Grajciar, snažil se Hloušek, ale Valencia kontrolovala situaci.

První čtyři minuty po přestávce byly pro Slavii katastrofální. Ve 47. minutě dal záložník Maduro nečekaný gól střelou z dálky, o minutu později byl vyloučen po druhé žluté kartě za faul Šenkeřík a Valencia si hrála jak chtěla. Zdálo se, že je po zápase. Hosté sice hráli přesilovku, ale nevyvíjeli nějaký velký tlak, byli na koni. Další šanci měli v 75. minutě, ale Hernandez netrefil branku, v 78. minutě po centru Saltora hlavičkoval Baraja a míč se otřel o břevno.

Valencia patrně podcenila závěr zápasu. V 79. minutě kopala Slavia roh, španělští obránci si nepohlídali Jandu, a ten u zadní tyče přesně hlavičkoval na 1:2. Byla to velmi vydařená standardní situace a velmi slávisty povzdubila. V 82. minutě zaútočil zleva Hloušek, vnikl do velkého čtverce, ale trefil jen brankáře, odražený míč si zpracoval Grajciar a napálil ho za Moyova záda. Ze zápasu, který mohl skončit fotbalově až tragicky, byla najednou remíza. Ve zbývajícím čase Slavia dál útočila, měla dvě nadějné situace, ale stav se už nezměnil. V závěru v nastaveném čase byl ještě vyloučen Baraja po druhé žluté kartě za faul loktem na Vladimíra Šmicra, jenž přišel na posledních pět minut.
SK Slavia Praha - Valencia CF 2:2 (0:1)

Branka: 79. Janda, 82. Grajciar - 22. Joaquín z penalty, 47. Maduro. Rozhodčí: Moen - Larsen, Wiken. ŽK: Šenkeřík, Trapp, Grajciar, Šmicer - Hernández, Mathieu, Del Horno, Baraja. ČK: 48. Šenkeřík - 94. Baraja. Diváci: 10 624.

SK Slavia Praha: Romanovs (29. Vaniak) - Krajčík, Čelůstka, Vomáčka, Hubáček - Grajciar (86. Šmicer), Suchý, Trapp, Hloušek - Šenkeřík, Naumov (46. Janda). Trenér: Karel Jarolím.

Valencia CF: Moyá - Saltor, Navarro, Maduro, Mathieu (70. Del Horno) - Marchena, Baraja - Joaquín, Mata (64. Alba), Silva (58. Hernández) - Žigič. Trenér: Unai Emery.