Hubník má nabídku, potřebuje si vše promyslet

Hubník má nabídku, potřebuje si vše promyslet

Sparťané odehráli svůj poslední podzimní zápas a mohou rekapitulovat první polovinu sezony 2009/2010. Po nešťastném utkání s Kodaní se za podzimem trenér Jozef Chovanec ohlédl, zhodnotil ho a promluvil o případných pohybech v kádru Sparty.

Naše šance jsou vyšší, když jsme kompletní

Příčinu porážky a špatného výkonu v posledním zápase viděl trenér Chovanec jasně. „Ukázalo se, že pokud budeme v kompaktním složení, a hráči nastoupí v osvědčených rolích, naše šance jsou větší - nebo s některými týmy více rovnocenné. Pokud tomu tak není a my se musíme potýkat se změnami v kádru, tak naše šance jsou menší než 50:50, tak jako včera," vysvětloval trenér.

„A ještě horší je situace, když nám hráč vypadne těsně před zápasem, v tom případě to na ten tým dolehne. Nejen Sparta, ale žádný český tým nedisponuje takovým kádrem, aby na tohle mohl být připravený," podotkl Chovanec.

Hubník? Každý má práh bolesti jinde

Na sparťanského stopera se při Řepkově karetním trestu spoléhalo, do zápasu s Kodaní však Roman vinou bolestivě zhmožděného nártu nakonec nenaskočil.

„Já bych nastoupil," namítl trenér. „Ale práh bolesti má ale každý jinde. Vždyť Kucka dohrával s bolestmi kolene, je to na rozhodnutí hráče, s tím já nenadělám nic," vysvětlil Chovanec, který však svého svěřence chápe. „Nemohu říct, že by mě zklamal. Bylo to čistě na něm, zda cítil, že by se to mohlo zhoršit, zda měl jistotu, že bude schopný odvést maximum," uvedl.
„S jeho případným odchodem bych to nespojoval, o tom jsme se vůbec nebavili," ujistil trenér.

Hubník s pohmožděným nártem laboruje už od strahovského utkání s Bohemians 1905. „Už před zápasem s PSV měl kvůli tomu tréninkový výpadek. Potom se zapojil do tréninku, trénoval dvakrát a pak nám oznámil, že se mu bolesti vrátily, takže absolvoval další vyšetření a regeneraci. Před zápasem s Kodaní nastoupil na rozcvičení, po kterém se rozhodl, že večer hrát nebude," popsal vývoj Romanova zranění trenér.

Spekulace o hráčově odchodu stále více nabírají na intenzitě. Lodivod Letenských však žádné novinky neprozradil. „Roman má od nás dlouhodobě nabídku. Já cítím, že potřebuje čas na to se rozhodnout, takže uvidíme. Naše nabídka se každopádně nemění," ujistil fanoušky o stále trvajícím zájmu z Letné.
„Čekáme tedy na jeho odpověď. Chceme, aby se rozhodl co nejdříve - nejlépe do konce roku - protože řešíme eventuelní změny v kádru a máme připravené alternativy, v případě že by odešel," vysvětlil trenér.

Hledá se Hubníkův nástupce!

O tom kdo by Hubníka v případě jeho odchodu nahradil, se stále spekuluje. A jasno podle všeho zatím nemá ani klub.

„Máme tu variantu čerpat z našich současných zdrojů, ze současného kádru. Budeme ale hledat i v jiných klubech, chceme, aby to byl typologicky podobný typ hráče. A budeme hledat v české lize i v zahraničí," uvedl Chovanec. „Finanční prostředky jsou dostačující na to, abychom přivedli kvalitního hráče," ujistil dále.

Pochopitelně se nabízí i varianta s Niklasem Hohenederem, který předvedl výborný výkon v Eindhovenu, v zápase s Kodaní však zdaleka nepřesvědčil.
„S Kodaní to nevyšlo nejen jemu, ale celému týmu. Bylo by lehké označit jednoho viníka, tak to ale nejde," řekl Chovanec. „Asi se u něj projevila přemotivovanost, chtěl ukázat, že na to má," přemítal trenér.

Problémy středu zálohy

Post středního záložníka je místem, kde Spartu čas od času tlačí bota. Mohou za to častá zranění a především - nevyrovnané výkony letenských středopolařů.

„Nemyslím, že se hráči bojí něco vymyslet. Prostě jen nedosahují kvality protivníků, je to o dovednosti," uvedl trenér. „A ti hráči, kteří to zvládnou, jako Berger a Kucka, mají zdravotní potíže."
„Kamil Vacek je jiný případ, u něj jsou problémem výkonnostní výkyvy. Vlastně nejen něj, ty jsou problémem skoro celého kádru a ovlivňují výkon celého týmu. Máme mladý tým a jen starší hráči si dovedou výkonnost udržet," lamentoval trenér.

Do utkání konečně zasáhl i Jiří Kladrubský, který se vrátil po operaci kolene. „Jirka nastoupil především pro jeho pozitivní myšlení do nové sezony, čeká ho totiž dlouhá cesta zpět," vysvětlil Chovanec svůj tah s Kladrubského nasazením.

Odchody, příchody...

Vedle nejasností okolo budoucnosti Romana Hubníka neujdou pozornosti veřejnosti i další pohyby kádru a změny v letenské kabině.

„Do útoku chceme posílit a máme vytipovaného hráče," prozradil trenér, který se už rozloučil s ruským reprezentantem Alexandrem Prudnikovem. „Saša už je pryč, skončilo mu hostování a my jsme nevstoupili do jednání o jeho prodloužení," uvedl trenér. „Byl u něj problém, že přišel pozdě a když měl možnost se zapracovat do sestavy, odjel na sraz ruské jednadvacítky."

Jednání ohledně jiného hráče, který je na Letné na hostování, však probíhají v Salcburku. „Se Salcburkem jsme v jednání ohledně Manuela Pamiće. Je tam opce, ale částka se může měnit. My ji pochopitelně chceme snížit, Salcburk zase zvýšit. Je to klasický obchod," usmál se Chovanec. „U ostatních hráčů, kteří tu jsou na hostování, novinky nejsou. Pokud si je ovšem jejich týmy nestáhnout zpět, pokud je to hostování tak nastavené."

Výprodeje se sparťanští fanoušci podle všeho obávat nemusejí. „Nevedeme žádná zásadní jednání. Evidujeme zájem a víme, o které hráče ten zájem v budoucnu bude evidentní," řekl Chovanec.

Ani nucených odchodů by dle trenéra nemuselo být mnoho. „Někteří hráči mají problémy, ale nezatracujeme je, dostanou ještě šanci," uvedl Chovanec, ale vzápětí zdůraznil: „Naše trpělivost ale není nekonečná. Máme závazek k fanouškům, nesmíme je zklamat tak, jako včera, když přišla taková krásná návštěva a diváci vidí hráče, jak se na hřišti plouží. To je nemyslitelné. Hráči tu mají perfektní podmínky k tomu, aby se mohli fotbalu věnovat naplno," kroutil hlavou trenér.

V GENERALI Areně tedy podle všeho zůstanou i dva ex-Brňané, kteří svého talentu sparťanským fanouškům zatím příliš neukázali. „Kaloudu hodnotím pozitivněji než Střeštíka," uvedl trenér. „Luboš dva roky nehrál a posunul se zase na začátek své cesty a potřebuje čas. Marek přišel do týmu později. Uvidíme tedy, jak oba zvládnou zátěž v zimní přípravě a zda zlepší své myšlení."

Program zimní pauzy A týmu

Sparťané zápasem s Kodaní zakončili první část sezony a čeká je zasloužená dovolená. Té si ale příliš neužijí, hned 6. ledna je čeká start neoblíbené zimní přípravy.

9.1. - Fortuna Víkend Šampionů
11.1. - Kondiční testy na FTVS
11.-18.1. - Soustředění ve Špindlerově Mlýnu
23.1. - Strahovské dvojutkání s Loko Vltavín
28.1. - Dvojutkání s Českými Budějovicemi
30.1. - Odlet na herní soustředění ve španělské Malaze (tam sparťané odehrají 4 přátelská střetnutí s Metallurgem Záporoží, Lokomotivem Moskva, Šachťarem Doněck a Brondby Kodaň)
13.2. - Přátelské utkání v Žilině
20.2. - Domácí generálka - v případě, že svaz neposune start jarní ligové sezony