Co podzim dal, co podzim vzal?

Co podzim dal, co podzim vzal?

V české lize nečekaná ligová zápletka v boji o ligový primát. Změny ve vedení svazu a reprezentace. Změny se děly nejen na fotbalových trávnících. Ač jsme to neočekával, tak na naše poměry se toho za tak krátkou dobu událo až příliš. Vezmu to pěkně od podlahy a podívám se na chvost tabulky.

Pod hladinou ligových vod se drží Bohemians Praha. Podle mého názoru je to tak správně. O tým nemají zájem fanoušci, dlouhodobě špatná defenziva a spousty obdržených branek. Nemohu si pomoci, ale tomuto týmu zkrátka prvoligové příslušenství nesluší. Jiskru do klubu vnesla změna na postu trenéra a s panem Jindříškem, obávám se však, že než napraví to, co pan Žák pokazil, tak bude na záchranu již pozdě.

Dalším, prozatímním padajícím týmem je Kladno. Jako největší chybu vidím odchod zkušeného stopera Drska, jeho jméno zmíním ještě několikrát, ovšem z kabiny neodešel jen stoper, ale také kapitán, osobnost týmu a nesmíme zapomínat na jeho branky hlavou, které momentálně Kladnu tolik chybí. A právě tuto absenci vidím jako klíčovou, pokud se přes zimu „nezatřese zem“ a vedení nepřivede do týmu potřebné posily, tak tým sestoupí.

Těsně nesestupujícím týmem je Slovácko. Tým, který loni hrál v dolní polovině druhé ligy, srdnatě bojuje o zůstání v soutěži. A že to se záchranou myslí vážně dokazují posily, které přišli do týmu. Parta kolem Švancary (Abrahám, Urbánek, Valenta a ke konci i Zelenka) se prezentuje útočným fotbalem a je podpořena vynikající diváckou kulisou. Kádr si ale teprve sedá a mezery se objevují v defenzivě. Chybí brankář a kvalitní stoper jako dirigent hry. Nicméně si myslím, že Slovácko už půjde jenom nahoru.

Nad vodou se krčí České Budějovice, jako Jihočecha mě to mrzí, ale je třeba trochu soudnosti. Nudný fotbal, atraktivní asi jako naše 3. nejvyšší soutěž a kromě 2 vlaštovek v podobě bodového zisku v posledních dvou kolech hrají celý podzim o sestup. Ne jinak tomu bude i na jaře. Vstup do soutěže byl opravdu katastrofální.
Brno-propadák podzimu. Jednoznačně největší zklamání. Prohlášení o bojích a útoku na poháry zůstaly nevyslyšeny. Tým nespasil ani František Dřížďal. Katem v podobě výsledkové i herní mizérie se stala absence klíčového hráče Trousila, právě podzim ukázal, že jeho pozice v týmu je nenahraditelná.

Na relativně pohodové příčce válí Bohemians1905. Za zády vynikající fanoušky, ovšem kvalita týmu je opravdu slaboučká, co ale týmu opravdu nechybí je bojovnost. Příkladné nasazení vytěžilo z minima maximum a tak „Bohemka“ zaslouženě uniká sestupu.

Opět neočekávané umístění, další v pořadí je Liberec. Bohužel je tam, kde je a myslím si, že tam nepatří a nejen já, ale co naplat, brankostroj jménem Kerič se zasekl, ostudné vyřazení z Evropské Ligy a vyhazov trenéra Škorpila. To vše se v týmu událo. Proto je tam, kde je.

Další na přetřes přichází Olomouc. Přijde mi, že na to, jaká série tam byla bez výhry se z posledních několika povedených kol nafukuje pěkná bublina. Atraktivní hra, která potěší oko diváka, ne vždy přináší ovoce, na Slavii by o tom mohli vyprávět. Řekl bych, že v Evropské lize se ukázali dobře.

Skokan podzimu, máme tady Příbram. Pro mě osobně příjemné překvapení. Jejich poklidný střed tabulky by se při této formě klidně mohl změnit v nějaký překvapivý vzestup. Notičky má v rukou trenér Marko a vede si opravdu znamenitě.

Obhájce titulu Slavie Praha. Až sedmá příčka znamená neuvěřitelnou ostudu. V týmu navíc nepanuje dobrá atmosféra. Ve „skupině smrti“ v Evropských pohárech překvapila pouze s Valencií a v domácím utkání s Janovem.

Na vyřazení v předkole Ligy Mistrů snad raději ani nevzpomínám. Týmu chybí hned několik věcí: 1) osobnost: kontroverzní odchod kapitána Brabce kabinou opravdu otřásl 2) „Boomer, shooter, střelec“(jakkoliv chcete, kdokoliv, kdo z brankové příležitosti vstřelí gól): nemůžu si pomoci, ale nejlepším střelcem Slavie je Šenkeřík, který ze 4 vstřelených branek dal 3 v jednom zápase. To jen dokazuje, že Slávie potřebuje posílit v útoku a to mohutně. 3) Rozpad stoperské dvojice: Odejde-li Suchý, tak je opravdu nutné přivést schopného stopera. Divím se, že Drsek ještě nenavlékl sešívaný dres, jako náhrada za Ericha Brabce mi tam pasuje ideálně.

Ovšem, mám takové tušení, že si na něj brousí zuby na Letné jako náhradu za Hubníka. 4) Trenér: pan Jarolím vhodně neposílil a až na hvězdu ligy Hlouška se posily víceméně nepovedli. Jak tedy z toho ven? Kromě náhrad na zmíněné posty by Slavii určitě prospělo místo drahých cizinců zapracovat mladé talenty. V juniorce jich běhá dost a hráči jako Vaněk, Koreš, Tafat, Hošek si o tu možnost minimálně řekli. Prioritu vidím v udržení Rudolfa Skácela, protože při vleklém zranění Jaroslava Černého je momentálně důležitým článkem. A jednoznačně udržení Adama Hlouška, to je jeden z klenotů naší ligy.

Před obhájce titulu si to namířilo hned několik klubů. Jedním z nich je Mladá Boleslav. Určitě příjemné překvapení v podobě vzkříšení vyhaslého reprezentanta Kuliče, který v tandemu s Peckou posadil na lavičku i talentovaného Chramostu. Boleslav se snaží o technický a kombinační fotbal, ale ne s každým soupeřem se dá takto hrát. Proč tedy není Boleslav výše? Nevyrovnanost výkonů a to opravdu ve velké míře. Mužstvo na mě působí, jak omámené. Jednou přijde na hřiště namotivované a vyhecovaný tým, který válí, drtí soupeře a podruhé nesebevědomá parta hráčů, kteří zápas „odehrají“.

První pětku uzavírá tým z Plzně. Konečně si to sedlo a velice zkušené a kvalitní mužstvo začalo podávat výkony, jak se patří. Zkušení borci konečně přetavily očekávání v činy a ukuli relativně povedený podzim. Ovšem pořád by mohli smýšlet výše. Beru to tak, že je to poprvé, co se podařilo naplnit očekávání a teď není vhodná doba na oslavy a žít z toho následující 3 sezony, ale k fotbalovosti a zkušenosti přidat srdíčko a bojovnost a porvat se o poháry. Momentálně jsou na dosah.

Bramborovou pozici obsadil skokan z Jablonce. Zde musím jednoznačně vyzdvihnout postavu trenéra a to pana Komňanského, když se podívám na jeho minulost, tak kamkoliv přijde, tak se tvrdě a pilně pracuje a to nese výsledky. Možná proto si jej všiml pan Hašek a obsadil jej v pozici asistenta fotbalové reprezentace. Dalším faktorem, nebo chcete-li ingrediencí úspěchu vidím ve výborném posílení kádru. Zadní řady posílil tvrďák Drsek, do zálohy přišel konečně špílmachr Jarolím a ofenzivu přišel podpořit Čížek. Takže konečným verdiktem shrnuji, že pan Komňanský může být opravdu hrdý na svou práci, protože s relativně slabým týmem se vytáhl opravdu vysoko. Čtvrtá příčka je velmi slušivá.

Prvním na bedně je Ostrava. Po blamáži v loňské sezoně na jaře bych řekl, že se z toho tým bude vzpamatovávat celý rok. Opak je pravdou. Trenér Koubek vzal otěže opravdu pevně do svých rukou a v Ostravě už se zase mluví o titulu. A tak téměř bezejmenný tým okupuje třetí příčku a smýšlí na nejvyšší pozici, výjimkou je výborně hrající Lička. Nicméně na zisk ligového titulu Ostravu nefavorizuji.

Čestné stříbro na Letné. Druhou příčku po podzimu okupuje pražská Sparta. Nutno říci, že oprávněně bojuje o čelo. Letenští disponují opravdu neprůstřelnou obranou a stopera Hubníka jarní výkony dokonce vynesly do reprezentace. Nutno dodat, že naprosto oprávněně. Začala se projevovat koncepce posledních let a začalo se čerpat z juniorky. Vitální tank jménem Wilfried je v lize jako uragán a dlouho se k němu hledal parťák-zakončovatel. Ten hráč, který využije skleplé balony a je v pravý čas na pravém místě. Kdo hledá? Najde. A tak fanoušky odepisovaný Holenda konečně ukázal, že na to má. Sparta se v dobrém světle předvedla i v Evropské lize.

Pevně doufám, že doma s Kodaní vyhraje a tím potvrdí zasloužený postup. V domácím poháru se stejně jako její pražský rival dostala do čtvrtfinále, kde podle losu mají narazit na sebe. Čekají nás tedy na jaře hned 3 derby? Pro oko fanouška jednoznačně radostná zpráva. Ovšem losování zpochybňují zástupci obou stran, takže si ještě na 100% potvrzení musíme počkat. A přesto, že Sparta je na druhé příčce, tak je to pro mě favorit ligy. Týmu nesluší velký počet remíz, nicméně dalo by se oponovat, že je to jediný tým bez prohry. V zimě se musí zaměřit na setrvání Hubníka nebo na jeho adekvátní náhradu.

A pro koho je po podzimu přichystán „červený koberec“ a pomalu se dávají chladit bublinky? Jsou to Teplice. Překvapivý podzimní mistr je ze severu Čech. Až na virózou podpořený debakl s Olomoucí si počínaly vcelku obstojně. Cíl vidím v udržení klíčového strůjce úspěchu Aidina Mahmutoviče. Udržet formu i vlnu dá práci, ale nepolevit, cíl je sice daleko, ale už ho máme v dohledu, i takhle by tepličtí mohli uvažovat.

Nicméně se přikláním k tomu, že se jim prvenství i přes neodehrané utkání k dobru udržet nepodaří a spokojí se s umístěním na bedně. Mile rád se nechám příjemně překvapit, ale myslím si, že i přes velkou bodovou ztrátu do bojů o titul zasáhne Slávie, která bude stíhat Spartu a Teplice se uspokojí s třetí pohárovou příčkou. Nebo bude platit, že dva se perou a třetí se směje?

Klady:

Neustálá tendence zvyšujících se návštěv na stadionu.
Mládí vpřed! Připadá mi, že se tímto heslem začali řídit hned v několika klubech, vždyť najednou naše trávníky brouzdá tolik mladíků a pro český fotbal je to jen dobře.
Otřes! Zaznamenal jsem skutečné změny v přístupu k brutálním faulům a výkonům rozhodčích. Komise přestala o problémech mluvit a začala je řešit!
Vyrovnanost soutěže, takovouhle zápletku si snad nikdo ani nepředstavoval. Vždyť všichni hrají o všechno a o titul hraje hned 9 klubů.

Zápory:

Zmínil jsem to jako klad a to, že návštěvy na stadionech mají stoupající tendenci, nicméně si stále myslím, že by to mohlo být lepší.
Mediální humbuk, souvisí to s prvním záporem. Média český fotbal doslova očerňují a diváky ze stadionů skoro vyhánějí. Daleko více, než sportovní stránku je zajímá jakákoliv nesportovní.
Atraktivita, nutno si to přiznat, že až na pár výjimek se v sezoně hraje plno nudných utkání. Nicméně, kdy jindy vyrazit na stadion? Kdy jindy přijít podpořit svůj klub? Když právě ten „můj kůň“ se může zamotat do zápletky o titul? Já už se jarního výkopu nemůžu dočkat a ostré jaro si rozhodně ujít nenechám a vy?

Tento názor nemusí vyjadřovat stanovisko redakce eFotbal.cz.