Aféry donutily FIFA založit etickou komisi

Aféry donutily FIFA založit etickou komisi

Kvůli přibývajícím korupčním skandálům ve fotbale se mezinárodní federace FIFA rozhodla zřídit nezávislou etickou komisi, která se bude tímto problémem zabývat. Předseda FIFA Sepp Blatter chce zároveň zprofesionalizovat rozhodčí ve všech významných ligových soutěžích, čímž by se podle něj riziko korupce snížilo.

Etická komise v mezinárodní federaci už existuje, nový orgán by se však měl mnohem výrazněji zapojit do boje s korupcí a nelegálním sázením na fotbal. "To je náš hlavní návrh," řekl Blatter agentuře Reuters vpředvečer kongresu FIFA, který začne ve středu v Mnichově.

Fotbal v poslední době trápí korupční aféry, které vypukly v Německu, Brazílii, Belgii, Nizozemsku, Portugalsku i v České republice. Také italským fotbalem v posledních dnech otřásl skandál kolem zmanipulovaných výsledků a sázek. Podle Blattera by částečným řešením mohlo být zavedení profesionálních sudích. "Vždycky když se smyčka utahuje, zjistí se, že uprostřed je rozhodčí. Ovlivnit profesionála je mnohem složitější," míní šéf světového fotbalu.

Proti jevům poškozujícím fotbal chce FIFA bojovat i na šampionátu v Německu. Před jeho startem požádá hráče, rozhodčí i funkcionáři, aby podepsali petici proti rasismu ve fotbale a aby se zavázali, že na nadcházející zápasy nebudou sázet ani oni ani nikdo z jejich příbuzných.

V třináctibodovém scénáři je i zprůhlednění majetkových poměrů v klubech a kontrola nad přestupy hráčů a jejich agenty. Funkcionáři se budou zabývat také návrhem na omezení počtu klubů v profesionálních soutěžích na maximálně osmnáct. "To je velmi důležité, ty čtyři termíny navíc mají velký význam pro hráče, kluby i fanoušky. Hrozí nebezpečí přesycení fotbalem," uvedl Blatter.

Jedním z ožehavých bodů je spor klubů a národních svazů o pojištění hráčů při reprezentačních startech. Blatter tvrdí, že dokud budou fotbalisté trávit 80 procent času v klubech a národním týmům věnovat zbytek, měly by nést náklady na pojištění kluby. Od svazů by však mohly žádat, aby se na tom finančně podílely.

[ 6.6.2006 - ČTK / eFotbal.cz ]