Blšany vyhrály, v Jihlavě se na ledu nehrálo

Hráči Blšan přerušili v první lize desetizápasovou sérii bez výhry. Po brance Polodny z 78. minuty dnes porazili v 15. kole Jablonec 1:0. Zápas Jihlavy s Mladou Boleslaví se neodehrál kvůli nezpůsobilému terénu.

Blšany se tak posunuli v tabulce z pásma sestupu na 14. místo a na patnáctý Most nyní mají náskok dvou bodů. Jablonec naopak propásl šanci dotáhnout se na 4. místo jen dva body za třetí Teplice.

Hosté tedy ani tentokrát nedokázali na soupeřově hřišti vyhrát, což se jim nepodařilo od začátku sezony. Vítězný gól vstřelil dvanáct minut před koncem Polodna, hostující Šenkeřík neproměnil za bezbrankového stavu penaltu. V Blšanech stejně jako jinde v minulých dnech vydatně mrzlo, ale pořadatelé dali hřiště do pořádku.

Útočné akce se střídaly na obou polovinách hřiště, příliš nebezpečné však nebyly. V 9. minutě jablonecký Šenkeřík vypálil z trestného území, ale nemířil přesně, stejně jako domácí Střihavka, který prodloužil o dvě minuty později dlouhý míč ze středu hřiště. Souboj se Špitem sice vyhrál, ale střela skončila
vedle. Úvodní čtvrthodinu pak zakončil další Šenkeříkův nepřesný pokus.

S přibývajícím čase začaly být obrany pozornější, a tak nesmělé pokusy o ohrožení branky přišly ze standardních situací. Nejblíže gólu byl znovu Šenkeřík, který po rohu v 38. minutě lehce lízl míč, ale mezi tyče znovu nemířil.

Rozhodla Šenkeříkem neproměněná penalta

Jablonecký hrotový útočník byl hlavní postavou hostujícího týmu i po přestávce. Přesně po hodině hry Kolář fauloval na okraji šestnáctky Klapku, jenže Šenkeřík nedokázal dát gól ani z penalty. Jeho střela se otřela o břevno a skončila nad. Ještě předtím měl v 48. minutě šanci domácí Hottek, který mířil přesně z trestného kopu, jenže Špit míč letící do rohu branky vyrazil.

Rozhodnutí přišlo v 78. minutě, kdy Dort našel na pravé straně Střihavku, který ještě před brankovou čáru dokázal odcentrovat přes Špita k Polodnovi, a ten hlavou vstřelil jediný gól zápasu. Hosté se v závěru snažili o vyrovnání a čtyři minuty před posledním hvizdem k němu měli hodně blízko. Střídající Smíšek našel jedenáct metrů před brankou Michalíka, který tvrdě vystřelil, jenže blšanský brankář Daněk svůj tým už poněkolikáté v průběhu podzimu zachránil.

Jihlavský duel s Boleslaví se na ledu nehrál

Zápas 15. kola první ligy mezi Jihlavou a Mladou Boleslaví se neuskutečnil kvůli nezpůsobilému terénu. V poledne hodinu a půl před plánovaným výkopem rozhodl o odložení utkání hlavní sudí Tomáš Čuřín. Náhradní termín zatím nebyl určen.

Ředitel FC Vysočina ZDENĚK TULIS řekl, že v případě výrazného zlepšení klimatických podmínek by se utkání mohlo hrát už ve středu. "Je to můj momentální nápad. Zkusím to navrhnout v pondělí na ligovém shromáždění, ale záležet bude hlavně na počasí," uvedl Tulis. Pokud by se ve středu zápas neuskutečnil, dohrával by se s největší pravděpodobností až na jaře.

Hřiště ligového nováčka bylo v týdnu pokryto vrstvou sněhu, kterou pořadatelé plánovali odklidit před utkáním také s pomocí fanoušků. Každému dobrovolníkovi slíbilo vedení klubu volný vstup na nedělní duel, ale nebylo to nic platné.

V Jihlavě už během týdne tušili, že by zápas mohl být ohrožen. "Chtěli jsme hrát, udělali jsme pro to maximum, ale příroda byla tentokrát silnější než my. Krizovým dnem byl čtvrtek, kdy bylo deset stupňů pod nulou a vznikly velké ledové plotny, které jsme bohužel nezlikvidovali," řekl Tulis.

V Mladé Boleslavi zápas nebude, výměnný plán zkrachoval

Mladá Boleslav, která má na rozdíl od Jihlavy vyhřívaný trávník, přišla podle Tulise v týdnu s nabídkou, aby se hrálo na jejím stadionu. Výměnný plán ale zkrachoval. "Nebyli schopni zajistit bezpečnostní agenturu a ředitel první ligy Lubas se bál toho, že bychom na konci soutěže hráli třikrát za sebou doma. Tím by prý mohlo dojít k narušení regulérnosti soutěže," uvedl Tulis.

Plocha na jihlavském stadionu v neděli ani vzdáleně nepřipomínala fotbalové hřiště. Na obou stranách a také ve středu hřiště se táhly souvislé ledové plotny se sněhovým popraškem, zelený trávník "vykukoval" jen na pár místech.

Verdikt sudího Čuřína byl jednoznačný. "Hrací plocha je z mého pohledu neregulérní, 50 až 60 procent hřiště je pod ledem. Na tom se prostě hrát nedá. Fotbal se má hrát na trávníku, ne na ledu. Tam patří jiný sport," řekl ČUŘÍN.

Možná ani nechtěli hrát, rýpnul si na dálku trenér Jihlavy Večeřa

Na obhlídce hřiště byl už v sobotu. Podle Čuřína se přes noc podmínky výrazně zhoršily a v sázce by bylo i zdraví hráčů. "V sobotu bylo pár stupňů nad nulou a podmínky byly trochu jiné než dnes a regulérní. Přes noc to znovu přimrzlo a na takové hřiště hráče nepustím. Jenom by vznikly zbytečné potíže," uvedl Čuřín.

Oba týmy vzaly jeho verdikt s nadhledem, přestože chtěly nastoupit. "Nedá se nic dělat, jen mě mrzí, že jsme to nemohli odehrát v Mladé Boleslavi. Ale tady to hřiště opravdu není dobré," řekl jihlavský trenér KAREL VEČEŘA, který místo zápasu naordinoval týmu herní trénink.

Mrzelo jej, že jeho mužstvo nemohlo potvrdit cennou výhru z Olomouce z minulého víkendu. "Naše výkony v poslední době byly dobré, na zápas proti Boleslavi jsme se těšili. Oni byli naopak oslabení, možná tady ani hrát nechtěli," rýpnul si na dálku.

Mladoboleslavští fotbalisté přijeli do Jihlavy už v sobotu, v neděli před polednem se ale nasoukali zpět do autobusu a vyrazili na zpáteční cestu. "Chtěli jsme v Jihlavě hrát za každou cenu, ale plocha jednoznačně nebyla připravena na utkání. Na takovém hřišti by se dalo hrát jen těžko," řekl trenér DUŠAN UHRIN MLADŠÍ. "Hřiště ani nebylo nalajnované. Domácí asi dopředu počítali s tím, že se hrát nebude," prohlásil Uhrin.

Výsledek:
Chmel Blšany - FK Jablonec 1:0 (0:0)
Branka: 78. Polodna. Rozhodčí: Jílek - Lhoták, Ubias. ŽK: J. Bílek - Klapka. Diváci: 735.

Blšany: Daněk - Broschinský, Vorel, Šourek, Krejčík - Kolář (90. Michal), J. Bílek, Devátý, Hottek (62. Polodna) - Střihavka, Dort (90. Šelicha). Trenér: M. Bílek.
Jablonec: Špit - Pončák, Drobný, Hrotek, Nesvadba - Michálek, Klapka, Kordula, Baranek (69. Smíšek), Weber - Šenkeřík (82. Grubhoffer). Trenér: Rada.

[ 4.12.2005 - ČTK / eFotbal. Foto: MARSfoto ]